ОТГ в дії. В рамках 25 Book Forum експерти проаналізували перебіг децентралізації в Україні

В межах книжкового форуму у Львові фахівці з питань об’єднання територіальних громад обговорили реформу децентралізації в дії. Під час зустрічі з громадськістю та представниками ОТГ, йшлося, зокрема, й про труднощі, з якими стикаються громади під час об’єднання, та шляхи їх подолання.

Про це повідомляє кореспондент Syla.News.

Соціальну значимість реформи децентралізації публічної влади складно переоцінити, вважає Петро Петровський, доктор наук, професор кафедри державного управління Львівського регіонального інституту державного управління при Президентові України. За його словами, це один із основних трендів розвитку сучасного демократичного суспільства.

“Децентралізація – це засіб формування громадянського суспільства, спосіб реалізації прямої демократії та становлення успішних суб’єктів розвитку українського суспільства. Тому демократизація влади і суспільства була ключовою вимогою Революції Гідності”,  – запевняє Петровський.

Починаючи з 2015 року в Україні створено 831 об’єднану територіальну громаду, до складу яких увійшло 3796 територіальних громад. З них 126 ОТГ очікують рішення ЦВК про призначення перших виборів.

Необ’єднаними досі залишаються 7156 територіальних громад.

Середня кількість територіальних громад, що об’єдналися в одну ОТГ – чотири. При цьому чисельність однієї ОТГ – 8285 осіб.

У Львівській області сформовано 37 ОТГ із передбачених 100, у 2 районах не створена жодна ОТГ.

Ефективна робота в ОТГ свідчить про зростання частки місцевих бюджетів у зведеному бюджеті України та частки місцевих податків і зборів у власних доходах місцевих бюджетів, каже президент Національної академії державного управління при Президентові України, екс-мер Львова Василь Куйбіда.

“У 39 разів в 2018 році порівняно з 2014 роком зросла державна підтримка на розвиток територіальних громад та розбудову їх інфраструктури. Крім того, на 2018 рік передбачена субвенція на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання доріг загального користування місцевого значення в сумі 11,5 млрд гривень”, – пояснює Василь Куйбіда.

Попри всі ризики та труднощі, реформа місцевого самоврядування – відбувається, пояснює громадський діяч Віталій Ковтун.

За його словами, часто спірні питання виникають через проблеми законодавчого забезпечення: попри те, що прийняті регламентуючі закони, правове поле існування ОТГ не доповнене низкою нормативних положень, зокрема, про місцеві референдуми, ринок землі тощо.

“Спостерігаємо відсутність системності. Зокрема, неузгодженість формування ОТГ і адміністративно-територіального устрою, надмірне адміністрування впровадження реформи.  Сьогодні можемо говорити про неможливість для ОТГ готувати містобудівну документацію в межах усього простору громади, ускладнення процесів об’єднання територіальних громад у випадках невідповідності затвердженим Перспективним планам“, – каже Віталій Ковтун.

І наголошує: вкрай важливо врегулювати порядок формування старостинських округів, питання укрупнення районів та доцільності існування районів, межі яких повністю співпадають з межами об’єднаних територіальних громад, утворених на їх території.

З 2014 року в Україні відбувається реформа, яка докорінно змінює систему управління і відповідальності на усіх рівнях соціального і економічного життя. Йдеться про передачу повноважень, ресурсів і відповідальності з верхніх рівнів влади до людей – органам місцевого самоврядування: селам, селищам, містам і їх об’єднанням, каже Назарій Брезіцький, громадський діяч, автор проекту “Ідея міста”.

Громади отримують більше можливостей і більше відповідальності. Що це означає для простої людини? Те що влада стає ближче, що треба бути активним, а також те, що кожен може впливати на організацію життя, вирішення повсякденних завдань, використання місцевого бюджету, реалізації місцевих проектів”, – каже Брезіцький.

Нагадаємо, децентралізація – це передача повноважень та фінансів від державної влади якнайближче до людей – органам місцевого самоврядування. Реформа триває з 2014 року з плановим кінцевим терміном – 2020 рік. Уряд схвалив Концепцію реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади та План заходів щодо її реалізації, які дали старт реформі. Проект змін до конституції був розроблений урядом.

Запропоновані зміни високо оцінила Венеційська Комісія. Верховна Рада зміни в Конституцію не прийняла. Тому уряд з 2014 року розпочав реформу в межах чинної Конституції. За цей час вже сформований і діє основний пакет нового законодавства, впроваджуються першочергові законодавчі ініціативи.

Від реформи місцевого самоврядування залежить також реформа охорони здоров’я та системи освіти.

719 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up