Соціальна революція в Україні. Чи можливі нові протести та хто їх очолить

19 червня 2018 року афганці та шахтарі перекрили вулицю Грушевського у центрі Києва. Вони влаштували мітинг та вимагають покращення соціальних гарантій – пенсій, медичних послуг, пільг. Протестна колона пішла до Верховної Ради. Там відбулися бійки з поліцією та охороною Парламенту. 

Чи можливе поглиблення протестної ситуації та як діятимуть ліві політичні сили, які традиційно підтримують такі акції. Про це журналісти Syla.news запитали у аналітиків та політичних експертів. 

Активіст руху “Автономний опір” та редактор порталу Прометей Максим Осадчук впевнений, що в Україні через погіршення рівня життя поступово складається революційна ситуація:

– На мою думку, соціальний протест набиратиме обертів в найближчі роки. Можна впевнено казати, що наступна революційна ситуація на кшталт Майдану буде обумовлена економічними проблемами мільйонів українців, зокрема різким падінням рівня життя після 2014-2015 років, – говорить Осадчук. 

На його думку, окрім макроекономічної ситуації, в загальному погіршенні показників соціального благополуччя українців можна звинувачувати курс нинішньої влади. Реформи, яких вимагають західні кредитори, та небажання олігархічних політиків, зокрема й президента, ставити під удар власні статки створюють вкрай вибухонебезпечне становище. З цим, на думку Осадчука, пов’язаний підйом рейтингів Юлії Тимошенко. Натомість, реальні ліві політичні сили, які могли би очолити соціальний протест, в Україні – відсутні:

 – Електоральний підйом популістів, як Тимошенко, прямо з цим пов’язаний. Щодо лівих і соціалістів, то вони в Україні наразі відсутні як політична категорія. На цьому полі намагається грати Сергій Каплін з його “СДП”, але цей проект навряд чи можна назвати незалежним від олігархічного порядку денного, – вважає Осадчук. 

Політолог Владислав Сердюк інакшої думки. Він вважає, що протест біля Верховної настрої та зростання революційних настроїв – чистого роду соціальна інженерія. І якщо соціальні вибухи й будуть, то вони матимуть “режисерський характер”:

 – Тут вам і активних 5%, які підбадьорюють натовп до штурму, невідповідні до осіб протестуючих вимоги (наприклад, 6 мільярдів для розвитку вугільної галузі), несподіванка протесту – це ще один доказ на користь думки про кабінетне планування цього заходу.

Уряд відверто не має впливу на організацію та запобігання таких мітингів у зв’язку з власним безсиллям і занадто великим впливом інтересів великих власників на політиків, тому більш глобальні протести – це питання часу, – вважає Сердюк. 

На його думку, протести – це шлях у нікуди:

 – Мало того, ліве крило в Україні складається з людей менше активних професійно (пільговики, пенсіонери, бюджетники), відповідно, у них більше вільного часу. По-друге, перераховані вище групи вкрай податливі на соціальне виключення, тому знаходяться в “вічному” протестному стані. Уряд перебуває в пастці логіки, яку саме запустило. Дестабілізація ситуації в країні і паразитування на пільговиків – це шлях в нікуди, – сказав політолог. 

Нагадаємо, що під стінами почалися сутички протестувальників і силовиків. Вхід до Ради заблокували силовики, увійти і вийти з будівлі поки неможливо. Мітингувальники намагалися по одному виштовхнути поліцейських. За даними ЗМІ, в натовпі застосували сльозогінний газ. Поки незрозуміло, хто саме це зробив – учасники акції або правоохоронці. До Раді прибули додаткові сили Нацгвардії.

Роман Коржик, Syla.news

 

 

699 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up