Путч 1991-го року: влив на здобуття Україною незалежності

Путч 1991-го року: влив на здобуття Україною незалежності

1991-го року у ніч на 21 серпня танкові підрозділи, контрольовані Державним комітетом з надзвичайного стану, здійснювали маневри в районі споруди уряду в Москві. Відбулися зіткнення прихильників Бориса Єльцина з військовою колоною в тунелі під Новим Арбатом. Експерти розповіли журналістам Syla.news, як ці події вплинули на здобуття Україною незалежності.

Розвиток подій

21 серпня близько 1:00 у Москві, в тунелі на перетині вулиці Чайковського і Новий Арбат, юрба блокувала 8 БМП Таманської дивізії. При нервово-хаотичному маневруванні БМП загинули три особи: Дмитро Комар, Володимир Усов, Ілля Кричевський. До того часу підкорятися указам ГКЧП відмовилася більшість органів місцевої влади. Провал путчу став очевидним.

У Москву були введені війська і бойова техніка. 21 серпня близько 12 години кілька десятків танків наблизилися до споруди уряду Російської Радянської Федеративної Соціалістичної Республіки).

Об 11:45 перші колони демонстрантів вступили на Манежну площу. Вони несли гасла: «Фашизм не пройде!», «Волю!», «Язова, Пуго, Крючкова — під суд!». Демонстранти з криками «Фашист!» вигнали з площі лідера Ліберально-демократичної партії СРСР Володимира Жириновського. Далі демонстранти рушили до будівлі уряду.

О 12:00 біля будинку уряду почався санкціонований мітинг, в якому взяло участь не менше 100 тисяч людей. До них вийшов Борис Єльцин і з танка зачитав звернення до росіян.  Створення ДКНС оголошувалося державним переворотом, а його члени — державними злочинцями.

Близько 14:00 ті, натовп, що зібрався, почав спорудження барикад. “Моссовєт” був узятий під охорону військ, що потім, на настійну вимогу депутатів, були евакуйовані. Увечері пройшли студентські демонстрації в центрі Москви.

О 21:00 по центральному телебаченню у програмі «Час» повідомили про запровадження у столиці комендантської години з 23:00 до 5:00. Люди чекали штурму “Моссовєта”, який так і не відбувся.

У ніч на 22 серпня на літаку російської делегації, що летіла в Крим, повернувся Горбачов з сім’єю. Ще до відльоту він заявив, що повністю контролює ситуацію.

Після цього були заарештовані Крючков, потім Язов і Тізяков. Вранці того ж дня у Кремлі був заарештований Янаєв. Пуго знайшли мертвим з вогнепальним пораненням у своїй квартирі (офіційна версія: самогубство). О 12.00 коло відбувся мітинг переможців.

24 серпня знайшли мертвим прихильника ДКНС Маршала Радянського Союзу Сергія Ахромеєва, який наклав на себе руки.

Вплив путчу на здобуття Україною незалежності. Думки експертів

За словами декана історичного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка Романа Шуста, вчинки збройних сил Радянського Союзу в серпні 1991-го року викликало гнів та обурення народу.

“Москва не пропустила танків. Танки перейшли на сторону, скажімо, російських революціонерів – опонентів ГКЧП. Єльцин виступив з танка до народу із закликом про ухвалення СРСР і зробив так, що збройні сили України залишилися в казармах.

Спільний досвід Радянського Союзу та України доводить, що використати збройні сили проти власного народу неможливо. Точніше, можливо, але це буде мати зворотній ефект”, – розповів Роман Шуст.

Те, що головні події 1991-го року відбувались в Москві, на думку директора Інституту світової політики Євгена Магди, свідчить про високий ступінь централізації влади у Радянському Союзі.

“Адже в Києві, відверто кажучи, українські політики, тодішні керівники більше чекали, чия візьме в Москві”.

Процеси перебудови, запущені Михайлом Горбачовим, знайшли відображення в радянському суспільстві.

“Мені насправді дуже шкода, що процеси, які відбувалися в Москві тоді в 1991-му році зараз фактично зникли, а демократична опозиція викинута на маргінес. Вчора (20 серпня, – ред.) в російських медіа розганяли слова Рудського, колишнього віце-президента Росії про те, що, мовляв, Єльцин намагався втекти до американського посольства. Таке враження, що це все робилося в стані алкогольного сп’яніння, що насправді не відповідає дійсності”, – сказав Євген Магда.

За його словами, Росія не лише намагається дискредитувати факти минулого та сьогодення України, але й власну новітню історію старається підкорегувати до їхніх внутрішніх потреб сьогоднішнього дня.

“Путч ГКЧП обріс вже численними конспірологічними теоріями, – зазначив історик Єгор Брайлян, – проте цю подію можна по праву вважати точкою біфуркації процесів розпаду СРСР”.
Кантемирівська дивізія, яку направили до Москви змовники, стояла поблизу будинку уряду, який з того часу став певним символом тернистого російського шляху до демократії. Єльцин, який спочатку був трохи невпевненим, як саме правильно діяти в такій ситуації, перебував в будинку американського посольства. У той час, як тисячі москвичів власноруч боролися за своє майбутнє, агітуючи війська стати на бік народу.
“В ті серпневі, люди, втомлені від політичної нестабільності та економічного дефіциту, прагнули здобути краще життя, проте історичні процеси виявилися аж надто швидкоплинними. Придушення путчу створило унікальний шанс для здобуття Україною свого суверенного статусу, процес, який активізувався з прийняттям у липні 1990 року Декларації про державний суверенітет”, – розповів Єгор Брайлян.
Він зауважив, що саме смертельна небезпека, яка нависла в ті серпневі, була вписана в текст Акту проголошення незалежності України.
Хоча в той момент у Верховній Раді скоріше існувала небезпека від громадян, які оточили будівлю парламенту та очікували на прийняття того історичного документу.
Марта Лазарчук, Syla.news

Коментувати

438 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up