Водіям громадського транспорту розповіли, як уникати конфліктів з пасажирами: поради експерта

На тренінгу, що відбувся у рамках Європейського тижня мобільності, водіїв вчили етики спілкування у громадському транспорті. Учасники заходу разом зі спеціальним тренером Оленою Нагірною обговорили причини виникнення конфліктів у маршрутках та автобусах, типи людей, які їх зазвичай спричинюють та способи вирішення неприємних ситуацій.

“Тренінги проводяться для водіїв автобусів, маршруток, трамваїв та тролейбусів. У багатьох людей виникали конфлікти чи з водієм, чи з іншими пасажирами. Водій – це людина, яка є на маршруті цілий день, 8 робочих годин, і він повинен переживати та прослуховувати всі ці ситуації та вирішувати їх”, – розповіла організатор заходу, представник GIZ Уляна Вдовичин.

Учасники тренінгу розглянули найпопулярніші причини конфліктів у транспорті. Так, пасажири здебільшого незадоволені графіком руху громадського транспорту, переповненими маршрутками, палінням водія та неналежним оформленням його робочого місця, тобто надлишок різних плакатів, засобів для аромату, фрагментів килимів тощо.

Водії теж мають зауваги до користувачів транспортом – сміття у салоні,  небажання певних груп пасажирів оплачувати проїзд.

Через низку причин у громадському транспорті може зав’язатись конфлікт між водієм і пасажиром, що призведе до дискомфорту усіх, хто перебуває у салоні автобуса та знизить пильність водія під час руху.

Як зауважує психолог тренінгу Олена Нагірна, часто конфлікти спровоковані страхом, який викидається у негативні емоції.

«Ми можемо перекидати відповідальність на інших, водій на пасажира і навпаки, але ми живемо в цілісності. Здебільшого пасажири звертаються на гарячі лінії та пишуть скарги на водіїв  через страх, що його  породжує незнання правил дорожнього руху, правильного поводження у салоні громадського транспорту. Водій обмежений штрафами, зупинками, взаємодією з іншими на дорозі, натомість пасажир має можливість скаржитись, щоб його невдоволення знайшло відгук, водій цього не може робити. Наше завдання – створити суспільство, де ми будемо на межі, де і водій може бути покараний, і пасажир, знайти рівновагу. Пасажир має бути обізнаним, що не можна смітити в салоні, грубіянити, красти в маршрутках, говорити під час руху  з водієм і шофер повинен розуміти, що він має право сказати пасажиру, що можна і не можна, бо він теж дотримується певних правил”, – пояснює тренер Олена Нагірна.

Психолог зазначила, що водіям та пасажирам треба виховувати у собі звичку уникати конфліктів. Це досить тривалий процес, проте він породжує навик стримувати себе і не розпочинати сварку під час їзди у громадському транспорті.

Учасники тренінгу  вчились  за хвилину ідентифікувати конфліктну людину і продумували, як з нею спілкуватись. Психолог Олена Нагірна через призму психотипів –  характеристики людини, яка враховує психологічні та соціальні особливості поведінки, пояснювала водіям, як швидко ідентифікувати конфліктну людину та запрограмувати свою реакцію на ймовірну сварку.

На прикладі  персонажа з мультфільму “Таємниця третьої планети” розглянули вид психотип “громозека” – людина, якій  у салоні громадського транспорту подобається вирішувати, куди кого посадити і якій хочеться порадити водієві, як краще керувати.

Олена Нагірна зазначає, що з таким психотипом не можна сперечатись, а на його  запитання краще відповісти усмішкою. Також водіям не варто реагувати на людей, що хочуть посваритись. Як наголошує психолог, таким особам зазвичай потрібно викидати негативну енергію,чого вони не можуть зробити вдома, тож «виливають» негатив на інших пасажирів та водія.

Під час заходу водії підняли питання впровадження електронного квитка, за допомогою якого, зі слів одного з учасників дискусії, зменшиться потреба спілкуватись з пасажирами і так можна буде уникнути більшості конфліктів, адже водії матимуть своє засклене робоче місце і не комунікуватимуть з людьми віч-на -віч.

Спеціаліст тренінгу наголошує, що не варто зволікати та чекати впровадження електронного квитка.  Краще почати змінювати спілкування між пасажиром і водієм вже зараз, адже це значно полегшить усім комфорт проїзду.

Олена Нагірна рекомендує водіям громадського транспорту не сперечатись з пасажирами, відповідати стисло, без зайвих емоцій та твердо наголошувати про дотримання певних правил. .

Довідка

У Львові вже увосьме проводиться Європейський тиждень мобільності. Цьогоріч він триватиме з 16 по 22 вересня. Мета проекту –  популяризація сталих видів транспорту, яка заохочує керівників громад враховувати потреби пішоходів, велосипедистів та автомобілістів. Завданням Європейського тижня мобільності є показати, що використання приватних автомобілів потрібно зменшувати, а натомість спонукувати людей більше їздити громадським транспортом та велосипедами.

У рамках цьогорічного тижня мобільності у Львові передбачена низка заходів: зустрічі та дискусії в Урбан бібліотеці, де обговорюватимуть транспортну еволюцію Європейських міст,  відбуватиметься осіння акція Велосипедом на роботу, під час якої пересісти на двоколісних спробують  спробують депутати та чиновники міської ради. Кульмінацією ЄТМ стане  «День без автомобіля», під час якого міста-учасники виділяють одну або декілька зон виключно для пішоходів, велосипедистів і громадського транспорту. У 2017 році 1352 міста відзначили День без авто. У Львові його запланували на 22 вересня.

Європейський Тиждень Мобільності у Львові організовується в рамках проекту «Інтегрований розвиток міст в Україні», яке виконується німецькою урядовою компанією «Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH», та КУ Інститут міста. Партнерами заходу є Next bike та Львівська асоціація велосипедистів.

Христина Генсьорська, Syla.news
481 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up