Нововведення для бізнесу. Відтепер податкова та банки обмінюють інформацією щодо рахунків ФОПів

В Україні запрацював механізм взаємодії Державної фіскальної служби та банківських установ в частині обміну інформацією щодо рахунків фізосіб-приватних підприємців.

Про це повідомив виконуючий обов’язків заступника голови відомства Євген Бамбізов на своїй сторінці в Facebook.

“Від банків отримана перша інформація про рахунки, відкриті особами, які мають статус ФОП. Зараз вона обробляється. І вже попередній аналіз свідчить: лише третина з них відкрита як рахунки для ведення підприємницької діяльності”, – написав посадовець. 

Він нагадав, що ДФС влітку направила банкам вимогу надати інформацію по всім фізособам, які мають відкриті рахунки, так як вважає очевидним фактом, що значна частина ФОП приховують свої справжні доходи, використовуючи для своєї підприємницької діяльності, конкретно – для розрахунків за послуги і товари, рахунки, відкриті на вимогу фізичних осіб.

За його словами, з майже 2 млн самозайнятих осіб банківські рахунки, відкриті для здійснення підприємницької діяльності, мають лише 964 тис ФОП.

Бамбізов вважає, що мова йде про навмисне заниження оборотів бізнесу і ухилення від податків.

“За попередніми оцінками, від цього бюджет несе істотні втрати – мова йде про мільярди гривень”, – наголосив він.

На думку економічного експерта Євгена Редзюка, деякі ФОПи використовують у схемах по оптимізаціі оподаткування, тому ДФС буде надсилати запит до банків на відповідність наявності грошових коштів ФОП задекларованій перед ДФС господарській діяльності.

“Це, по суті, як в Європі, але при недобросовісності фахівців ДФС можуть бути і “наізди”, злив інформаціі для конкурентів тощо”, – зазначає економіст.

Юрист Леся Мельник повідомляє, що можливість отримання податківцями від банків інформації про наявність банківських рахунків фізичних осіб не є новою. Таке право Державної фіскальної служби України закріплене пунктом 4 частини 1 стаття 62 Закону України «Про банки і банківську діяльність», де говориться, що інформація щодо юридичних та фізичних осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається банками центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику на його письмову вимогу щодо наявності банківських рахунків.

“Чому ДФС цікавиться рахунками фізичних осіб-підприємців (ФОП), відкритих не для здійснення підприємницької діяльності, – є очевидним. Адже часто ФОП з метою ухилення від сплати податків чи просто задля зручності без думок про негативні для себе наслідки отримують оплату своїх послуг/товарів на особисті рахунки. Згадайте хоча би ті самі картки ПриватБанку, коли достатньо за номером поповнити рахунок у терміналі чи з допомогою додатку Приват24. Відтак, державний бюджет через такі випадки недоотримує надходжень за рахунок податків, оскільки отримані на особисті рахунки кошти ФОП не включають у оподатковувані доходи. Питання лише, чи справді дірка у державному бюджеті через таких «недобросовісних» ФОП є на стільки значною, як на цьому наголошується у ДФС?”, – коментує юрист.  

І додає, що перш за все йдеться лише про інформацію саме про наявність таких рахунків, а не про суми та рух коштів на них. По-друге, інформацію може отримати лише Державна фіскальна служба України, а не, скажімо, її територіальний орган у Львівській області. По-третє, така інформація надається на письмову вимогу ДФС.

“Ця письмова вимога може стосуватися однієї фізичної особи або багатьох за визначеним списком. Як випливає із повідомлень представників ДФС у ЗМІ та соцмережах, саме така вимога щодо багатьох ФОП була надіслана у банки. Отже, станом на сьогодні банки не зобов‘язані та не мають права автоматично надавати ДФС інформацію про банківські рахунки всіх фізичних осіб-підприємців, а лише тих, про яких конкретно запитує у своїх вимогах центральний державний податковий орган. Останній може отримати інформацію лише про наявність таких рахунків, та як така інформація зможе бути використана для боротьби з ухиленням від сплати податків, можна лише припускати”, – зазначає експерт. 

За словами юриста, швидше всього на основі отриманої інформації територіальним органам ДФС буде надана вказівка надсилати запити про рух коштів на особистих рахунках вже самим ФОП. Однак, фізичні особи розкривати банківську таємницю про себе не зобов‘язані. Тому поки механізм наступних дій податківців залишається незрозумілим.

Відтак, чекаємо новин і повідомлень із цього фронту, додає юрист.

Нагадаємо, нещодавно в Україні запустили систему розрахунків “електронний чек”. 

Ірина Пилипишина, Syla.news

 

887 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up