Пішов з життя руйнівник гітлерівських планів Йоахім Реннеберг

Пішов з життя руйнівник гітлерівських планів Йоахім Реннеберг

Сьогодні, 22 жовтня, у віці 99 років пішов із життя норвежець Йоахім Реннеберг, який під час Другої світової війни особисто брав участь в операції “Ганнерсайд”, перешкодивши Гітлеру створити атомну бомбу.

Йоахім Реннеберг народився в 1919 році в місті Олесунн, але після окупації Норвегії німецькими військами у 1940 році втік до Великобританії. Там він пройшов військову підготовку і повернувся на батьківщину для участі в кількох військових операціях, зокрема, в операції “Ганнерсайд” по знищенню заводу, який виробляв оксид дейтерію, тобто важку воду – речовину, яку планували застосувати у виробництві атомної бомби.

Як повідомило агентство Reuters, завод Norsk Hydro був розташований у Норвегії, у Веморку. Операція з ліквідації відбулась у 1943 році. Реннебергу на той час було 23 роки, він був наймолодшим учасником операції.

Пішов з життя руйнівник гітлерівських планів Йоахім Реннеберг

Популяризатор історичної науки Сергій Клімович зауважив, що це була друга спроба диверсантів знищити завод – першу групу була зловили і стратили. Як зазначає Reuters, вони навіть не встигли проникнути на територію підприємства. Реннеберг і його товариші спустилися на парашутах на засніжене плато, дісталися до території заводу на лижах, пройшли всередину і підірвали будівлю.

Пішов з життя руйнівник гітлерівських планів Йоахім Реннеберг

Хоч операція “Ганнерсайд” і не була від початку до кінця розроблена Йоахімом Реннебергом, проте завдяки внесеним ним важливим змінам і уточненням, її змогли здійснити. Ця операція до сьогодні вважається зразком диверсійної роботи і включена в число відповідних підручників військ спеціального призначення різних країн світу.

Сучасні історики сумніваються в тому, що під час Другої світової війни нацистська Німеччина мала можливість створити ядерну зброю.

“Американцям до рук потрапили німецькі матеріали, вони на початках значно випереджали СРСР. Рейху просто не вистачило часу для створення бомби, у тому числі і завдяки Йоахіму Реннебергу”, – зазначає експерт.

Історик Єгор Брайлян розповів, що активна фаза нацистського атомного проекту розпочалася лише з вересня 1939 року. Для повномасштабної реалізації подібних планів потрібна була значна фінансова підтримка, тривалі випробування та місце для експериментів.

“У цьому контексті дилема здатності чи нездатності нацистів створити власну ядерну бомбу вирішується на користь того, що німцям просто невигідно було витрачати значні сили на те, щоб створити зброю, яка могла би виявитися неефективною. Потрібні ресурси, ясна річ, виявилися у Сполучених Штатів, де радник з питань науки В. Буш завірив президента Ф. Д. Рузвельта, що ядерна зброя може бути виготовлена вчасно та її буде використано проти країн Осі. Завадив планам Гітлера, навіть за мінімальних шансів повноцінно запустити атомний проект молодий норвезький офіцер Іоахім Роннеберг”, – пояснює він. 

Крім того, додає історик, сам герой у інтерв’ю зізнавався, що тоді, у 1943 році їм не вистачало стратегічного плану, та їм здебільшого пощастило.

“У Великій Британії під час Другої світової війни існувало декілька центрів для підготовки диверсій в окупованій нацистами Європі. Роннеберг був керівником однієї з таких груп, яка тренувалася в Кембриджі. Британські військові перед початком операції пояснили, що треба підірвати відповідні будівлі. Тоді дисерсант не знав, що спроба британців здійснити цю диверсію 1942 р. коштувала 35 людських життів. Лише після скинення ядерних бомб на Хіросіму та Нагасакі Роннеберг зрозумів всю важливість їхньої місії 1943 року”, – розповів експерт. 

Операція “Ганнерсайд” стала одним з найбільш разючих і вдалих диверсійних актів за всі роки війни.

Реннеберг після цього на лижах утік до нейтральної Швеції, а після війни став репортером на радіо в рідній Норвегії. Потім він почав виступати з лекціями.

Хід подій операції і загальний контекст відображено у фільмах “Герої Телемарка”, “Битва за важку воду” та однойменному міні-серіалі.

Ірина Пилипишина, Syla.news

 

 

 

928 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up