Кінокритики пояснили як серіал “Цілком таємно” перевернув світ фантастики

10 вересня 1993 року на екранах американського телебачення відбулась прем’єра першої серії телесеріалу “Цілком таємно” з Дейвідом Духовним і Джиліан Андерсон у головних ролях. Вперше показ відбувся на каналі Fox Television. З того дня серіал вважається найуспішнішим телевізійним проектом за всю історію кіноіндустрії.

За сюжетом два агенти ФБР – Фокс Малдер і Дайна Скалі намагаються проникнути в таємниці урядової організації, яка приховує від людства інформацію про контакти з інопланетянами.

З 1993 по 2002 роки були зняті 202 серії. Серіал був хітом каналу Fox. Його символіка і гасло: “The Truth Is Out There” – “Істина десь поруч”.

Сценарист Ростислав Піхо зазначив, що показ цього серіалу припав на “зоряний” для нього та подібних йому за жанром час.
За його словами, “дев’яності” – це епоха, де усе таємниче та незбагненне користувалося особливим глядацьким попитом. Сумнівна й шарлатанська річ, яка вміло грала на свідомості чи несвідомості багатьох,  як-от різного роду цілителі, знахарі, гадалки викликала небувалий інтерес в населення.
Крім того, сценарист пояснює, якщо брати до уваги серіал, то можна назвати самих його творців неперевершеними “художниками” маркетингових образів.

“Там вдало підібрано було усе: починаючи від самої назви – “секретні”, англійською  “X”, що звучало набагато інтригуюче, стилістики гри, приналежності головних персонажів до відомого американського “бренду” FBI, якщо можна так сказати, і завершуючи цією таємничою, навіть “інопланетною” музикою. Не кажучи вже про зміст та наповнення основної ідеї, де надприроднє все-таки існує”, – коментує експерт. 

Особливим “гачком”, який тримав в напрузі та живив інтерес, на думку Ростислава Піхо, було те, що герої попри роботу над однією і тією ж справою мали різні погляди з пошуку причин, які лежали в основі самої ж проблеми. Два агенти – це своєрідне протиставлення розуму й інтуїції, раціонального й ірраціонального. З погляду експерта, спільні вони були лише в одному – проблему слід було вирішити.

“Причина такої популярності серіалу “Цілком таємно” очевидна – це бажання людини “розібратися” з усім, з чим вона зустрічається на своєму шляху, а особливо – з чимось сакральним та непізнаним”, – коментує Ростислав Піхо. 

За його словами, у нашій історії цей науково-фантастичний та містичний серіал відіграв роль не лише можливості відволіктися після робочого важкого дня на щось віддалене та трішки моторошно-притягуюче, але й заповнив свою нішу в час духовних пошуків складного етапу форм світобачення цілого народу в момент посткомуністичного вакууму.
Кінокритик Ігор Грабович пояснив, що “Цілком таємно” був одним з перших серіалів, які перегорнули нову сторінку американського телебачення. Новаторство тут стосувалося і тематики, і підходів до фільмування. Серіал заново відкрив старі сюжети, які були на маргінезі кіно і підняв їх на вищий рівень, зробив респектабельними.

“У серіалі вдало поєднується високе з низьким – гротескні сюжети з реалізмом, параноя з наукою, політика з масовими страхами. Саме від цього серіалу почалося зростання зовсім іншої телеаудиторії – вимогливішої за стандартну аудиторію ефірних каналів”, – прокоментував кінокритик.

Нова аудиторія, за його словами, потребувала відвертіших, сміливіших шоу з непересічними і суперечливими персонажами. І вона незабаром їх отримала.

“Умовно кажучи, нове телебачення почалося із серіалу “Цілком таємно”, а завершилося “Іграми престолів”. І ще один не менш важливий внесок. У серіалі був створений один з найкращих авторських дуетів в історії телебачення: Дейвід Духовний та Джиліан Андерсон. Авторам та акторам вдалося поєднати дві стихії, втримати баланс і зберегти еротичне напруження між персонажами”, – зазначив Ігор Грабович.

