НАБУ vs САП: чому не можуть "вжитись" антикорупційні органи

НАБУ vs САП: чому не можуть “вжитись” антикорупційні органи

Новостворені антикорупційні органи, що в ідеалі мали б стати партнерами, ввійшли в чергову фазу міжвідомчого антагонізму. Наразі ворожнеча між структурами не приховується та ставить під сумнів сенс боротьби з корупцією. 

Шевченківське райуправління Нацполіції України в Києві в четвер, 20 вересня, зареєструвало кримінальне провадження у зв’язку з подіями навколо протистояння Національного антикорупційного бюро України і Спеціальної антикорупційної прокуратури. Ідеться про інцидент з перевищенням влади співробітниками відомств напередодні: спецназ Національного антикорупційного бюро розбив службову машину керівника Спеціальної антикорупційної прокуратури під будівлею відомства. Поліція розслідуватиме пошкодження автомобіля САП і побиття водія Холодницького.

НАБУ відреагувало на закиди останнього щодо начебто помсти главі САП.

“У відповідь на заяви Назара Холодницького повідомляємо, що співробітники НАБУ не були і не проводили ніяких дій на території Антикорупційної прокуратури і в її внутрішньому подвір’ї”, – йдеться у повідомленні бюро у Facebook.

Там кажуть, що на території лікарні “Охматдит” в Києві, де розташована САП, тривали санкціоновані заходи, “суть яких НАБУ поки розголошувати не може без шкоди для досягнення цілей кримінального провадження”. Холодницький, своєю чергою, пообіцяв домогтися покарання винних.

Експерти пов’язують, що ворожнеча між двома антикорупційними органами зумовлена історично. Адже обидві структури були сформовані у післяреволюційний період як вимушені заходи боротьби з корупцією.

“Під великим тиском громадськості були сформовані та почали розвиватись нові відомства, які мали б врешті-решт покращити ситуацію з рівнем корупції. У післяреволюційний період політики мусили врегулювати це питання, адже у них не було інших варіантів. Але в цей же час ніхто з них не хотів розривати зв`язків із олігархами, які давали їм на виборчі кампанії та красиве життя колосальні кошти. Вони подумали, що з часом зацікавлення громадян до цього питання знизиться і вони зможуть повернути все на свої місця”, – пояснює політичний експерт Валентин Балагура.

Він додав, що було вирішено зробити декілька речей, які б загальмували реальний процес реформ та повноцінної діяльності цих відомств.

“Ці відомства бачать один в одному корупціонерів замість того, щоб проводити боротьбу із крадіями – вони проводять її між собою. Сюди ще слід додати досі не сформований антикорупційний суд, який мав би завершити весь ланцюжок цих органів. Схоже, що і на цей раз наші політики вміло «вийшли сухими» з води та продовжать розкрадати гроші”, – пояснює політичний експерт Валентин Балагура.

Натомість дехто вважає, що лише адміністративно командна система зможе навести лад у відносинах між ворожими сторонами.

“Таке враження, що від принципу самостійності та незалежності, який був основоположним при запуску нових антикорупційних органів, не залишилося нічого. В той же час нормативно тому, аби нарешті запрацювала адміністративно-командна система нічого вже не заважає, адже закон прийнято. Тому ясна річ, що корупціонери зараз знаходяться у стані павуків, яких хочуть повиловлювати і помістити в одну банку. Вони відчайдушно боротимуться за отримання впливу в антикорупційних органах, адже із запуском адміністративно-командної системи це буде єдиний механізм, за допомогою якого можна буде врятуватися від правосуддя. Тому впевнений, що далі ця боротьба за вплив, тиск на антикорупційні органи і спроби їх дискредитувати будуть лише посилюватися”, – розповів Олег Петровець, політичний експерт.

Він зауважив, самі антикорупційні органи підігрують цьому процесу. І поки що в цій ситуації програшно виглядають всі сторони конфлікту – як НАБУ, так і САП, і разом з ними й ГПУ та СБУ.

“Ці постійні скандали між новоствореними антикорупційними інституціями, що то спалахують, то затухають, ще раз підтверджують, що єдності серед антикорупціонерів немає. А там, де нема єдності, там нема потрібного результату. Це потрібно усвідомити. І навіть із запуском роботи такого вистражданого АКС потрібного прогресу в антикорупційній боротьбі не буде, доки ці чвари не припиняться”, – додав політексперт.

Більшість експертів зійшлись на думці, що ризики, пов’язані із суперечками антикорупціонерів часто недооцінюють, тому що суспільний запит на антикорупційну діяльність просто неймовірний і не виправдати його – означає або розбурхати суспільство, або ввести його в глибоку депресію.

Нагадаємо, у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі за фактом прослуховування, викрадення автомобіля та побиття водія прокуратури вимагатимуть провадження проти Національного антикорупційного бюро.

Наталія Козак, Syla.news

7280 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up