“Веселі яйця”: як звичайний студент змінив перебіг виборів одним “вистрілом”

24 вересня 2004 року – день, коли зростання рейтингу кандидата в президенти Віктора Януковича припинилося. Країна побачила, що замість Залізного Господаря у виборах бере участь людина, котра впала від курячого яйця.

Кандидат політичних наук Дмитро Гаврилюк розповів, що стартом запуску  проекту “Веселі яйця” став курйозний випадок під час агітаційного туру кандидата в Президенти України Віктора Януковича в місті Івано-Франківську та награна в театральному аспекті відповідь Віктора Федоровича з цього приводу.

Чотирнадцять років тому тоді ще колишній прем’єр-міністр України Віктор Янукович прилетів до Івано-Франківська, сів у автобус і поїхав на зустріч зі студентами Прикарпатського університету імені Стефаника. Біля універу Януковича зустріло дві групи студентів, які показово викрикували “Ющенко!”.

В момент виходу кандидата з автобуса 17-річний студент-економіст Дмитро Романюк, обурений адмінресурсним впливом влади на студентів, кинув у Януковича яйце і влучив у груди. Віктор Федорович опустив очі на піджак, схопився за груди і впав. Охорона кинулася вивозити його геть.

Так закінчилася перша зустріч провладного кандидата в президенти з електоратом Прикарпаття.

“По великому рахунку, цей проект є типовим прикладом застосування маніпуляційних політичних технологій  під час виборчого процесу. Проект відіграв функцію делигітимізації Януковича для виборців, які на час Помаранчевої революції ще не визначились із своїм фаворитом, а також для мобілізації виборців Ющенка і взагалі десакралізації влади, адже Янукович був кандидатом від влади”, – пояснює політолог Дмитро Гаврилюк.

Інцидент одразу ж почав обростати жахливими подробицями. Янукович нібито опинився у реанімації з “колаптоїдним станом”, ледь не зазнавши “патологічних змін”.

Губернатор Прикарпаття Вишиванюк заявляв, що у прем’єра кинули два камені. Ганна Герман говорила про важкий тупий предмет, а тодішній радник Януковича Тарас Чорновіл – про камінь і яйце.

У 2007 році Чорновіл говорив, що яєчний теракт був спланований в адміністрації тодішнього президента Леоніда Кучми.

Відео, яке пізніше презентували, стало справжнім відкриттям для суспільства. Виявилось, що в Януковича нічого не кидали, крім яйця. Сенсаційний сюжет наважився показати тільки 5-ий телеканал. Всі інші обмежилися коментарями провладних політиків і міліції.

Сцену падіння продемонстрували також “Євроньюс” і НТВ, і саме звідти оцифроване відео перекочувало на УП і сайт “Майдан”.

Український шоу-мен, засновник бренду “Веселі яйця” Дмитро Чекалкін розповів, що в одному італійському студентському містечку існує традиція, коли студенти на початку навчального року закидають яйцями своїх викладачів. І от, з його слів, в Україні теж сталася така ситуація, коли студент кинув у “професора” яйце.

“Так цікаво було згадати ці аналогії. Наш “професор” впав тоді в “колаптоїдний стан” після цього випадку. Тому був цікавий привід посміхнутися, та ще й з “двічі “несудимим” професором”, який замочив свої штанці після яйця”, – розповідає шоу-мен.

24 вересня почали народжуватися численні анекдоти на яєчну тематику, які закінчилися створенням повноцінного комедійного бренду “Веселі яйця” і офісної онлайн-гри “Хамське яєчко”.

Потуги Януковича повернути імідж жорсткого хлопця за допомогою “наїздів” на опонента не змінили ситуацію.

“Спочатку у нас з’явилася ідея зробити флешмоб, тому що тоді скрізь були ці бігборди, як зараз Тимошенко заклеїла все своєю “новою політикою”, а тоді вся Україна була заклеяна двома великими літерами “ВЯ” – Віктор Янукович. Ми теж хотіли зробити певний косплей. І у нас ці дві великі літери розшифровувались як “Веселі яйця”, тому що це були веселі яйця, а не якесь там фаберже”, – розповідає Дмитро Чекалкін.

За його словами, такі бігборди планувалось розмістити по Україні, але жодна агенція їх не приймала.

“Оскільки у нас був ще радійний проект “Синій горобець”, який розповідав всілякі байки та казки, то ми вигадали, нібито “Синій горобець” зніс яєчка, які збили такого 120-кілограмового хлопа. Спочатку ми зробили сайт, де це озвучили, і пісню підставили “Последняя осень, карпатский мальчишка”. Я навіть тоді подзвонив Юрію Шевчуку, щоб у нього не було претензій, що ми його пісню використали таким чином. Він послухав і йому сподобалось. Тобто з’явився сайт, присвячений цьому, там почали виготовляти такі жартівливі пісні”, – розповів шоу-мен.

Далі ці пісня почали просувати на радіостанціях. Спочатку без політичного забарвлення та меседжів. Вже згодом, коли радіостанції взяли цей продукт і підписались на нього, почали доносити політичні меседжі про те, що “обранные президенты возврату и обмену не подлежат”.

“Згодом на базі сайту “Веселі яйця” створили кіноблокбастер “Операція “Професор” “, яку Гліб Павловський, відомий як Путін-мейкер, який тоді консультував Януковича, сказав, що це була одна з найефективніших акцій протидії Януковичу і  назвав мене “блокбастер-фюрером Помаранчевої революції” “, – зазначив Дмитро Чекалкін. 

24 вересня – день, коли зростання рейтингу Януковича припинилося. Завдяки поширенню відеосюжету з промовистою ремаркою “Без коментарів” падіння міцного господарника від звичайного яйця стало виглядати особливо комічним на тлі серйозних реплік чиновників про “важкий тупий предмет”, “колаптоїдний стан” і “теракти націоналістів”.

30 листопада 2004 року мільйон українців грандіозними оваціями вітали молодого студента Дмитра Романюка, який одним яйцем змінив перебіг виборів.

До слова, яєчні атаки давно стали протестною зброєю – їх жбурляли переважно у політиків, виражаючи недовіру або незгоду.

Жертвами яєчних атак був губернатор Каліфорнії Арнольд Шварценеггер, в Україні під ударами яєць опинялися Юлія Тимошенко, нардеп Анатолій Матвієнко та лідер Радикальної партії Олег Ляшко.

Ірина Пилипишина, Syla.news

1540 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up