Світ вшановує 17-ту річницю терористичних актів у США

Сьогодні, 11 вересня, 17-та річниця з дня атаки США ісламською терористичною організацією “Аль-Каїда”. Цього дня 2001 року два пасажирські літаки один за одним врізалися у вежі Всесвітнього торгового центру в Нью-Йорку. Будівлі розсипалися, поховавши під своїми уламками майже 3 тисячі людей. 

19 терористів, поділившись на чотири групи, захопили чотири рейсові пасажирські авіалайнери. Два з них були спрямовані у вежі-“близнюки” Всесвітнього торгового центру, третій літак – у будівлю Міністерства оборони.

Пасажири і команда четвертого авіалайнера  спробували перехопити керування літаком у терористів, відтак машина впала в полі біля міста Шенксвілл у штаті Пенсільванія.

Крім 19 терористів, у результаті атак загинули 2974 людини, ще 24 зникли без вісті.

Повністю зруйновано хмарочоси Всесвітнього торгового центру та багато навколишніх будинків.

Після 11 вересня 2001 року Америка почала новий відлік своєї історії, оголосивши глобальну війну тероризму.

Політолог Валентин Балагура пояснює, що терористичний акт, який був здійснений 11 вересня колосально вплинув на суспільно-політичні процеси в світі. Однозначно, що людське життя – це найвища цінність і це надзвичайно велика трагедія для всього людства. В цей момент всі зрозуміли, що навіть в одній із найбільш безпечних держав можуть відбутись непоправні речі.

“Можливо це прозвучить не дуже етично, але уряду США ці події принесли не лише негатив, але й великі можливості, які до цього здійснити було не реально. Бажання збройно вторгнутись в Афганістан існувало давно, проте саме смерті громадян США стали тим фактом, який міг виправдати такі радикальні кроки”, – коментує політолог. 

І додає, що не варто забувати й про спецслужби, які отримали ширші права для стеження за громадянами. Ідеал свободи та недоторканості особистого життя став на крок меншим. Також на фоні цього Джордж Буш показав себе як особистість, котра веде активну боротьбу із міжнародним тероризмом. Це дало йому ще більшу підтримку та розуміння серед великої кількості людей по всьому світу.
Ще одним негативним явищем стала міжнаціональна ворожнеча. З’явились стереотипи, що усі люди, які сповідують іслам є терористами. Зросло напруження між жителями цієї країни.

“Вибухи літаків спричинили комплексні зміни в різних сферах суспільного життя. Вона охопила військові, економічні, культурні зміни, саме тому нам не слід забувати про цей випадок. Однозначно, що тепер система безпеки в аеропортах є значно вищою. Але поряд з цим тероризм нікуди не зник. Змінились підходи до реалізації цих нелюдських вчинків. Проблематика тероризму стоїть зараз дуже гостро і нас чекає ще не одна сумна звістка попереду”, – пояснює Валентин Балагура. 

Політолог Владислав Сердюк каже, що найважливішим наслідком атаки на міжнародний торговий центр є думка про те, що ніхто не захищений від тероризму.

“Навіть такого роду гегемон, як США, знаходиться під постійною загрозою бути атакованими “в себе вдома”. Крім того, боротьба з тероризмом стала одним із головних завдань міжнародної організації і увійшла до активної фази у тому ж 2001 році, одразу після атаки центру та триває до сьогодні”, – зазначає експерт.

Він запевняє, що змінюються суб’єкти тероризму – Аль-Каїда, ІГІЛ, але більшість інтервенцій в інші держави можуть і продовжують виправдовуватись саме потенціальною загрозою тероризму.

“Умовний відбиток, залишений цією терористичною атакою на тілі американського народу ще довго дозволить легітимізувати інтервенцію в особисте життя громадян і в політику інших держав”, – каже політолог.

Політичний експерт Віктор Біщук додає, що жахлива трагедія  11 вересня 2001 року стала якщо не каталізатором, то принаймні прикметою абсолютно нових процесів в глобальній політиці. В першу чергу, це свідчення того остаточного переходу від однополярної, після краху Радянського Союзу, до багатополярної моделі світового устрою.

“Світовому гегемону, єдиній наддержаві – принаймні на той час почали протидіяти багато менших, слабших, уразливіших, однак від того абсолютно не менш небезпечних ворогів.  Саме відтоді поняття «міжнародний тероризм» набуло своїх усталених рис. Якщо раніше глобальні конфлікти – це були  протистояння між країнами чи блоками країн, то зараз ворогом виявився невидимий, ефемерний, невловимий терорист, який, однак отримав здатність загрожувати навіть найпотужнішим країнам. Це, без перебільшення, зміна цілої парадигми світоустрою 21 століття”, – пояснює експерт. 

Окрім цього, додає експерт, теракти 9/11 стали такою собі «точкою біфуркації», що запустила до того непрогнозовані процеси, наслідки яких відчуваються й зараз.

“В першу чергу – це вторгнення США в Афганістан, яке повністю змінило розстановку сил в регіоні. Це і війна в Іраку, а відтак – і сучасні конфлікти на Близькому Сході”, – зазначає Віктор Біщук. 

До того ж, військові дії в найбільшому нафтоносному регіоні світу спричинили різкий стрибок цін на нафту, що в свою чергу зміцнило “путінський режим” в Росії.

“В свою чергу, Росія, запропонувавши США ситуативне партнерство в боротьбі з світовим тероризмом, отримала індульгенцію від світової спільноти на проголошення навколишніх територій суверенних держав  зоною «власних особливих інтересів». Окупацію Криму та агресію Росії на Донбасі також можна віднести до опосередкованих наслідків терактів 9/11”, – додає політичний експерт. 

Сьогодні на місці однієї із зруйнованих веж встановлений меморіал, а поруч уже виріс новий хмарочос. Він став частиною комплексу нового Всесвітнього торгового центру, будівництво якого завершили у 2017 році.

Ірина Пилипишина, Syla.news

 

408 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up