10 тисяч гривень? Експерти про анонсоване урядом зростання зарплат

Зростання ВВП у другому кварталі 2018 року до 3,8% порівняно з аналогічним періодом торік може стати передумовою для зростання середньої заробітної плати до 10 тисяч гривень до кінця року. Про це прем’єр-міністр Володимир Гройсман повідомляє на своїй сторінці у Facebook.

“Є нормальний темп вироблення валової продукції в Україні, це означає, що у людей більше роботи, ми виробляємо більше продукції і послуг. Але подивимося, яка буде ситуація на кінець року”, – сказав Гройсман.

 Він зазначив, що метою уряду є привести до кінця року середню заробітну плату до рівня 10 тис. грн.

Разом з тим, Гройсман зауважив, що підприємці скаржаться на нестачу кваліфікованих кадрів.

“Сьогодні в профтехосвіту йдуть лише 20% випускників шкіл. І навчаються вони на зношеному обладнанні. Не дивно, що після такої теорії, “з нуля” починається практика безпосередньо на місці роботи. То куди ми, як держава, витрачаємо бюджетні кошти?”, – пише прем’єр-міністр на своїй сторінці у Facebook. 

І додає, що виходом з цієї ситуації є запровадження системи дуальної освіти. Це – партнерство освітніх закладів і підприємств. А отже – залучення роботодавців до процесу підготовки фахівців і модернізація освітніх програм під потреби ринку праці.

Таким чином учні можуть здобути реальні навички, яких потребує сучасний бізнес.

Концепцію такого партнерства найближчим часом уряд буде впроваджувати в Україні.

Економічний експерт Євгеній Редзюк прокоментував повідомлення Гройсмана так:

“Уряд може підвищити зарплату навіть до 100 тисяч гривень, але ж яка інфляція буде? Не підкріплена економічним зростанням зарплата, а згодом і пенсія одразу поступає на роздрібний споживчий ринок – результат зростання цін, інфляція, а неадактивне споживання імпорту приведе ще й до валютно-фінансовоі кризи. Керманичі ж думають про вибори, а не економічне зростання, тому і бачимо цей популізм!”

Заступник голови Федерації профспілок України Володимир Саєнко сказав, що сьогодні мінімальна заробітна плата – 3723 гривень – залишається нижчою за фактичний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб – 4292 гривень у червні 2018 року, як гарантований конституцією достатній життєвий рівень, на 13%.

Це означає, що багатьом працюючим у повний робочий тиждень (40 годин) потрібно відмовитись від частини елементарних власних життєвих потреб, не кажучи вже про повну відсутність у такій мінімальній зарплаті коштів на утримання дітей, каже Саєнко.

За даними Держстату, на рівні мінімальної або нижчу отримують зарплату понад 580 тисяч українців, тобто кожний дванадцятий, а серед медиків – кожний восьмий, працівників культури – кожний шостий.

Він зазначає, що Україна на 7 місці в міжнародному рейтингу бідності країн, який щороку складає видання Bloomberg, і на 112 зі 149 у Світовому рейтингу рівня життя.

“В операційних затратах підприємств на виробництво продукції (собівартості) затрати на заробітну плату становлять в середньому лише 6-7 %. В економіках Європейського союзу цей показник сягає 25-40%. Український працівник у червні 2018 року отримав в середньому лише 296 євро, що ледь перевищило найнижчу мінімальну зарплату, встановлену у одній серед країн ЄС Болгарії – 261 євро”, – зазначає експерт. 

Він також додає, що державна статистика показує стрімке зростання зарплати протягом останніх двох років. Водночас, якщо запитати у пересічного робітника чи отримує він сьогодні 9 тисяч гривень в середньому по Україні або 13,5 тисяч в місті Києві, переважна більшість скажуть, що це не про них.

“Насправді ж кваліфіковані працівники отримують заледве більше від мінімалки, а поряд за рахунок тих же робітників топ-менеджери приватних і державних підприємств декларують особисті мільйонні, трудові доходи. Отже, на сьогодні середня зарплата – це “середня температура по палаті”. Тому потрібно змінювати методику визначення цього показника, бо на державному рівні формується викривлене враження, що трудовій людині, простим робітникам живеться заможно і з кожним днем все краще”, – коментує експерт.

Для цього у світі напрацьовано, наприклад, обчислення так званої медіанної середньої зарплати, коли у розрахунок не беруться по 10% найвищих та найнижчих  зарплат, а середня рахується по 80%. Тоді остаточні цифри будуть максимально відповідати реальному стану речей і більш чесно відображати фактичні доходи та життєвий рівень трудового люду.

Як повідомляє Держстат, сьогодні середня зарплата українців становить 8555 гривень.

Нагадаємо, нещодавно Гройсман заявив, що ІТ-індустрія дає понад 3 % ВВП України. 

Ірина Пилипишина, Syla.news

653 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up