“Ми вам покажемо кузькіну мать!”. Чим увійшов в історію перший секретар ЦК КПРС

Микита Хрущов посідає важливе місце в історії Радянського Союзу. Українець за походженням, у 1930-х рр керував Московським міськкомом партії, був причетним до масових репресій, двічі очолював КП (б)У, а на кінець сталінського правління став чи не найвпливовішим політиком у Кремлі та Першим секретарем ЦК КПРС. 

Після смерті Сталіна 5 березня 1953 р розпочалася боротьба за владу між різними центрами сили: силовиками на чолі з Лаврентієм Берією та номенклатурниками, чим скористався Хрущов, схиливши на свій бік більшість Політбюро. Хрущов вдало грав у підпільну боротьбу за владу, і першим ділом він розправився зі своїми конкурентами. Так, наприкінці червня 1953 р Берію було арештовано, а формальним главою держави став Георгій Малєнков. Однак на початку вересня Хрущова обирають першим секретарем ЦК КПРС, а посада генерального секретаря скасовується.

Політику Микити Хрущова, як першого секретаря ЦК КПРС 1958-1964, експерти характеризують по-різному. Однак всі сходяться на думці, що вона стала “відлигою” для СРСР та підрадянської України.

“Внутрішню політику Хрущова прийнято називати “відлигою”, за назвою твору відомого радянського письменника Іллі Еренбурга. На практиці це ж означало лібералізацію суспільно-політичного життя: тисячі людей вийшли з в’язниць та таборів, виросло нове покоління людей, яке не бачило війни, селяни отримували паспорти та переселялися до міст, хоча остаточно всі селяни в СРСР мали паспорти лише у 1970-х рр. До вищих щаблів влади потрапили відносно молоді комсомольські та партійні працівники. Але схильність до самовільного прийняття рішень, тобто волюнтаризму, зіграла з Хрущовим злий жарт”, – розповідає історик Єгор Брайлян. 

І додає, що втомлена від постійних кадрових змін номенклатура, вирішила змістити Хрущова.
Разом з тим, для суспільства в цілому Микита Сергійович увійшов у історію ще й тим, що при ньому вперше людина полетіла у космос, розпочалося масове будівництво житла з малогабаритними квартирами, як так і назвали за його ім’я “хрущовками”, експерименти у сільському господарстві – всюди, де тільки могли, намагалися вирощувати кукурудзу.
Зовнішня політика СРСР за часи правління Хрущова також зазнала суттєвих змін. В час його приходу настав період першого загострення у “холодній війні”, і вже у жовтні 1962 р світ стояв на межі ядерної війни. Тому зовнішньополітичний курс Хрущов визначив на XX з’їзді КПРС, коли курс на революцію було замінено на мирне співіснування двох систем.
Також, саме за його правління стали помітними проблеми у взаємовідносинах із країнами Східного блоку, до яких відносились Албанія та Китай. І саме Микиті Сергійовичу вдалось ввести радянські війська в Угорщину в 1956 р, та придушити демократичну революцію.
Микита Хрущов фактично відкрив новий фронт проти Заходу, всіляко підтримуючи процес деколонізації. На відміну від Сталіна, він готовий був допомагати й некомуністичним режимам того, що стало “третім світом” у їхньому протистоянні “буржуазному імперіалізму”. На момент кінця влади Хрущова майже всі колонії західних держав отримали незалежність, і багато хто з них став на бік СРСР у холодній війні.
Вагомим внеском у національну свідомість народу СРСР стало розвінчання культу “вождя народів”.

“Хрущов був складною і суперечливою фігурою. Типовий партократ, який робив кар’єру в оточенні Сталіна, він став найзначнішим реформатором радянської системи. Мабуть його найзначнішим реформаторським внеском було розвінчання культу Сталіна. Цей крок Хрущова зіграв величезну роль”, – зазначив Генадій Шкляревський, професор історії в Бард коледжі у США.

Він фактично розбив радянську монолітну міфологію, що створило умови для вільнодумства. Розвінчання культу поставило ціле покоління радянських людей перед необхідністю формувати власні погляди з багатьох питань. А найголовніше – було підірвано довіру до того, що говорилося з партійної трибуни і в пресі. Професор зазначив, що люди все частіше стали задавати собі питання: а чи можна вірити тому, що нам говорять.

