Львівський музей релігії відреставрують вперше за 40 років

У Львівському музеї історії релігії вперше за часи незалежності проведуть комплексну реставрацію. Відповідну угоду музей уклав з компанією «Еталон-Ком» за 19,98 млн гривень.

Музей розташований у західній частині монастирського комплексу Домініканів, який є пам’яткою архітектури національного значення. Він працює з 1973 року, з того часу тут проводили лише поточні ремонти, проте є потреба провести комплексну реставрацію залів музею, приміщень фондосховища, підвалу. Цього року на початок реставрації із бюджету Львівщини виділили 5,3 млн гривень, що дозволить відреставрувати експозиційні зали.

Керівництво музею стверджує, що проект з реставрації музею підготували ще вісім років тому, однак лише зараз влада погодилась виділити на нього кошти.

“В 2009 році було розроблено процес інсталяції і в 2010 ми його презентували. Після цього фактично 8 років музей добивався виділення коштів на реставрацію цих приміщень. В цьому році нам нарешті вдалось отримати першу частину коштів на реставрацію – 5,3 млн гривень, при тому, що загальний проект оцінюється оцінюється в 22 млн гривень. Ці кошти дозволять нам реставрувати експозиційні зали, замінити систему електрики і зробити підготовчу роботу для того, щоб влаштувати систему пожежогасіння і влаштувати охоронну та пожежну сигналізацію”, – пояснив директор музею Орест Малиць. 

За словами директора музею, у подальшому реставраційні роботи відбуватимуться також у кабінетах, фондосховищі та у підвалі музею.

Якийсь час відвідувачі не матимуть змоги оглядати експонати, однак музей не припинятиме своєї роботи.

«Музей на час ремонту закриватися не буде. Основну експозицію доведеться демонтувати, проте у нас є два експозиційні зали, один із яких – органної музики, і вони будуть відкриті для відвідувачів. Підземелля доведеться на певний час закрити для туристів», – повідомив Орест Малиць.

Першу частину ремонтних робіт планують виконати до Нового року.

Музей займає приміщення загальною площею 2800 м2, натомість цьогоріч планують відреставрувати близько 1100 м2 – частково перший поверх і підземелля. Cеред унікальних музейних експонатів, що користуються увагою серед відвідувачів є поховання висоцької культури (ХІІІ – Х ст. до н.е.).

У 1995-1996, 1998, 2004 років археологічна експедиція Інституту українознавства імені І. Крип’якевича НАН України  та Львівського музею історії релігії під керівництвом Миколи Бандрівського біля села Петрикова, що на Тернопільщині, досліджувала один із найбільших у Центрально-Східній Європі некрополів пізнього періоду епохи бронзи, який понад три тисячоліття тому залишили носії висоцької культури. Досі в Петрикові виявлено близько двохсот  поховань, в тому числі й парні, де поховані дві особи, найчастіше – чоловік і жінка. Одне з таких поховань зберігається в музеї – молодої пари. Воно є унікальним, адже це добровільне і одночасне поховання, відомі приклади є одиничними на сьогодні.

Також, варто відзначити особливою увагою Арон Га-кодеш – шафу для зберігання сувоїв Тор у синагозі, виготовлена в останній чверті ХІХ століття.

Особливою увагою відвідувачів користується обкладка піхов меча І-ІІІ ст. н. е., що належить Пшеворській культурі. При його виконанні застосовували холодну обробку бронзи та латуні. Застосовувалась техніка кування, карбування та просікання.

Найдавнішою іконою в збірці музею є ікона Богородиця з Ісусом на престолі, ХV століття. Вона поступила до фондової колекції перемальованою і датувалася ХХ століттям. Завдяки дослідженню і реставрації ікони Петром Скопом, вдалося «відкрити» первісний лик ікони.

Не менш цінною є Острозька Біблія, яку надрукував Іван Федоров 1581 року. Вона є першим повним друкованим виданням всіх книг Біблії в Україні. Наразі книга не експонується, а перебуває на реставрації.

Директор музею також зазначив, що наразі музей працює над новою експозицією, що стане приємною несподіванкою для львів’ян.

У тендері на реставрацію залів музею змагалися двоє учасників. Пропозиція ТзОВ «Еталон-Ком»» виявилася дешевшою, тож замовник уклав із ним угоду на виконання робіт до 31 грудня 2019 року.

За даними аналітичної системи YouControl, ТзОВ «Еталон-Ком», засноване у 2016 році, належить львів’янину Роману Лобаю. Він раніше був помічником народного депутата Володимира Парасюка та проректором з адміністративно-господарської роботи у Львівському державному університеті фізкультури.

Наталія Козак, Syla.news

888 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up