Археологи відкопали фундамент старовинної церкви на площі Святого Юра

“Рештки старого храму можуть бути датовані раніше XIV ст.”, – археологи про знахідку біля собору св. Юра

У серпні під час реставрації площі біля собору Святого Юра у Львові будівельники натрапили на залишки давніх фундаментів. За попередніми висновками археологів, мова про фундамент старої церкви XIV-XV століття. Проте, фахівці зазначають, що називати конкретну дату походження відкопаних решток – зарано.

Про це повідомляє кореспондент Syla.news.

За словами директора Науково-дослідного центру “Рятівна археологічна служба” ІА НАН України Олега Осальчука, раніше на місці знахідки тривали ремонтні роботи доріг для проїзду на площу пожежних машин та інших рятувальних служб.

“Так сталося, що ми здійснили археологічний наліт під час облаштування північного обходу митрополичих палат для аварійних інстанцій, пожежних машин і тому подібне. А виявилося, що знахідка виявлена на тій ділянці, де договору з Управлінням комунального будівництва немає. Тим не менше, археологічні роботи здійснюються в рамках реставрації пам’ятки національного значення собору Святого Юра”, – зазначив експерт. 

Також додав, що висновки фахівців попередні, а тому будуть проведені додаткові експертизи та польові дослідження.

Член Науково-дослідного центру Остап Лазурко поясню, що знайдені рештки цегли-пальцівки не можуть належати собору Святого Юра, адже фундаменти “сучасниці та попередниці” конструктивно відрізняються. З його слів, фундамент старого храму збудований з великогабаритних грубопідтесаних кам’яних блоків.

“Просуваючись далі, по мірі робіт будівельників, ми помітили, що від фундаменту собору ідуть певні відгалуження, тобто три сигменти, які відрізнаються від тих, що маємо сьогодні. Це спонукає на думку, що це фундамент іншої церкви. Зазначу, що ми датуємо цю знахідку 14 століттям, по тому археологічному матеріалу. На рештках виявлено мало кераміки, але багато цегли-пальцівки – брускової цегли, товщиною до 10 сантиметрів, що пов’язує знахідку з готичним періодом”, – коментує археолог.

Крім того, роботу ускладнює те, що біля південної частини території раніше був цвинтар.

“Зараз зібрано вже кілька ящиків людських решток , які знаходяться в неанатомічному порядку, бо всі роботи, які тут проводились, пошкодили цвинтар. Рештки тепер збираються і будуть перепоховані. Також ми плануємо зібрати вчену раду, яка надасть остаточне рішення по тих знахідках. Завтра ми будемо брати пробу розчину матеріалів”,- додав Остап Лазурко. 

Головний архітектор проекту реставрації собору Лідія Горницька розповіла, що фахівці точно не знають, чи знахідка належить XIV століттю, адже є ймовірність, що пам’ятка могла існувати й раніше.

“Про те, що на Святоюрівській горі лежать залишки церкви 14 століття, свідчать дослідження відомого історика Володимира Вуйцика, який досліджував портрет Андрея Шептицького і побачив там ту церкву. Тому ми маємо попереднє зображення старого храму і, очевидно, він можливо таким і був”, – прокоментувала архітектор. 

Також дослідники показали ймовірний план конструкції археологічної знахідки.

"Рештки старого храму можуть бути датовані раніше XIV ст.", - археологи про знахідку біля собору св. Юра

“Ми помітили таку цікаву деталь: коли у 18 столітті було розпочато будівництво величезного помпезного ансамблю з соборами, митрополичими палатами та фібулами, вхід до церкви був орієнтований не канонічно, тобто зі сходу. Канонічні ж церкви стоять з західної сторони. Стара церква була орієнтована на захід”, – зазначила дослідниця. 

"Рештки старого храму можуть бути датовані раніше XIV ст.", - археологи про знахідку біля собору св. Юра

У зв’язку з цією знахідкою до Львова приїде відома хімік-технолог Юлія Стріленко, яка досліджувала і Десятинну церкву у Києві та Софійський собор.

Нагадаємо, 17 серпня отець Павло Дроздяк повідомив, що під час ремонтних робіт біля собору св. Юра відкрито фундамент церкви XIV-XV ст., та давнє поховання.

Ірина Пилипишина, Syla.news

 

Коментувати

343 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up