Михайлівський Золотоверхий монастир: історія та неймовірні факти про одне із семи чудес України

Михайлівський Золотоверхий монастир: історія та неймовірні факти про одне із семи чудес України

Михайлівський Золотоверхий собор було збудовано з каміння і цегли-плінфи на вапняно-цем’яковому розчині технікою «мішаної кладки» з використанням голосників у пазухах склепінь. Стіни собору прикрашали мозаїки і фрески. Він був одним з найбільших монастирів Стародавнього Києва. Відвідування таких місць, як Михайлівський Золотоверхий собор, очищає душу і розум, додає легкості та сил, допомагає сконцентруватися на найголовнішому.

Історія

Згідно з думкою деяких істориків, київський князь Ізяслав Ярославич, чиє християнське ім’я було Димитрій, збудував монастир св. Димитрія та церкву у верхньому Києві поблизу Собору святої Софії в другій половині 1050-х років.

Через півсторіччя його син Святополк II Ізяславич збудував в 1108–1113 роках монастирську церкву, присвятивши її своєму патронові архангелу Михаїлу. Можливо, що однією з причин, що спонукала князя Святополка збудувати церкву, була його недавня перемога над половцями, оскільки архангел Михаїл був заступником воїнів.

Михайлівський Золотоверхий монастир: історія та неймовірні факти про одне із семи чудес України

Під час монгольської навали в 1240-х роках монастир зазнав відчутних втрат. Монголи пошкодили собор та зняли його позолочені бані. В 1496 році монастир було відроджено і перейменовано з монастиря св. Димитрія на монастир св. Михаїла, відповідно до назви церкви, збудованої Святополком. Після численних відбудов та розширень впродовж XVI ст. монастир став одним з найбільших та найбагатших монастирів України.

Греко-католицька церква у 1612 році отримала королівський привілей на монастир. Намісник унійного Митрополита Іпатія Потія о. Грекович Антоній у 1618 році спробував поширити свою владу на обитель, що викликало різку реакцію: козаки схопили його та втопили в ополонці навпроти Видубицького монастиря.

В 1620 році Іов Борецький зробив його резиденцією відновленої православної Київської митрополії.

1655 року за сприяння гетьмана Богдана Хмельницького було покрито міддю та позолочено верх церкви Архистратига Михаїла Золотоверхого монастиря у Києві.

Михайлівський Золотоверхий монастир: історія та неймовірні факти про одне із семи чудес України

На початку XVIII ст. було споруджено муровану Трапезну церкву Іоана Богослова. Тоді ж споруджений мурований льох.

У 1855–1856 роках збудовано церкву Св. Миколая при настоятельських покоях.

У середині XIX — на початку XX століття формується комплекс келій та корпусів для прочан: келії Михайлівського відділення (1849—1852), готель для прочан (1857—1897), келії півчих (1894), келії Варваринського відділення (1898—1899), 2 будівлі готелів для прочан (1902—1903 та 1907—1908).

 

Євромайдан

 

Під час силового розгону Євромайдану в ніч на 30 листопада 2013 року частина людей, які втекли від підрозділу міліції «Беркут», знайшла прихисток на території Михайлівського Золотоверхого монастиря. Під час сутичок із «Беркутом» у соборі двічі переховувались мітингувальники та розбивали тимчасовий штаб.

Михайлівський Золотоверхий монастир: історія та неймовірні факти про одне із семи чудес України

Семінаристи із КПБА допомагали мітингувальникам: ходили на нічні чергування, приносили медикаменти, робили чай, носили гарячу воду.

“До 1 грудня ми залишались єдиним місцем для відпочинку та сну немісцевих учасників протесту. У неділю частина мітингувальників переїхала у будинок профспілок, КМДА, тепер вже і у Жовтневий палац. Відкрив свої двері римо-католицький храм, але все одно кожну ніч собор наш заповнений людьми. Ми зберегли нічне чергування студентів семінарії і церковнослужителі продовжують всю ніч відправляти богослужіння”, – розповів  священик УПЦ КП Олександр Трофимлюк.