Він додав, що Хрущов демонтував сталінську репресивну систему, поставивши під контроль партії органи безпеки. Так, Міністерство держбезпеки стало Комітетом держбезпеки, що істотно знизило його статус. Окрім того він провів судову реформу, відповідно до якої були прийняті і в цілому дотримувалися процесуальні норми. Серед них була й презумпція невинності.

Завдяки внутрішнім змінам радянські громадяни отримали можливість виїжджати за межі СРСР, що відкрило і зворотний шлях для туристів.

Відбувся поворот і в економіці, яка стала більше орієнтуватися на виробництво споживчих товарів і поліпшення рівня життя населення. Збільшився приплив споживчих товарів з-за кордону. Він нормалізував відносини з Югославією і прийняв тезу про різні шляхи до побудови соціалізму. До того ж, Хрущов був першим радянським лідером, який здійснив офіційний візит в США.

Надзвичайно важливим у міжнародній політиці стало те, що СРСР наблизився до паритету в ядерній зброї з Америкою. Це одразу вивело СРСР в роль однієї з двох наддержав.

Вимушено Хрущов наніс удар по авторитету репресивних органів, однозначно підпорядкувавши партійному контролю та оприлюднивши свідчення про минулі їхні злочини. Так що “органы не ошибаются” залишилося в минулому. Хоча пізніше критика злочинів НКВД була згорнута, але повністю відмовитися від критики Сталіна радянське керівництво не наважилося,  і в кінці 80-х новий виток “разоблачений” долучився до зламу СРСР. Радянський режим не міг утриматись без опори на страх підданих перед чекістським терором, і завалився, коли цей страх зник зовсім – однак почав цей процес Хрущов.
Цікаві факти із життя Микити Хрущова:
1. Він народився у сім’ї шахтаря і в дитинстві часто підпрацьовував пастухом.
2. Одного разу він відвідав виставку авангардистів і був абсолютно незадоволений їх творчістю. Внаслідок цього він назвав їх “педарастами” та обурився:”Що це за неподобство, що за виродки? Де автор? Як ви могли так представити революцію? Що це за особи? Ви що, малювати не вмієте? Мій онук і то краще намалює”.
3. 1 травня 1960 року під Свердловським радянські війська збили шпигунський літак США. Тоді перший секретар пригрозив штатам показати “кузькіну мать”.
4. Хрущов випадково, сам того не знаючи, став рекламним обличчям компанії Пепсі. У той час у Москві проходила Національна Американська виставка і президент Ніксон запропонував спробувати цей безалкогольний напій, за назвою «Pepsi». На наступний день у всіх газетах не тільки країни, а й усього світу з’явилася фотографія, як Радянський лідер п’є американський напій.
5. Зі своєю жінкою Ніною Кухарчук він прожив майже півстоліття, однак при оформленні пинсії виявилось, що їх шлюб не був зареєстрований.
6. Його часто звинувачували у пиятцтві, хоча насправді у Хрущова була спеціальна, подарована йому друзями із закордону чарка, що створювала ілюзію наповненої, в той час, коли у ній було всього декілька крапель алкоголю.
7. Одного разу на вечері з керівниками американських профспілок Хрущов згадав, що в Голлівуді йому показували сцену з фільму “Канкан” – про те, як танець тільки з’явився в Парижі, вважався непристойним і його забороняли. Говорячи про це, Хрущов повернувся спиною до столу і, задерши піджака, зобразив рухи дівчаток, танцюючих канкан. Дві телекомпанії, які в прямому ефірі передавали цей виступ, в рейтингах вийшли на перші місця.
8. Якось він постукав сандалією по столу, за яким сиділа радянська делегація на знак протесту проти криків на адресу СРСР. Спочатку він робив це кулаком, але коли не отримав необхідного результату, то потягнувся до черевика.
9. У перші тижні після відставки Хрущов перебував у шоковому стані. У свої 70 років він все ще був бадьорим і енергійним чоловіком, який звик працювати по 14-16 годин на добу. Залишившись без роботи, він годинами нерухомо сидів у кріслі. Коли директор школи, в якій навчався його онук, з цікавості запитав хлопчика, чим займається Микита Сергійович, той відповів: “Дідусь плаче”.
Наталія Козак, Syla.news
1062 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up