Версальський мир 1783: як одного дня у вересні завершилась війна за американську незалежність

Версальський мирний договір, підписаний поблизу Парижа 3 вересня 1783 року, завершив майже двадцятирічний період боротьби північноамериканських колоній за свою незалежність від британської метрополії. 

Паризький або Версальський мирний договір був рятівним для тодішньої Великої Британії. Війна із колоніями в Америці, які об’єдналися заради отримання незалежності, вимагала все більше людських та матеріальних ресурсів.

Тому Англія змушена була перемістити з інших колоній значну частину флоту та армійських підрозділів, що призвело до ослаблення впливу у заморських володіннях англійської корони.

Саме цим і скористалися її одвічні суперники: Франція, Іспанія та Республіка об’єднаних провінцій – Нідерланди. Фактично, Англія опинилася на порозі війни, на ведення якої не мала ресурсів.

Як результат, Велика Британія була вимушена піти на поступки у вигляді Версальського договору, що підписувався у три етапи. Так, в листопаді 1782 року Британська корона визнала новоутворені Сполучені Штати Америки, чим змушена була відмовитися від своїх колоній в Америці, залишивши за собою канадські території. Іспанія отримала частину півострова Флорида та острів Менорку. Окрім того, чимало володінь та привілеїв надавались Франції.

“Він став підсумком кількох попередніх парних договорів між ворогуючими сторонами і зафіксував два головних аспекти. Перший – територіальні зміни: Велика Британія втратила Менорку в Середземному морі із групи Белеарськьких островів, що перейшла до Іспанї розом із частиною Флориди. Також Франції був переданий Синегал в Африці і Тобаго у Вест-Індії. Французам було дозволено здійснювати риболовлю біля острова Нью-Палман в Атлантиці. Таким чином цей договір зафіксував черговий етап спроби мирного врегулювання відносин між Англією та Францією”, – пояснює Іван Боровець, доцент кафедри історії Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка.

Окрім ворожо налаштованих сусідів, Британія зіткнулась із досі невідомими у Європі методами ведення війни. Замість тяжкої військової сили американці стратегічно просували своїх шпигунів та розвідку в тил ворога.

“Тогочасні події 1775-1783 років увійшли в історію як війна за незалежність США, хоча деякі американські чи британські історики називають це Американською революцією. Важливу роль тоді відіграла допомога ворогів Великої Британії американським “сепаратистам”, а саме Франції та Іспанії. За великим рахунком військові дії в Північній Америці на порядок відрізнялися від звичного ведення війни в Європі. Так, партизанські дії армії Джорджа Вашингтона та активна роль розвідки та мережі масонських лож сприяли поразці британських військ”, – розповідає історик Єгор Брайлян.

Він додав, що переломним моментом стала битва під Йорктауном у 1781 році, під час якої 9000 британських військ на чолі з графом Корнуоллісом капітулювали під тиском американських військ та французького флоту. Після неї більше не відбувалося масштабних битв. Розпочалися напружені мирні переговори, які тривали впродовж 1781-1783 років, оскільки за тогочасними умовами невільники, які були власністю британців, ставали власністю нових господарів у нові державі.

“Згідно основного документу, який також увійшов в історію як Паризький мир, Велика Британія визнавала суверенний та незалежний статус 13 колоній, відмовлялася від будь-яких територіальних претензій, встановлювався кордон між обома державами, американська влада мала компенсувати завдані матеріальні збитки лоялістам, повністю виводилася британська армія з території США, забезпечувався вічний доступ до Міссісіпі для обох сторін”, – додав Єгор Брайлян.
В реальності і США, і Велика Британія згодом порушили майже всі положення Версальського договору, колишня метрополія розв’язала війну проти колишніх колоній у 1812-1814 роках, британські військові та лендлорди забирали із собою рабів, американський уряд не виплатив компенсацій лоялістам.
“Також Британія у 1783 році поступилася територіями Франції та Іспанії, повертала захоплені території в нідерладнській Ост-Індії голландцям взамін на отримання прав вільної торгівлі у регіоні Маллакської протоки”.
Війна за незалежність США завершила період існування першої британської імперії 1583-1783, коли Лондон змінив територію своєї основної експансії на Австралію та почався процес інституціоналізації центральних колоніальних структур.
Наталія Козак, Syla.news
2187 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up