Екс-президенту України Леоніду Кучмі виповнилось 80 років

Екс-президенту України Леоніду Кучмі виповнилось 80 років

Сьогодні, 9 серпня, другий Президент України Леонід Кучма святкує свій 80-ий день народження. Він найдовше займав посаду президента в історії України. За цей час йому вдалося запровадити національну валюту – гривню, ухвалити Конституцію та створити Конституційний суд. Крім того, він сприяв явищу олігархії, сформувавши умови для фінансово-промислових груп на українському ринку. 

Леонід Кучма народився 9 серпня 1938 року у селищі Чайкіне Новгород-Сіверського району Чернігівської області у селянській родині. Вищу освіту здобув у Дніпропетровському державному університеті, де закінчив фізико-технічний факультет за спеціальністю інженер-механік у галузі ракетної техніки.

У політику Кучма прийшов 1990 року. Спершу він був народним депутатом СРСР, а пізніше – Верховної Ради вже незалежної України. У 1992-1993 роках був головою уряду. 1994 року його обрали президентом України, а 1999 – його обрали на другий термін.

Леонід Кучма – перший президент України, який посідав місце глави держави двічі.

Як зазначив політолог Віктор Біщук, з позитивів “правління” Кучми варто відзначити стабілізацію економіки і запуск національної валюти. Саме за Кучми Україна вперше стикнулась з проявами інспірованого московського сепаратизму в Криму.

“Тоді невідворотнім процесам вдалось запобігти лише через введення до півострова великого контингенту українських спецпризначенців, а лідера сепаратистів Мєшкова  депортовано в Росію. В 2003 році Кучмі довелось реагувати на уже відверту провокацію Росії, пов’язану з островом Коса Тузла і акваторії Азовського моря. В двох конфліктних ситуаціях президенту Кучмі вдалось втримати ситуацію під контролем”, – розповів експерт. 

І додав, що саме Кучму прийнято вважати батьком сучасної вітчизняної кланово-олігархічної системи. Почата ним в 1995 році приватизація дала старт формуванню перших фінансово-промислових груп, з яких «виросли» українські олігархи.

“Сьогодні практично усі українські топ-політики – і Порошенко, і Тимошенко і Гриценко, а також сірі кардинали української політики-олігархи є вихідцями з тієї системи політичних координат, яку закладав Леонід Кучма. І що гірше – серед потенційних переможців виборів-2019 немає тих, хто міг би себе віднести до нового, «некучмівського» покоління”, – зазначив Віктор Біщук. 

 

“Президенство Леоніда Кучми – це тиск на опозиційних депутатів, перші практики застосування силовиків проти опозиції (не забуваймо розгром акції протесту «Україна без Кучми» в 2001 році), кумівство і трайбалізм в політиці та державному управлінні, а також корупція в топ-політиці”, – прокоментував політолог. 

Зрештою, експерт зазначає, що саме Кучма, внаслідок багатьох мотивів, привів у велику українську політику Януковича і багато років дозволяв “донецькому” бізнесово-кримінально-політичному клану зміцнювати свої впливи в українській політиці. 2014 рік показав, до чого призвела така стратегія Кучми.

“Значною мірою ми і сьогодні живемо в тих системах координат, які формував Кучма 20 років тому. Україна лишається якщо не “кучмівською”, то принаймні, “посткучмівською” країною”, – сказав Віктор Біщук. 

Директор Інституту світової політики Євген Магда зазначив, що однозначно оцінювати перебування Леоніда Кучми на посаді Президента України складно. Він був і залишається непростою особистістю. Зі слів експерта, за Леоніда Кучми Україна зуміла закріпитися у системі міжнародних відносин.

“Мова про Хартію про особливе партнерство з НАТО, створення ГУАМ, Договір про дружбу і свіробітництво з Росією, який визнавав недоторканість кордонів обох країн. За нього ж було чимало економічних проблем та перша спроба створити постійно діючу парламентську більшість”, – коментує Євген Магда.

Також він додав, що у суспільній свідомості Кучма часто пов’язується насамперед зі “справою Гонгадзе” та “касетним скандалом”.

“Наївно очікувати від колишнього червоного директора перебування на націонал-демократичних позиціях, проте Кучма був і є патріотом України. Для мене є показовою його робота в Мінську у складі Тристоронньої контактної групи, яка є і непростою, і невдячною”, – зазначив експерт. 

Політолог Юрій Чигирин наголосив, що все те, що мала Україна, коли до влади прийшов Віктор Ющенко, – економічне зростання, можливість брати кредити в необмеженій кількості – свідчить, що за часів Кучми були закладені підвалини розвитку економіки і “люди не просто виживали, як зараз, і не проїдали свої бюджети, а могли вкладати кошти в оновлення своїх транспортних засобів,  будівництво, подорожі”.

“Сьогодні українці теж подорожують, проте з іншою місією – пошук кращої долі та добре оплачуваної роботи. В часи Кучми все-таки був туризм, а не заробітчанство”, – зазначив Юрій Чигирин.

Експерт наголосив, що Кучму називають “батьком української корупції”, звинувачують у введенні олігархату, від якого зараз потерпає економіка України. Проте прямого посилу від нього не було.

“Леонід Кучма не закликав “грабувати награбоване” чи “розтягувати народну економіку”. Чоловік прийшов і сказав: “Скажіть мені, що побудувати, і я вам це побудую”. Це вже свідчить про те, що у людини була школа і бачення, і він був готовий будувати те, що від нього очікує парламент, істеблішмент”, – прокоментував Юрій Чигирин.  

Залишивши посаду президента, Леонід Кучма зайнявся благодійністю. Крім того, екс-президент написав близько шести публіцистичних книг. Найвідоміші з них – “Україна – не Росія”, “Зламане десятиліття”, “Своїм шляхом. Роздуми про економічні реформи в Україні”.

Сьогодні Кучма представляє Україну в Мінську на засіданнях Тристоронньої контактної групи з врегулювання ситуації на Донбасі.

Ірина Пилипишина, Syla.news

 

 

 

Коментувати

523 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up