Єдиний примірник “Абетки” Івана Федорова зберігається у Гарвардському університеті

Одне з найбільших у світі зібрань української літератури зберігається у американському Гарварді. Тут – першодруки «Нового завіту», «Острозької Біблії», «Абетки» Федорова, «Кобзаря», оригінали документів доби Івана Мазепи тощо. 

Зібрання рідкісних книг можна знайти в одній зі 70-ти бібліотек Гарвардського Університету – Гоутон. У колекції чимало і українських стародруків. Про це повідомляє Голос Америки.

«У Бібліотеці Гоутон зберігаються такі цінні книжки, як першодруки Івана Федорова. Скажімо, “Буквар” – це дуже цінна книга, примірника якого немає навіть в Україні. «Острозька Біблія»«Псалтир»«Кобзар» Шевченка 1840 року, першодрук «Енеїди» Котляревського, рукопис Сковороди, маємо першодрук, оригінал книги Куліша, видання Києво-Печерської Лаври, грамоти Івана Мазепи», – розповідає Ольга Алексич, бібліотекар гарвардського університету, бібліограф українських колекцій.

«Буквар», або як його ще називають, «Абетку» видав Іван Федоров 1574 року у Львові. Її знайшов випадково в антикварній крамниці російський підприємець і театральний діяч Сергій Дягілєв, – про це згадує у своїх спогадах його партнер – український балетний танцюрист і заповзятий колекціонер стародруку Серж Лифар.

Після смерті Дягілева колекція його книжок, включно з “Букварем, перейшла у руки театрального діяча Бориса Кохно, який пізніше продав його гарвардському випускнику Баярду Кілгуру. Сьогодні ж «Абетку» Івана Федорова оцінюють у мільйон доларів.

«Звичайно, її вартість безцінна, так як іншого примірника немає. Але напевне ми можемо говорити у розмірі мільйона доларів», — вважає Ольга Алексич.

У коментарі для Syla. news, Ольга Колосовська, завідувач відділу стародруків Львівської національної бібліотеки ім. В. Стефаника зазначає: про повернення “Абетки” до Львова  не бути й мови.
“Йдеться про Буквар 1574 року, минули століття. Дослівно, “Буквар” — це книжка, за якою навчалися. Це була маленька книжечка, і, на жаль, до теперішнього часу “Абетка” збереглася не у нас. Так склалося історично — старі книжки мають свою долю. Такі книжки повертаються хіба що у вигляді факсиміле. Два роки тому  таке факсиміле було здійснене для бібліотеки”.
За словами Ольги Колосовської, у Львівській національній бібліотеці ім. В. Стефаника зберігається багато першодруків Івана Федорова. До того ж, бібліотека нещодавно отримала цінний подарунок — західноєвропейський стародрук. Проте що це за видання – наразі не уточнює.

Українські книжки у Гарварді почали збирати на початку 20-го століття. Здебільшого це були подарунки колекціонерів. І лише зі створенням при Гарварді Українського наукового інституту понад 50 років тому літературу з України почали закуповувати систематично.

«Тоді був даний клич для української громади, щоб збирати кошти, бібліотеку, джерельну базу для викладацьких студій у Гарварді. Цілі бібліотеки надійшли у подарунок для Гарвардської бібліотеки», – розповідає бібліотекар Гарвардського Університету Ольга Алексич.

У Гарварді є кілька бюджетів на українську книгу. Англомовні книжки про Україну друкує та закуповує здебільшого Український інститут. Україномовні книжки та журнали – це прерогатива гарвардської бібліотеки Вайденер.

Книжки, видані в Україні, відбирають за кількома принципами: пропозиції від спеціалізованих компаній-посередників за відповідною угодою, за рецензіями експертів та спеціальні замовлення викладачів Гарварду. Обирають за темами, не авторами, розповідає Ольга Алексич. Спектр жанру дуже широкий – наукова література, академічні публікації, популярна й художня література, спогади, мемуари, і навіть українські фільми.

«На сьогодні купуємо з України, які були видрукувані в Україні, приблизно півтори-дві тисячі книг та журналів щороку. Ми використовуємо до ста і більше тисяч доларів в рік за закупівлю української книги», – каже Ольга Алексич.

Паралельно бібліотека рідкісних книжок Гоутон виділяє кошти на придбання стародавніх видань.

Світлана Небилович, Syla.news 

246 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up