Константинополь може надати автокефалію УПЦ без згоди інших церков, – рішення Собору

На Архієрейському соборі Константинопольської церкви у Стамбулі вчора, 2 вересня, єпископи визначили повноваження Константинополя стосовно надання автокефалії церкві, що цього просить, без згоди інших церков. 

Про це повідомляється на офіційному сайті Президента України.

Відповідь, яку ухвалили єпископи за результатами обговорення є позитивною: «Так, Константинопольський патріархат може надавати автокефалію без будь-яких узгоджень».

1 вересня у Стамбулі розпочався Архієрейський собор Константинопольської церкви, головною темою якого є надання українській Православній церкві автокефалії. Під час обговорення це питання підтримала більшість ієрархів, тому, передбачається, що із наданням Томосу – грамоти, яка оголосить про незалежність Української православної церкви – Києву не доведеться довго чекати.

Очікується, що після консультацій з єпископами з усього світу, Константинопольський патріархат може остаточно визначити терміни її надання.

«Судячи, до речі, з учорашнього рішення Вселенського Патріархату, і Господь з нами, бо вчора було прийнято рішення про право Вселенського Патріархату без урахування думки Москви надавати всім державам, і в першу чергу Україні, право на створення помісної соборної православної української церкви». Про це президент Петро Порошенко сказав під час урочистих заходів з нагоди початку нового 2018-2019 навчального року у ліцеї «Наукова зміна», – йдеться у повідомленні на офіційному сайті Президента України.

Глава держави зауважив, що процес був розпочатий три роки тому і став публічним у квітні після його звернення президента, підтриманого Верховною Радою, обласними радами, а також після звернення ієрархів православних церков до його Всесвятості Вселенського Патріарха.

У Російській православній церкві Московського патріархату у той же час заявили, що об’єднання українських церков – відчайдушна спроба Порошенка втримати владу.

Предстоятель УПЦ Київського патріархату митрополит Філарет заявив, що після отримання Українською церквою Томоса про автокефалію, частина Московського патріархату, яка не захоче приєднуватися до єдиної помісної православної церкви, має перейменуватись на «Російську православну церкву в Україні».

Однак деякі релігієзнавці до такого рішення ставляться скептично.

“Поки, що це лише демонстрація сили Вселенського Патріарха. Важливо інше.Чи буде в майбутньому справді прийнято таке рішення стосовно бодай однієї з церков? Для України, на сьогодні, це лише зайвий аргумент прибічникам створення Єдиної помісної православної церкви. Однак, аргумент радше віртуальний”, – пояснює релігієзнавець Євген Савісько. 

Історично в ранній християнській церкві налічувалось п’ять патріархатів: Єрусалимський, Антіохійський, Олександрійський, Римський, Константинопольський. Релігієзнавці наголошують на правильності такого рішення, адже Київська Русь прийняла хрещення саме від Константинопольського патріархату, тому саме туди була спрямована Київська митрополія.

“Переоцінити автокефалію церкви неможливо. Це цілком історичне та мудре рішення, адже такий великий народ із такою кількістю прихожан просто зобов’язаний мати релігійну суб’єктність. В нас у цьому питанні стоїть так званий “політичний двигун”, тобто унезалежнення одразу в двох планах: унезалежнення від московського центру та свобода словенського православ’я”, –  пояснює громадський активіст, голова політичної партії “Сила людей” Віталій Ковтун.

Він пояснює: Москва тривалий час акцентувала увагу саме на церковній єдності. Хоч “парадоксальним” стало те, що під час проголошення власної патріархії, про таку єдність ніхто не згадував.

“Це ще не є наданням автокефалії, але це логічне та історично справедливе рішення. Адже матір’ю російської церкви все ж була Київська митрополія. Довгий час через різного роду причини нам не вдавалось цього зробити, але прийняте рішення є цілком правильним”.

 

Наталія Козак, Syla.news

364 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up