Крім того, він додав, що Дайна Скалі стала однією з перших персонажів нової хвилі фемінізму на телебаченні іншими словами, без серіалу “Цілком таємно” світове телебачення було б зовсім іншим.
Кінокритик Ярослав Підгора-Гвяздовський сказав, що це один з небагатьох сучасних серіалів, які згадуються з теплотою і приємністю, оскільки цей серіал фактично багато чого змінив не лише у своєму жанрі, а й у серіалотворенні загалом.

“Серіал почався у 1993 році, після тектонічного вибуху серіалу, який зробив Девід Лінч “Твін Пікс”, коли люди масово втікали з вулиці, з роботи, приходили додому, щоб швидше увімкнути телевізор. Він дав зрозуміти людям в Україні те, що влада може бути не просто корумпованою, а й небезпечною, страшною, зовсім іншою, що існують теорії змов, і що це цілком реальні речі. Тобто оцей момент сумніву в реальності заклав фундамент для розвитку людей, суспільств”, – коментує кінокритик. 

Незважаючи на те, що протягом 11 сезонів у серіалі відбуваються різні історії сексуального характеру, ставиться під сумнів гендерне розподілення.

“Дайна Скалі є головною героїнею серіалу. Зважаючи на те, що там лише два головних героїв, можна сказати, що все-таки у серіалі переважає жіночий образ. І цей образ змінюється. Ми знаємо, що жінки не міняються. Так вважають чоловіки, і в принципі воно десь так і є. Цей серіал показує, що під впливом неймовірних змін у житті, можуть помінятись навіть такі сталі поняття, як жінка. Раніше таке не робилось”, – пояснює експерт. 

Щодо фантастичності, то, на думку кінокритика, серіал показав цікаві “абсурдистсько-смішні” речі.

“Творці серіалів практично знущались із глядачів, бо у серіалу був такий величезний рейтинг, що його дивились за будь-яких обставин. Вони один раз на тиждень чи то місяць випускали серію, яка була якимось “бздуром”. Тобто вони фактично знущались і над собою, і над темою, і над глядачами. До цього теж такого не робилось”, – розповідає Ярослав Підгора-Гвяздовський. 

Крім того, серіал “Цілком таємно” породив систему написання сценарію. Він знімався в Канаді, де було величезне приміщення, у якому знімали більшу частину сцен.

“В одній частині цього будинку знаходилась бібліотека. Бібліотека разом із модулями, де фактично створювали сценарії. Ця бібліотека була насичена різними фактами, картками і дошками. На дошку вішали всі ці карточки, де були вказані імена героїв та їх репліки. Також поруч стояли картки, які стосувалися сюжетних ліній.  Після випуску цього серіалу таку методику підхопили й інші.  Адже так було легше”, – коментує кінокритик.

Якщо раніше на зйомку цього серіалу впливали інші серіали, типу “The Twilight Zone” або “Хічкок представляє”, то тепер на сучасні серіали впливає вже “Цілком таємно”.

“Як не подивись, цей серіал стоїть на такій вершині, при тому, що він зовсім спаскудився і останній сезон був просто якимось божевільним. Тим не менше це таке досягнення, при чому не лише кінематографічне, а й досягнення людства. Бо там змінюються герої, теми, воно часом актуалізовано було, стосувалось тих ситуацій, які відбувались у світі, і говорили про розвиток моди, соціології, інформполітики, політики – все це попадало в серіал і відбувалось в тій чи іншій критичній мірі. Тож це чудовий серіал”, – зазначає Ярослав Підгора-Гвяздовський.  

За весь час трансляції серіал “Цілком таємно” брав участь в 212 номінаціях і отримав 96 нагород.

Зокрема, у 1997 році серіал здобув премію “Супутник” за кращий телевізійний драматичний серіал.

Також за мотивами проекту було знято два повнометражних фільми. Перший з них вийшов в 1998 році під назвою “Цілком таємно: Боротьба за майбутнє”, а через десять років відбулася прем’єра картини “Цілком таємно: Хочу вірити”.

В жовтні 2013 року Духовний і Андресон заявили про своє бажання знятися у третьому повнометражному фільмі.

Ірина Пилипишина, Syla.news

373 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up