Єдиний примірник "Абетки" Івана Федорова зберігається у Гарвардському університеті

Єдиний примірник “Абетки” Івана Федорова зберігається у Гарвардському університеті

Одне з найбільших у світі зібрань української літератури зберігається у американському Гарварді. Тут – першодруки «Нового завіту», «Острозької Біблії», «Абетки» Федорова, «Кобзаря», оригінали документів доби Івана Мазепи тощо. 

Зібрання рідкісних книг можна знайти в одній зі 70-ти бібліотек Гарвардського Університету – Гоутон. У колекції чимало і українських стародруків. Про це повідомляє Голос Америки.

«У Бібліотеці Гоутон зберігаються такі цінні книжки, як першодруки Івана Федорова. Скажімо, “Буквар” – це дуже цінна книга, примірника якого немає навіть в Україні. «Острозька Біблія»«Псалтир»«Кобзар» Шевченка 1840 року, першодрук «Енеїди» Котляревського, рукопис Сковороди, маємо першодрук, оригінал книги Куліша, видання Києво-Печерської Лаври, грамоти Івана Мазепи», – розповідає Ольга Алексич, бібліотекар гарвардського університету, бібліограф українських колекцій.

Єдиний примірник "Абетки" Івана Федорова зберігається у Гарвардському університеті

«Буквар», або як його ще називають, «Абетку» видав Іван Федоров 1574 року у Львові. Її знайшов випадково в антикварній крамниці російський підприємець і театральний діяч Сергій Дягілєв, – про це згадує у своїх спогадах його партнер – український балетний танцюрист і заповзятий колекціонер стародруку Серж Лифар.

Після смерті Дягілева колекція його книжок, включно з “Букварем, перейшла у руки театрального діяча Бориса Кохно, який пізніше продав його гарвардському випускнику Баярду Кілгуру. Сьогодні ж «Абетку» Івана Федорова оцінюють у мільйон доларів.

«Звичайно, її вартість безцінна, так як іншого примірника немає. Але напевне ми можемо говорити у розмірі мільйона доларів», — вважає Ольга Алексич.

Єдиний примірник "Абетки" Івана Федорова зберігається у Гарвардському університеті
У коментарі для Syla. news, Ольга Колосовська, завідувач відділу стародруків Львівської національної бібліотеки ім. В. Стефаника зазначає: про повернення “Абетки” до Львова  не бути й мови.
“Йдеться про Буквар 1574 року, минули століття. Дослівно, “Буквар” — це книжка, за якою навчалися. Це була маленька книжечка, і, на жаль, до теперішнього часу “Абетка” збереглася не у нас. Так склалося історично — старі книжки мають свою долю. Такі книжки повертаються хіба що у вигляді факсиміле. Два роки тому  таке факсиміле було здійснене для бібліотеки”.
За словами Ольги Колосовської, у Львівській національній бібліотеці ім. В. Стефаника зберігається багато першодруків Івана Федорова. До того ж, бібліотека нещодавно отримала цінний подарунок — західноєвропейський стародрук. Проте що це за видання – наразі не уточнює.

Українські книжки у Гарварді почали збирати на початку 20-го століття. Здебільшого це були подарунки колекціонерів. І лише зі створенням при Гарварді Українського наукового інституту понад 50 років тому літературу з України почали закуповувати систематично.

«Тоді був даний клич для української громади, щоб збирати кошти, бібліотеку, джерельну базу для викладацьких студій у Гарварді. Цілі бібліотеки надійшли у подарунок для Гарвардської бібліотеки», – розповідає бібліотекар Гарвардського Університету Ольга Алексич.

У Гарварді є кілька бюджетів на українську книгу. Англомовні книжки про Україну друкує та закуповує здебільшого Український інститут. Україномовні книжки та журнали – це прерогатива гарвардської бібліотеки Вайденер.

Книжки, видані в Україні, відбирають за кількома принципами: пропозиції від спеціалізованих компаній-посередників за відповідною угодою, за рецензіями експертів та спеціальні замовлення викладачів Гарварду. Обирають за темами, не авторами, розповідає Ольга Алексич. Спектр жанру дуже широкий – наукова література, академічні публікації, популярна й художня література, спогади, мемуари, і навіть українські фільми.

«На сьогодні купуємо з України, які були видрукувані в Україні, приблизно півтори-дві тисячі книг та журналів щороку. Ми використовуємо до ста і більше тисяч доларів в рік за закупівлю української книги», – каже Ольга Алексич.

Паралельно бібліотека рідкісних книжок Гоутон виділяє кошти на придбання стародавніх видань.

Світлана Небилович, Syla.news 

Коментувати

684 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up