Чи потрібний Україні новий правопис? Думки експертів

Чи потрібний Україні новий правопис? Думки експертів

Міністерство освіти та науки запропонувало для обговорення проект нової редакції українського правопису. Зазначається, що він розроблений на фундаменті української правописної традиції. Журналісти Syla.news поцікавились думками експертів з цього приводу.

15 серпня цього року комісія з питань правопису оприлюднила проект нової редакції української мови, що передбачатиме собою варіативність та повернення до автентичного звучання мови.

“Прийняття нового правопису має історичні підстави, які пов’язані з відновленням української мови, порушеною російським і закордонним впливом. Це абсолютно правильний крок, який потрібно було зробити ще відразу ж після проголошення української незалежності”, – переконана Марина Багрова, член правління міжнародної спілки “Інститут національної політики”.

Вона також додала, що подібні зміни зможуть відновити цілісність окремих сфер української мови.

Однак не всі освітяни та мовознавці вважають нововведення позитивними.

“Звичайно сучасний правопис, який ми вчили, відрізняється. Вони намагаються відродити історично минулий. Тому нам той “проєкт” сильно різатиме вухо. Однак чи варто повертатися до того, що ми вже пройшли? На мою думку, якщо ще старше покоління може з цим змиритись, то молодь цього не сприйме”, – пояснила вчитель української мови Марія Літепло.

Також існує думка, що подібні зміни у правописі можуть ускладнити сприйняття української мови на фонетичному рівні.

“Якщо стояти на тому, що український правопис по суті своїй фонетичний, тобто ми пишемо фактично так, як чуємо, і це багато в чому полегшує засвоєння мови. В цьому випадку нам варто розуміти, що важливіше: відновлення якихось норм, які колись були штучно затерті чи зберегти механізм мови, її привабливість”, – пояснює експерт напрямку “Освіта” Українського інституту майбутнього Микола Скиба. 

Окрім того, мовознавці передбачають, що зміна правопису потребуватиме нових затрат для освіти. В першу чергу до них зараховують передрук підручників, таблиць, посібників, тощо.

Розбіжність думок викликала й запропонована варіативність мови. Дехто вважає, що це може позитивно вплинути на українську мову та дати українцям право вибору.

“Позитивним моментом у новому правописі є варіативність, наприклад, вживання “ґ”. Тобто можна писати різні слова по-різному – так, як зручніше. Адже повинен залишатись вибір і в українців повинне бути чуття мови, що підкаже, яка форма потрібна і де саме”, – зазначив Микола Скиба.

Натомість, деякі філологи вважають, що неоднозначність правопису може породити хаос та заплутати людей.

“Розбіжність часто може зіграти не на користь. Наприклад, в матиматиці є чітко 2х2=4, і все. Мусить бути однозначність, що запабігатиме плутанині. На мою думку, нехай у правописі ліпше вже буде один єдиний варіант, а не п`ять різних”, – пояснює Марія Літепло.

Не зважаючи на різні думки, мовознавці зійшлись на тому, що українська мова повинна бути зручною та привабливою для українців, тому перехід до неї повинен проходити добровільно та без різких змін.

Нагадаємо, що нещодавно Лілія Гриневич заявила, що міністерство розробляє проект нового правопису української мови.

Наталія Козак, Syla.news

Коментувати

580 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up