Авторська екскурсія Андрія Усача: яку історію приховують стіни львівської цитаделі (ВІДЕО)

Авторська екскурсія Андрія Усача: яку історію приховують стіни львівської цитаделі (ВІДЕО)

Історик та архівіст Центру дослідження визвольного руху Андрій Усач дослідив історію львівської фортифікаційної споруди, що на цитаделі. Зараз там розташовується 5-ти зірковий готель “Цитадель Інн”. Однак відомо, що у часи Другої світової війни це був концентраційний табір для військовополонених.

Цитадель – це фортифікаційний комплекс, зведений у середині ХІХ століття. Він став місцем почергового розміщення австро-угорських, українських, польських та радянських гарнізонів.

Відомо, що у червні 1941 року цю територію зайняли німецькі війська і з липня використовували її для утримання радянських військовополонених, спершу у фортифікаційному пункті №18, а згодом у стаціонарному таборі для рядового та сержантського складу – шталазі №328. Його комендантом був майор Блют.

За післявоєнними радянськими підрахунками, у 1941 -1944 році через шталаг пройшли 284 000 військовополонених, із яких половина – загинула. Причина високої смертності – голод, наслідки поранень, антисанітарні умови, інфекційні хвороби. Так, епідемія висипного тифу восени 1941 року забирала кількасот життів щодня.

“За порушення режиму ув’язнених карали жорстоким побиттям, або ж навіть стратою. Із новоприбулих полонених обирали командирів, політпрацівників та євреїв, яких деякий час утримували в ще гірших умовах, а потім розстрілювали в Лисицькому лісі на околицях Львова. Робочі команди військовополоненних працювали на різних примусових роботах у місті. Більшість із тих, кому вдавалось вижити, направляли до таборів на території Німеччини. З 1942 року в шталазі утримували французьких і бельгійських, а 1943 року – італійських військовополонених”, – розповідає Андрій Усач.

Чи неєдиним свідченням про нестерпні умови, в яких перебували військовополонені, стали написи на стінах будівель цитаделі.

Натомість, за часів незалежності усі споруди комплексу перейшли у приватну власність.  Одна з веж-бастіонів, що знаходиться на Познанській горі, яка височіє над долиною Пелчинського потоку по вулиці Вітовського, перебуває в руїнах, інша — на цій самій горі – знаходиться у задовільному стані.

Східна вежа-бастіон, що на Калічій горі, переобладнано під готель «Цитадель Інн». Вежа-бастіон на горі Шембека, яка домінує на середньою частиною вулиці Коперника, де під час війни знаходився концтабір «Шталаг 328», а за радянських часів — фондосховище Наукової бібліотеки ім. В. Стефаника, нині пустує. На ній існує лише низка самовільно зведених об’єктів.

“Було заплановано також зведення розважального центру, однак цьому завадив спротив громадських організацій. Тривалий час комплекс мав статус пам’ятки місцевого значення. Постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2012 р. № 929 ансамбль оборонних споруд львівської цитаделі — місце концентраційного табору «Шталаг-328» внесено до реєстру нерухомих пам’яток історії, архітектури, містобудування національного значення”, – каже дослідник.

Наталія Козак, Syla.news

869 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up