Вселенський патріарх повернув під свою владу УПЦ КП та УАПЦ. Прихильники автокефалії готують надзвичайний об'єднавчий собор

Вселенський патріарх повернув під свою владу УПЦ КП та УАПЦ. Прихильники автокефалії готують надзвичайний об’єднавчий собор

11 жовтня константинопольський Синод прийняв історичне рішення про скасування документа 1686 року, після якого Київська митрополія потрапила під юрисдикцію Москви. У зв’язку із цим Українська православна церква Київського патріархату закликала ієрархів УАПЦ і Московського патріархату негайно приступити до підготовки Надзвичайного об’єднавчого собору.

Головне завдання цього собору – “прийняти рішення про церковну єдність, вибрати предстоятеля єдиної помісної автокефальної УПЦ, який від її імені отримає патріарший і синодальний Томос про автокефалію”.

“Київський патріархат повністю і беззаперечно розділяє звернення Вселенського Патріархату до всіх залучених сторін із закликом утримуватися від захоплення церков, монастирів та іншого майна, а також від будь-яких інших насильницьких дій і помсти…. Процес об’єднання українського православ’я має відбуватися добровільно, мирно і без примусу”, – йдеться в повідомленні

Президент України Петро Порошенко заявив про готовність деяких представників Української православної церкви Московського патріархату взяти участь в створенні єдиної Української церкви під верховенством Константинополя.

“Звернення до Вселенського патріарха з проханням надати автокефалію підтримала і група єпископів УПЦ Московського патріархату. Вони витримали тиск, шантаж, погрози і залякування, але звернулись зі своїми підписами до Вселенського патріарха. І це варто визнання”, – йдеться в зверненні глави держави з приводу рішення Синоду Константинопольського патріархату.  

Водночас предстоятель Української православної церкви Київського патріархату Філарет, відповідаючи на питання журналістів, відмовився назвати точну кількість єпархій Московського патріархату, які готові взяти участь в об’єднанні церков.

“Вони тримають це в таємниці… Може десять, може більше десяти. Це на перших порах, а потім, я думаю, будуть приєднуватися десятками”, – сказав він у четвер, 11 жовтня.

Натомість експерти пояснюють, що  скасування документа 1686 року ще не означає набуття Україною автокефалії.

“Священний Синод Вселенського патріархату своїм рішенням зробив кілька важливих речей, але ще не надав Україні Томосу. Його можна надати лише церкві, що існує. Тобто для цього повинен пройти об’єднавчий собор. Він на сьогоднішній день ще не відбувся.  Наскільки я розумію, він готується і достатньо оперативно. Думаю, що до кінця року він вже відбудеться. Після того, як він відбудеться, очевидно, в Україні будуть існувати дві церкви: одна – Українська помісна православна, інша – українська Московського патріархату, або ж вона буде називатись Київський екзархат російської православної церкви. Не буде сценарію, за яким обидві церкви зіллються в одну”, – пояснив  директор Інституту світової політики Євген Магда.

Він також додав, що на сьогоднішній день парафій більше в УПЦ МП, а віруючих – в Київському патріархаті, і Росія намагатиметься цим маніпулювати.

“Всі православні лаври належать Московському патріархату, і це чутлива тема, яку Росія буде активно крутити, що, мовляв, будуть силою забирати щось і одне із важливих завдань, яке на сьогоднішній день стоїть – це забезпечити цьому питанню абсолютно мирний і законний процес. Належність лавр, монастирів та храмів можуть визначати лише їх прихожани, тобто церковна громада, і держава не може у це втрутитись”, – зауважив Магда.

Він пояснив, що тяжко передбачити кількість людей, що перейде в Українську помісну православну церкву, але так буде йти, тому що вчора Вселенський патріархат фактично визнав Українську православну церкву канонічною.Тобто на Філареті більше немає анафеми,  і це дуже серйозний момент для вірян

“Для держави зараз важливо не просто отримати Томос, а мати християнський та релігійний мир. Але разом із тим варто відзначити, що ідея, якою займались кілька років все ж була реалізована”, – підсумував експерт.

Історики наголошують, що надання Томосу Українській православній церкві від Вселенського Константипольського патріархату завершує процес відновлення її самоврядного статусу після тривалого перебування під російським управлінням та впливом. У 1686 році Київський патріархат було фактично продано за декілька соболів Москві, і з того часу на українських землях не було власної єдиної помісної української православної церкви.

“Коріння сучасних суперечностей та проблем лежить в давніх подіях середньовіччя, коли кафедру митрополита Київського і всія Русі було перенесено до Володимира-на-Клязьмі, а потім і до Москви”, – розповів історик Єгор Брайлян.

Нагадаємо, раніше екзархи Вселенського патріархату під час перебування в Києві зустрічалися з Президентом України Петром Порошенком, аби обговорити питання Томосу про автокефалію для української церкви відбудеться тільки після звіту екзархів Вселенського патріарха на засіданні Синоду Вселенського патріархату в Стамбулі. 

Наталія Козак, Syla.news

713 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up