Warning: session_start(): open(/home/syla00/.system/tmp/sess_f79e8b1da56c13d5607d60aedc5a7628, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/syla00/syla.news/www/wp-content/plugins/unyson/framework/includes/hooks.php on line 256

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /home/syla00/.system/tmp) in /home/syla00/syla.news/www/wp-content/plugins/unyson/framework/includes/hooks.php on line 256
Історія старого Лембергу. Першим мером Львова був німець (коментарі) - інформаційне агентство Syla.News

Історія старого Лембергу. Першим мером Львова був німець (коментарі)

Перша письмова згадка про Львів – це 1256 рік. Засновник міста – Данило Романович Галицький, хоча є версії, що його заклав сам Лев, його син. Про ці факти знають майже всі львів’яни і не тільки. Але хто ж керував містом з початку? Бо Данило чи Лев – то представники, умовно, державної влади. А хто очолював міську адміністрації, мовою сьогодення – хто ж був мером міста?

Історик Іван Сварник говорить, що на початку свого існування у Львові панували три нації – українці (руси), вірмени та німці. Кожен народ мав свого війта – управлінця, який здійснював суд та керував міським життям цієї національної громади. Тож цікаво, що спочатку Львів мав трьох мерів – вірменського, українського та німецького.

Однак, найбільш прогресивним мером середньовічного міста Лева був саме німецький.

Першим німецьким мером, якому князь Лев дав привілей на управління, був Бертольд Штехер. Саме він та інші німецькі поселенці принесли до нас традицію магдебурзького права – можливості окремої громади та всього міста на самоврядування.

Що нам відомо про самого Бертольда Штехера. Про роки його життя сказати щось достеменно важко, проте у джерелах зафіксовано що у Львові він був мером з 1300 по 1330 рік. Аж 30 років.

Він володів млином, який розташовувався у районі сучасного краківського ринку і заснував костел Марії Сніжної. Цей храм зберігся і сьогодні, в центрі Львова, на вулиці Сніжній.

 

За свою працю на благо міста отримав в винагороду від Лева Даниловича млин Сільський Кут над Полтвою, на перехресті нинішніх вулиць Замарстинівської та Хімічної, озера та 2 невеликі маєтки в Малих Винниках та Підберізцях.

 

Завдяки старанням Бертольда Штехера, німці стали панівною нацією у Львові. Лемберг ставав економічно привабливим містом і до нього почали стікатися богемці, угри, французи, іспанці.

Та головне, чим львів’яни мають завдячувати німецьким градоначальникам, це бруківка. Правнук Бертольда Петер Штехер уже будучи повноцінним бургомістром (керував всім містом, усіма націями) став першим мером,  який почав закладати вулиці Лемберга бруківкою.

Серед інших його реформ благоустрою – він замінив дерев’яний водогін та керамічний.

Відомо, що Петер проживав навпроти Латинської кадетри, хоча є версія, що саме він почав її будувати.

Він також володів фільварком (сільськогосподарським підприємством) на території сучасної вулиці Замарстинівська. Пізніше Штехер продав бізнес Андреасу Зоммерштайну – якого теж інколи зараховують до перших львівських мерів. Так, він був війтом у 1388 року, але обирався в мери за привілеєм польського короля Владислава Ягайла. Тому польська історична наука називає першим управлінцем його, ігноруючи той факт, що Лев надав це право Бертольду Штехеру раніше.

Але тоді вже влада була виборною. Якщо війта призначав король чи князь, то існувала посада Ратмана (рат-рада, ман-людина), якого могли обирати міщани, зазвичай – багаті, ті, що торгували, мали бізнес та гроші. От і відомо, що згаданий Петро Штехер був спочатку Ратменом, а потім став Бургомістром. Керівники міста Львова скріплювали документи отакою от печаткою:

Журналісти Syla.news і надалі планують розповідати читачам цікаві про старий Львів та мають намір влаштувати спеціальну лекцію про історію міста. Тож слідкуйте за інформацією.

Роман Коржик, Syla.news

 

858 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail
Warning: session_start(): open(/home/syla00/.system/tmp/sess_6c1be57751fa656418155563cb7559e1, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/syla00/syla.news/www/wp-content/plugins/unyson/framework/helpers/class-fw-session.php on line 13

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /home/syla00/.system/tmp) in /home/syla00/syla.news/www/wp-content/plugins/unyson/framework/helpers/class-fw-session.php on line 13

Warning: session_start(): open(/home/syla00/.system/tmp/sess_44b542482a88d7a4c585bf44dd068839, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/syla00/syla.news/www/wp-content/plugins/unyson/framework/helpers/class-fw-session.php on line 13

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /home/syla00/.system/tmp) in /home/syla00/syla.news/www/wp-content/plugins/unyson/framework/helpers/class-fw-session.php on line 13

Warning: session_start(): open(/home/syla00/.system/tmp/sess_4ac4389c363748aa85ff6528a73569d4, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/syla00/syla.news/www/wp-content/plugins/unyson/framework/helpers/class-fw-session.php on line 13

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /home/syla00/.system/tmp) in /home/syla00/syla.news/www/wp-content/plugins/unyson/framework/helpers/class-fw-session.php on line 13

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up