У ніч на 11 грудня 2013 року дзвони Михайлівського Золотоверхого монастиря вперше за 8 століть били на сполох, до цього таке востаннє було у 1240 році, під час Монголо-татарської навали. Саме завдяки звуку дзвонів до центру столиці зійшлося безліч киян і спроба зачистити Євромайдан працівниками спецпідрозділу «Беркут» та військовослужбовцями Внутрішніх військ виявилася невдалою.

26 січня 2014 року в соборі Михайлівського Золотоверхого монастиря пройшла панахида за загиблим активістом Євромайдану Михайлом Жизневським.

 

Цікаві факти

1. У жовтні 1113 року онук Ярослава Мудрого київський князь Святополк Ізяславич завершив спорудження Михайлівського Золотоверхого собору. Вважається, що він звів споруду на честь перемоги над половцями і присвятив зведення храму своєму патронові архангелу Михаїлу.

Михайлівський Золотоверхий монастир: історія та неймовірні факти про одне із семи чудес України

2. У Кракові королева Анна Ягеллонка сприяла будівництву храму, прототипом якого став Михайлівський Золотоверхий собор Києва.

3. Під час монгольської навали в 1240-х роках монастир був сильно поруйнований. Монголи пошкодили собор та зняли його позолочені бані. У 1496 році монастир було відроджено. Після численних відбудов та розширень впродовж XVI століття монастир став одним із найбільших та найбагатших монастирів України.

Михайлівський Золотоверхий монастир: історія та неймовірні факти про одне із семи чудес України

4. 1655 року за сприяння гетьмана Богдана Хмельницького було покрито міддю та позолочено верх церкви Архистратига Михаїла Золотоверхого монастиря у Києві.

5. У 1922 року було ліквідовано Михайлівський монастир, а у 1934–1936 знесли Михайлівський Золотоверхий собор, дзвіницю та частину інших споруд монастиря у зв’язку з проектом створення на цьому місці урядового центру. При цьому фрески, мозаїки були перевезені до музеїв Москви, Санкт-Петербурга. Єдиним з українських вчених, хто відмовився підписати акт на знесення Михайлівського Золотоверхого монастиря, був Микола Макаренко, якого невдовзі за це було репресовано. Прикметно, що урядовий центр так і не звели.

6. На початку 1990-х років Українська православна церква Київського Патріархату збирає кошти для відтворення собору. Одним з ініціаторів відбудови Михайлівського Золотоверхого монастиря був Олесь Гончар, меморіальну дошку якому було відкрито 17 травня 2011 року на будівлі собору. 9 грудня 1995 року Президент Леонід Кучма видав указ, який визначав відбудову Михайлівського Золотоверхого монастиря загальнодержавним пріоритетом. Першою постала дзвіниця у стилі українського бароко у первозданному вигляді. Собор було відкрито на День Києва 1998 року, за участю патріарха Київського і всієї Русі-України Філарета, який освятив монастир.

Михайлівський Золотоверхий монастир: історія та неймовірні факти про одне із семи чудес України

7. У лютому 2001 року чотири фрагменти фресок XII століття Михайлівського Золотоверхого собору, що зберігалися в Ермітажі, були передані Україні. У 2004 році передали ще сім фресок. Загальна площа мозаїк, що збереглися, – 45 м². Написи на мозаїках собору зроблено старослов’янською мовою. Крім мозаїк і фресок, збереглися дві шиферні плити кінця І століття з рельєфним зображенням вершників.

8. У ніч на 11 грудня 2013 року дзвони Михайлівського Золотоверхого монастиря вперше за вісім століть били на сполох, до цього таке востаннє було у 1240 році під час монголо-татарської навали. Саме завдяки звуку дзвонів до центру столиці зійшлися безліч киян, і спроба зачистити Євромайдан працівниками спецпідрозділу “Беркут” та військовослужбовцями внутрішніх військ була невдалою. 26 січня 2014 року в соборі Михайлівського Золотоверхого монастиря пройшла панахида за загиблим активістом Євромайдану Михайлом Жизневським.

Михайлівський Золотоверхий монастир: історія та неймовірні факти про одне із семи чудес України

9. На дзвіниці встановлено годинник-куранти з електричним механізмом керування. Годинник відтворює нескладну мелодію. Кількість дзвонів також дозволяє грати як на справжньому ударному музичному інструменті карильйоні.

 

Марта Лазарчук, Syla.news

2051 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up