Столітня історія ЗУНР: як США та СРСР сприяли українській державності

Столітня історія ЗУНР: як США та СРСР сприяли українській державності

Цьогоріч Україна відзначає сторіччя зі створення Західноукраїнської Народної Республіки, що в свій час була проголошена як незалежна Українська держава та об’єднала етнічні західноукраїнські землі із Наддніпрянщиною. Проте не всі знають, що історично на її створення вплинуло рішення американського президента, яке згодом сприяло об’єднанню земель у складі УРСР.

Хоча й Західноукраїнська Народна Республіка фактично була проголошена 13 листопада, події, що призвели до її створення почали розгортатись набагато раніше. Історики стверджують, що ще в кінець Першої світової війни було зрозуміло, що Австро-Угорщина, до якої належали деякі сучасні українські землі, програє.

Столітня історія ЗУНР: як США та СРСР сприяли українській державності

 

Так, у жовтні 1918 року в Наддніпрянській Україні існувала Українська Держава на чолі з гетьманом Павлом Скоропадським, який прийшов до влади за підтримки Німеччини і Австро-Угорщини, ліквідувавши Українську Народну Республіку. Тоді про об’єднання галицьких українців з Українською Державою не було мови. Однак західноукраїнські політики знали, що гетьманська влада не буде довговічною, тому тримали контакт з опозиційними силами, які хотіли відродити Українську Народну Республіку та знали про підготовку повстання проти Скоропадського, що розпочалося 14 листопада.

“Всі чекали, що війна закінчиться і на місці Австрії постануть національні держави. І українці також сподівались на власну державність. Проте Австрія перед самою поразкою вирішила перетворити себе на Австрійську федерацію, тому цісар 16 жовтня видав Маніфест про її створення. Однак в УНР зібрали власну раду та проголосили самостійну Українську державу. Фактично це було лише проголошення, яке нічого не означало. За ним мав бути наказ про передачу влади на Галичині та Буковині українській раді, проте австрійський уряд не поспішав його надавати. Він ніби й дозволив, проте не видавав офіційного наказу”, – розповів кандидат історичних наук, доцент Львівського національного університету імені Івана Франка Олег Павлишин. 

Водночас владу до своїх рук намагались прибрати поляки. Тому українці прийняли рішення влаштувати збройне повстання першого листопада, що увійшло в історію під назвою “Листопадовий чин”. Це дозволило їм захопити Львів, а вже впродовж 6-7 листопада – всі 40 повітів.

Після того, як УНР закріпилась та повалила гетьманський режим, вона почала активно створювати власні державні структури. Проте поляки так і не змогли змиритись із українським правлінням, тому у Львові почали вибухати збройні повстання проти новоствореної української влади. УНР ще не мала достатньо сил, аби протистояти їм, тому не  втримала свою владу у Львові й була змушена покинути місто в ніч на 21 листопада назавжди.

Цікаво, що на створення ЗУНР вплинуло рішення американського президента Вудро Вільсона, що висунув до Австро-Угорщини, яка програла війну, від імені Антанти вимоги надати «найбільш вигідну та сприятливу можливість для автономного розвитку» її народів, що увійшли в історію як славетні «14 пунктів».  Весь час діяльності українських політичних сил Австро-Угорщини з порядку денного не сходило питання об’єднання з Наддніпрянською Україною, що перебувала в складі Російської імперії. Тому створення держави, що об’єднає етнічні українські землі було лише питанням часу.
Столітня історія ЗУНР: як США та СРСР сприяли українській державності

Де-юре Західноукраїнська Народна республіка проіснувала лише кілька місяців, проте насправді її діячі не покладали рук і боролись за свою державу на дипломатичному рівні аж до офіційного визнання світом кордонів Польщі у березні 1923 році, в тому числі входження до її складу Галичини. Лише після цього еміграційний осередок ЗУНР припинив своє існування.

Влада ЗУНР опинилася в еміграції вже у 1919 році. На той час Східна Галичина була зайнята польською армією, Північна Буковина – румунською, а Закарпаття опинилося в складі Чехословаччини.

Історики пояснюють, що, незважаючи на своє недовге існування, ЗУНР зіграла вирішальну роль в історії Української державності, об’єднавши етнічні землі.

“Створення ЗУНР мало величезне значення для українського державотворення. Переговори галицьких і наддніпрянських політиків, що призвели до підписання «передвступного договору», а потім – до Акту Злуки 22 січня 1919 року, вперше в історії об’єднали українські землі Закарпаття, Буковини, Галичини і Наддніпрянщини в одну державу – УНР, західноукраїнські землі існували у її складі в якості автономії – Західної Області. Об’єднання було формальним: УНР і ЗУНР продовжували мати окремі державний апарат та армію, і, до того ж, на момент проголошення Злуки не контролювали всіх згаданих територій. Крім того, воно виявилося нетривалим – у грудні 1919 року Акт Злуки було денонсовано через переговори представників УНР з Польщею, яка окупувала Східну Галичину”, – пояснив викладач історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка Артем Папакін.Столітня історія ЗУНР: як США та СРСР сприяли українській державності

Він додав, що об’єднання українського народу згодом послужило ключовим фактором у прийнятті Сталіном рішення про приєднання Західної України до УРСР.

“Об’єднання було надзвичайно важливим, воно засвідчило існування однієї української нації, яка прагне жити в одній державі. З цим повинна була рахуватися і радянська влада – коли в 1939 році Сталін відібрав Західну Україну в Польщі, він не став створювати там окрему республіку, а приєднав її до УРСР. Тим, що ми зараз живемо в єдиній Україні, ми завдячуємо в тому числі галицьким, буковинським і закарпатським українцям, які сто років тому розпочали збройну боротьбу за власну державу”, – додав Артем Папакін.

Першого листопада цьогоріч відзначається 100-річчя з організації Листопадового чину, що знаменував початок української влади у Львові та інших місцевостях Східної Галичини. Натомість ювілей створення ЗУНР українці відзначають 13 листопада.

Нагадаємо, у Львові до 100-річчя ЗУНР у Львові вже створено логотип події та затверджено програму відзначення 100-річчя Листопадового Чину та утворення ЗУНР. Окрім різних освітніх, культурних та інфраструктурних подій, до заходу готують спеціальну міську відзнаку — «Герб ЗУНР» і  серію масових значків.

 

 

 

Наталія Козак, Syla.news

1942 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up