Аналогічні випадки стосуються і пересічних українців, котрі таким чином втрачають квартири та іншу нерухомість. Тільки у Києві з відповідними скаргами до ГТУЮ звернулись сотні киян, в котрих чорні нотаріуси відібрали квартири, – повідомив політичний експерт Сергій Биков.
Відповідно до статистики Генеральної прокуратури з 2013 року в Україні відбулося 1690 рейдерських захоплень. 539 — за останні півтора року.
“З 2014 року кількість рейдерських захоплень щороку зростає. Найбільша кількість відбулася у 2017 році — 414. Найменшу кількість рейдерських атак було зареєстровано у 2014 році — усього 234 справи”, – йдеться у повідомленні.
Захоплювалось все, що було прибутковим. В адміністрації заступниками голів було призначено “смотрящих” від партії регіонів. Схема така: “підприємець” від партії регіонів входив у довіру до керівника майбутньої жертви, виявляв слабкі точки, збирав інформацію, організовував різні підстави, наприклад, зривав пломби електро- та водолічильників і підлаштовував контролерів, вів підкуп непорядних працівників, які пошкоджували механізми, підприємство переходило в режим авралу. Також розповсюджували неправдиву інформацію, яка підривала авторитет керівництва та підприємства. Вносили поради керівництву про способи спасіння ситуації, наприклад, взяти кредит у банку, де у цього рейдера є знайомі. Взагалі,вели підприємство до банкрутства. В судах різними шляхами отримували документи на власність. Потім невідомі люди, у яких при собі не було документів, із застосуванням сили займали приміщення. На виклики поліція, якщо і приїжджала, то стояли стражі порядку зі скляними очима, документи рейдерів не перевіряли. На заяви до поліції, прокуратури реакції не було. РДА повідомляли, що у них немає повноважень. Тобто вирок винесено та виконано. Оскарження в судах було пустою забавою. Це страшно, – розповіла Любов Іванова.
Вирішення проблеми рейдерства Криму стане початком рішення проблеми рейдерства українських підприємств шляхом відновлення прав приватної власності через процедуру реституції, – зазначив Ігор Леднік.Те, що рейдерство є негативним явищем – це зрозуміло. І напевно, якщо спитати, чому рейдерство – явище негативне, то відповідь буде, що це позбавляє фізичних/юридичних осіб їх права власності, дестабілізує роботу підприємства. Рейдерство насправді має набагато гірші наслідки: воно призводить до зниження інвестиційної привабливості України, погіршення підприємницького клімату, втрати великої кількості робочих місць. Саме тому, це досить важлива проблема, яка потребує негайного вирішення, – прокоментував експерт Олександр Шкелебей.
Українські слуги народу покладають на Закон великі надії та сподівання. Так, заступник Міністра юстиції України з питань державної реєстрації Павло Мороз зазначив:
– “З прийняттям цього Закону <…> Україна в рейтингу у сфері захисту прав власності підніметься на 40 пунктів, щонайменше”;
– “Саме після вивчення всіх рейдерських схем і було розроблено законопроект”;
– “Закон закриє майже 99 % рейдерських схем”.
Щоб зрозуміти, наскільки реально Закон вплине на рейдерські атаки, варто розглянути ключові положення документу.
Перш за все, зміни до Закону дозволять припинити принцип екстериторіальності, тобто особа може вчиняти будь-які реєстраційні дії з нерухомим майном, юридичною особою, фізичною особою – підприємцем, громадським об’єднанням тільки в межах області, міст Києва й Севастополя та Автономної Республіки Крим.
Також зміни включають обов’язковість використання державним реєстратором даних публічних реєстрів і проведення автоматичної реєстрації нерухомого майна на підставі судових рішень. Іншими словами, державний реєстратор під час проведення реєстраційних дій повинен обов’язково звіряти інформацію з даними публічних реєстрів.
З’являється можливість зупинення реєстраційної дії на підставі заяви власника об’єкта нерухомого майна, відтепер власник об’єкта нерухомості в разі проведення (на його думку) незаконних реєстраційних дій щодо його нерухомого майна має право на строк до 10 робочих днів заборонити вчиняти відповідні дії шляхом подання відповідної заяви. Після цього в заявника буде строк для звернення до суду із заявою про забезпечення позову шляхом заборони вчинення реєстраційних дій із нерухомим майном. Якщо заявник указаних дій не вчинить, то реєстраційні дії щодо нерухомого майна буде відновлено.
До того ж, у разі внесення змін до відомостей про Юридичну особу необхідно нотаріально засвідчувати підписи учасників юридичної особи або голови й секретаря загальних зборів на відповідному рішенні загальних зборів та установчих документах. Крім цього, запроваджено обов’язковість нотаріального засвідчення справжності підписів на передавальному акті та розподільчому балансі.
Крім того, стало обов’язковим нотаріальне посвідчення підписів голови, секретаря або учасників зборів при внесенні змін в установчі документи. За спробу незаконного захоплення значно посилили відповідальність – до десяти років ув’язнення.
Ірина Пилипишина, Syla.news