"Там, де коза ходить, земля добре родить", - організатори про унікальний фестиваль "КозаФест" (ІНТЕРВ'Ю)

“Там, де коза ходить, земля добре родить”, – організатори про унікальний фестиваль “КозаФест” (ІНТЕРВ’Ю)

Сьогодні, 12 серпня, у селищі Козова, що на Тернопільщині, відбудеться третій щорічний “КозаФест”. Господарі рогатих красунь разом зі своїми козами пройдуть парадом центральною площею селища. До участі у фестивалі запрошують усіх кіз без вікових та територіальних обмежень. Про це в інтерв’ю  Syla.news розповів організатор фестивалю Володимир Ярема. 

Пане Володимере, чому “КозаФест”?

Наше селище дуже тісно пов’язане із козами, адже воно називається Козова. Крім того, тут дуже багато людей тримають кіз. Історично у нашому селищі завжди була заболочена місцевість, через це людям було набагато простіше тримати козу, аніж корову. Адже вона менш вибаглива і як-не-як – дешевша. У 2016 році нам вперше спало на думку організувати у Козовій якусь цікаву подію чи то фестиваль, щоб урізноманітними життя мешканців селища. І от виникла ідея присвятити фестиваль козі. Ми почали думати, яку програму створити. І, зрештою, у нас вийшов досить насичений та яскравий захід.

"Там, де коза ходить, земля добре родить", - організатори про унікальний фестиваль "КозаФест" (ІНТЕРВ'Ю)

Яка програма фестивалю?

Ми організували козячу програму. До нас приходять місцеві жителі, фермери разом зі своїми вихованцями – козами. Є як місцеві, так і приїжджі учасники. Спеціального кастингу для кіз не влаштовуємо, адже наші люди дуже примхливі і не розуміються на цьому, тому ми приймаємо усіх кіз без винятку. Під час першого фестивалю ми організували “Коза Фешн Дей”. Тобто люди гарно вдягали тварин у бантики, стрічки і влаштовували так званий парад. Згодом усі присутні голосують своїми оплесками і за результатами голосування ми обираємо “Міс КозаФест”. Тепер цей конкурс увійшов до нашої звичної програми. Крім того, кози можуть бавитись на галявині із тюками соломи. Тобто між козами проводяться так звані солом’яні бої. Дітям це дуже подобається. Також над програмою працює наш дитячий театр “Дивосвіт”. Кожного року театр представляє якусь нову виставу за участі кіз. Крім того, діти проводять різні квести для жителів селища, пов’язані з козами, з Козовою. І, звісно, традиційна концертна програма, де виступають місцеві артисти, переважно з Тернопільської області та запрошені виконавці на вечірню програму – тернопільський гурт Los Colorados, народний артист України Богдан Сташків та інші виконавці більш місцевого рівня. Закінчується фестиваль завжди дискотекою. Вона передбачається для всіх – від малого до старого.

"Там, де коза ходить, земля добре родить", - організатори про унікальний фестиваль "КозаФест" (ІНТЕРВ'Ю)

Чи не приносить муки тваринам, у яких є свій звиклий графік життя, надмірна увага відвідувачів фестивалю?

В жодному випадку. Ми починаємо фестиваль в обід, десь о першій годині, щоб господарі встигли подоїти козу. Бо фестиваль фестивалем, але доїти кіз треба обов’язково. У нас дуже гуманний фестиваль.

Хто фінансує фестиваль?

Ми зв’явалися із місцевими аграріями, які зацікавились цією ідеєю і активно нас підтримали. І вже третій рік ми з ними співпрацюємо.

“КозаФест” – це захід лише для місцевих жителів чи до вас приїжджають зі всієї України?

До нас приїжджають люди з центральної України на відпочинок, збираються жителі селища та приїжджають фермери з різних регіонів. Козова розташована за 30 кілометрів від Тернополя. Тому тернополяни часто приїжджають до нас на свято. Загалом щороку на фестивалі збирається тисяча – півтори тисячі відвідувачів. Більшість з них – це жителі Козової, загальне населення якої – 9000 осіб.

"Там, де коза ходить, земля добре родить", - організатори про унікальний фестиваль "КозаФест" (ІНТЕРВ'Ю)

Яка рекордна кількість кіз брала участь у фестивалі?

Найбільше у нас було 20-30 кіз. Проте я все-таки вважаю, що це замало. Адже за моїми підрахунками, лише у тому районі, де я проживаю, є близько ста кіз. Тому наша мета – зібрати якнайбільше учасників. У нас немає обмежень по кількості та по територіях, з яких приводять кіз. До нас минулого року приїжджали фермери зі Зборівського району – ферма “Веселі козенята”, біля Козової є село Сенів, де подружжя Василя і Орисі Михайлишин тримає близько 50 кіз. Під час першого фестивалю у нас було представлено багато кіз із села Вікторівка. Минулого року вже з Козівки підтягнулися. Ми очікуємо, що кожного року кількість кіз на фестивалі буде зростати, адже ми виплачуємо премії на сіно для кіз. А коза, яка перемагає на фестивалі за результатами конкурсів, отримує подвійну премію.

Чи дозволяють відвідувачам долучитися до видоювання кіз чи виготовлення козячого сиру?

Ні, відвідувачі цього не роблять. Адже ми не хочемо зайвий раз мучити тварин.

Що буде родзинкою заходу у цьому році?

Родзинкою нашого фестивалю також є те, що в Козову приїжджають виробники різноманітної козячої та овечої продукції. Це – і сири, і різні інші страви з козячого молока. Ми не дотримуємось повністю козиної тематики в меню. Для нас важливо, щоби був якийсь елемент козиної страви, але це не стосується усього меню фестивалю. Наприклад, минулих років у нас були десерти з козиного молока та сиру. Також є така унікальна страва, як капуста на молоці. Але підприємці не дуже хочуть долучатися до організації меню. Та й взагалі цього року їх важко до цього залучити. Тому ми вже боїмося ставити якісь обмеження на меню, щоб хоч щось було. Також ми виділили окрему зону на території фестивалю для людей, які приносять на продаж якісь свої унікальні страви. Це щось типу ярмарку.

"Там, де коза ходить, земля добре родить", - організатори про унікальний фестиваль "КозаФест" (ІНТЕРВ'Ю)

Минулого року у центрі міста встановили ковану скульптуру кози із гаслом: “Там, де коза ходить, земля добре родить”. Скульпторами рогатої красуні є тернополянин Дмитро Пилип’як і місцевий коваль Віталій Комонько. Щоразу відвідувачі влаштовують фотосесію біля цієї пам’ятки. Протягом трьох років існування фестивалю ми традиційно проводимо фестивальну лотерею, де можна отримати живі призи – порося чи гуску. Цього року точно будуть поросята. У лотереї, крім живих призів, можна виграти їжу та сувеніри на згадку про Козову. Цього року ідея проведення лотереї набула для нас іншого сенсу – всі гроші, вилучені з лотереї, будуть відправленні на лікування двох діток, які потребують допомоги. Минулого року кошти віддали дітям з театру “Дивосвіт”, а цього року все піде на благодійництво. Проте вхід на фестиваль вільний.

Ірина Пилипишина, Syla.news

 

Коментувати

1231 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up