"Захандрив"? Лайфхаки від психологів

“Захандрив”? Лайфхаки від психологів

Психологи застерігають, що осіння «хандра» може бути наслідком різних причин. І головне у боротьбі з нею – своєчасне виявлення та ліквідація.

Причиною сезонної втрати настрою та млявості можуть послужити багато факторів. Це може бути загострення хронічних хвороб або простудні інфекційні захворювання, що зазвичай прогресують в цю пору року. В такому випадку варто не зволікаючи звернутись до лікаря та отримати своєчасне лікування, аби уникнути ускладнень.

Однак не лише фізичні процеси в організмі можуть негативно вплинути на психічний стан восени. Іноді людям тяжко перелаштуватись після літнього відпочинку на робочий лад.

“Літо пройшло, настала осінь. Відбулася зміна обставин. Пора відпусток змінилась на робочу рутину. Відчуття безтурботності, закінчилося і знову робота, відповідальність. Літо у людей асоціюється з чимось гарним, яскравим, новим. Навіть передчуття цього вже викликає задоволення. Людина потребує цього. Їй хочеться нових вражень, їй хочеться отримувати задоволення”, –  пояснює Ігор Ульяніч, кандидат психологічних наук, практичний психолог.

Або ж сподівання людини можуть не справдитись і тоді людина відчуває розчарування. Тобто причиною «хандри» може бути зміна емоцій, з позитивних на негативні. Змінилась пора року – прийшла осінь. Знизилась температура навколишнього середовища, зменшилась тривалість світлового дня.

Психологи пояснюють, що це залежить від власного ставлення людини до того, що відбувається довкола.

“Наше ставлення до подій, які відбуваються з нами, або навколо нас є основним чинником, який впливає на наш настрій. Світ такий який є. Він не добрий і не поганий. Він для всіх однаковий. Але одні люди бачать в ньому в основному погане, а інші шукають, або намагаються шукати добре. Тому, якщо прихід осені і все, що з цим пов’язано, ми сприймаємо як сумну пору, то і настрій буде відповідним. Хандра хандрою, а депресія це вже інша історія. Достатньо пам’ятати, що депресія може наступити після двох тижнів «хандри», а до цього це просто поганий настрій від якого відносно легко позбутися”, – підкреслив Ігор Ульяніч.

Вона додала, що для того, аби подолати “хандру” потрібно сконцентруватись на позитивних емоціях.

 “Тепер питання «Як подолати осінню «хандру»?». Що з цим робити? По-перше, як що ви помітили, що почали «хандрити», то це вже добре. Далі скажіть собі «стоп!». Далі згадайте, що поганий настрій – це негативні, астенічні емоції, які забирають в нас сили. Скажіть собі «Так, дійсно я щось «захандрив», і це не дуже добре. З цим треба щось робити.» То що ж тепер робити? В психології є таке поняття як «пошукова активність». Ця «пошукова активність» не дає людині сумувати, вона примушує людину рухатись. Рух – це життя. Тому потрібно активізувати свою «пошукову активність. Починайте робити собі щось приємне, отримувати задоволення”, – додав Ульяніч.

При активному русі головний мозок та внутрішні залози починають виробляти речовини, які не тільки покращують настрій, але й заспокоюють та навіть вгамовують біль.

Варто розрізняти депресію, що є справжнім сезонним афектним розладом, від звичайної “осінньої хандри”.
У першому випадку у людини значно погіршується настрій, з`являється апатія, значно погіршується апетит, якість та тривалість сну, підвищується дратівливість. У разі наявності сезонної депресії такий пригнічений стан має тривати у людини не менше двох тижнів, адже депресій на 1-2 дні не буває.
Причини сезонних змін можуть бути досить різними. Однак, в основному, існує дві групи причин. Перша з них – порушення функцій нейромедіаторів – біологічно активних хімічних речовини у мозку. Найчастіше це пов’язано із дефіцитом серотоніну, норадреналіну чи дофаміну.
Друга – наслідок іншого психічного розладу чи захворювання. Наприклад, до сезонних депресій схильні люди з пограничними та біполярним розладами особистості.
Психолог-практик Катерина Шевцова дає такі поради для боротьби з осінньою депресією:
1. Є теорія, що одна з причин пригніченого стану восени – зміна тривалості світлового дня. Отже, вам потрібно попіклуватися про те, щоб на роботі та вдома у вас було якісне освітлення. Бажано використовувати лампи з білим чи жовтим світлом, вони сприймаються людським оком найбільш природно.
2. Стежте за режимом дня. У середньому людина має спати не менше 7-8 годин на добу, тому бажано засинати в один і той же час. Найкраще лягати спати не пізніше 10.30 вечора. Саме у цей час організм виробляє необхідні гормони, що важливі для повноцінного функціонування організму.
3. Займайтеся спортом не менше двох разів на тиждень. Бажано кожного дня виходити на прогулянку хоча б на 30 хвилин вдень, поки на дворі світло.

“Частіше за все “хандра” швидко проходить, організм перелаштовується, і людина повертається в нормальний ритм. Проте пам’ятайте, якщо ваш стан погіршується і триває більше 2-3 тижнів, є сенс звернутися до психолога чи психотерапевта”, – застерігає психолог Тарас Нестеренко.

Восени як жінки, так і чоловіки стурбовано розглядають своє обличчя у дзеркалі. В когось шкіра пересихає, в інших – жирніє. Як же із цим боротись? Що допоможе врятувати природну красу? На ці та інші питання в інтерв’ю для Syla.news відповів хірург, косметолог, спеціаліст з лазерних технологій Артур Скочеляс.

Наталія Козак, Syla.news
618 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up