Експерти розповіли, скільки Україна заборгувала зовнішнім кредиторам

Експерти розповіли, скільки Україна заборгувала зовнішнім кредиторам

Україна та Європейський Союз домовились про черговий транш макрофінансової допомоги у сумі 1 мільярд євро. Таку угоду сторони зможуть підписати найближчим часом. Про це в понеділок, 27 серпня, повідомив постійний представник України в Європейському союзі Микола Точицький.

Як розповів політолог Віктор Біщук, незважаючи на те, що деталі надання позики, так само як умови її повернення на даний час невідомі, можна стверджувати, що позика буде надана, і це, на його думку, безумовно позитивний і дуже актуальний сигнал.

“Українська влада ледь не зірвала отримання вкрай важливого для економіки траншу МВФ. Відтак, очікувати наступний транш від Міжнародного валютного фонду можна не раніше жовтня 2018 року”, – пояснює політолог.

Він додав, що поряд з тим, ще в цьому році треба знайти кошти на виплату попередніх зовнішніх боргів.

“Виплачувати борги доведеться у валюті, якої, як відомо, немає. Як тільки НБУ починає скуповувати долари для того, аби віддати зовнішні позики, це одразу позначається на курсі гривні. Тому Україні потрібно терміново знайти кілька сотень мільйонів доларів, аби уникнути загрози дефолту”, – наголошує експерт. 

Окрім того, за словами політолога, вже цього літа держава стикнулась з серйозним браком коштів для виплати пенсій. Експерт впевнений, що саме політична доцільність була вирішальним фактором у цій проблемі.

“Політичне рішення про підвищення мінімальної заробітної плати, часткове підвищення пенсій та інші соціальні виплати збільшили й без того немалий дефіцит держбюджету. Тому інформація про позитивне рішення ЄС щодо макрофінансової допомоги, – це, передусім, хороший сигнал для інших міжнародних кредиторів”, – пояснює експерт. 

І додає, що це полегшить отримання коштів від інших міжнародних кредиторів – Міжнародного валютного фонду та Світового банку.

Крім того, на думку політолога, це рішення – свідчення того, що в Євросоюзі бачать прогрес у проведенні реформ в Україні, адже виділення коштів напряму пов’язане з проведенням структурних реформ в Україні.

“Якби ознак цього прогресу не було, то навряд чи хтось би наважився давати кошти країні, яка знаходиться на порозі глобальних політичних змін, пов’язаних з виборами. Загалом же позики міжнародних інституцій – чи то МВФ, чи від ЄС – це фактично найдешевші кошти, які може знайти Україна”, – коментує Віктор Біщук. 

Експерт зазначив, що за наступні 2019-2020 роки держава має повернути майже 14 мільярдів доларів. А якщо додати гарантовані державою борги компаній, то сума становитиме приблизно 18 мільярдів доларів.

“Без нових запозичень Україні не справитись. Ані комерційні структури, ані внутрішні позики, ані випуск облігацій не дають таких низьких відсотків. А критична економічна ситуація в країні, яка формувалась протягом десятків років, на жаль, не допускає того, щоб ми могли обійтись взагалі без запозичень. Питання лише в тому, наскільки ними ефективно розпоряджатись”, – додає експерт.

Як зазначив політолог Борис Кушнірук, черговий транш від Європейського Союзу напряму не вплине на життя українців. Кредитна допомога, яку надає Україні ЄС лише сприяє збереженню стабільності державних фінансів.

“Станом на 30 червня 2018 року загальний борг України складав близько двох трильйонів, а зараз і трохи більше. З них зовнішній борг в іноземній валюті – 1 трлн 235 млрд, а внутрішній – 763 млрд. Більша половина внутрішнього боргу знаходиться в руках Національного банку, а тому уряд завжди може домовитись з Нацбанком про реструктуризацію та оформлення терміну сплати боргу на багато років”, – пояснив експерт.

На питання, як Україна повертатиме борги іноземним кредиторам, експерт пояснив, що перед країною загалом не стоїть завдання віддавати всі борги.

На думку експерта Валерія Пекара, зовнішні запозичення — це нормальний стан справ. Він зазначив, що на сьогоднішній день, напевно, у світі немає країни, що не запозичує, за винятком таких, яким не дадуть жодного долара.

“Хто працював у бізнесі, той знає: без кредитів неможливо суттєво розвинути свою справу. Так і в житті країни: без запозичених грошей неможливо розвинутися, а нам є куди розвиватися. Український борг не такий великий, порівняно з іншими країнами. Тому вважаю кредит ЄС дуже позитивним явищем: це сигнал, що в нас все добре, що Україна виконує свої зобов’язання. Наслідком цього є більша довіра з боку інших кредиторів”, – пояснив політолог. 

Політолог Валентин Балагура свідчить, що транші від ЄС мають разючу різницю від тих, що ми отримували від інших країн. Він наголошує, що не слід забувати, що в наших західних сусідів існує одна з кращих систем в плані реалізації реформ. Крім того, надання цих коштів дозволить продовжити розпочаті зміни в державі.

“Ми чуємо часто по телебаченні, що це затягує нас у велику боргову кризу, що ЄС намагається втрутитись у нашу внутрішню політику і т.д. Цей євроскептицизм та популізм лунає з вуст українських політиків лише тому, що вони намагаються захистити свій тіньовий бізнес”, – пояснює експерт. 

Також він нагадав про випадок, коли через мораторій на продаж лісу кругляка Україна не отримала 600 млн євро.

“Гадаю, що це питання буде ключовим і цього разу. Мораторій на землю не вирішує проблем з нашим лісом. Одні знайшли спосіб як обійти закон, інші ж просто захистили свій бізнес. У будь-якому разі Карпатські ліси й надалі вирубують незаконним способом. Саме нагляд ЄС за вирубкою та експортом деревини дозволить покращити ситуацію. Хоч ми втрачатимемо ліси як і раніше, проте тепер кошти будуть йти в нашу державу, а не в чиїсь кишені”, – підкреслює Валентин Балагура.

Експерт наголосив, що зараз важко сказати як саме розпоряджатимуться коштами, проте важливою є також енергетична сфера. На його думку, туди піде чи не найбільша частка грошей.

Крім того, політолог додав, що для пересічних громадян найближчим часом явних покращень очікувати не варто.

“За рахунок цього в нас не збільшаться заробітні плати чи якість життя. Але в поступовій реформі окремих інститутів, побачимо у майбутньому якісно нову державу”, – прокоментував політолог. 

Постійний представник України в Європейському союзі Микола Точицький повідомив, що прогрес та умови для траншу є, проте поки не буде підписано угоду, їх ніхто не розкриє.

Ірина Пилипишина, Syla.news

 

596 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up