Новий шанс Тимошенко. Чому Юлія – лідер президентських перегонів та хто дихає їй у спину

За рік до виборів Юлія Тимошенка – перша у соціологічних рейтингах. Експерти пояснюють, що за неї готовий голосувати електорат, невдоволений цінами за комуналку, а також ті, хто розуміє: вона не проявила себе у роки Ющенка, Януковича й Порошенка, тому люди хочуть побачити її у ділі. Ну і насамперед: виявляється сьогодні тільки Тимошенко має чітку програму змін в країні. 

Та чи справді все так ідеально у програмі Тимошенко і що може дати перевагу її конкурентам, приміром тому ж Анатолію Гриценку, який “дихає у спину” Юлії Володимирівні.

 

Тимошенко тримається та чотирьох китах

Політичний аналітик Ігор Лубківський пояснює лідерство «Батьківщини» у соціологічних рейтингах кількома причинами: відсутністю альтернативи серед інших партій, і зокрема президентських. Як показала історія – всі партії Президента розпадалися, а партія Юлії Володимирівни разом із ВО «Свобода» – уже старожили українського політикуму.

Лідерство «Батьківщини» та кандидатки на роль очільниці держави на думку експерта обумовлені розгалуженою мережею осередків, які вдалося зберегти, харизмою самої Тимошенко, ну в останню чергу – тим, що Юлія Володимирівна не показала себе повністю у попередні каденції, коли займала провідні політичні посади в країні:

Чому Батьківщина лідирує в рейтингах? По-перше – тому, що за всі ці роки ніякої гідної альтернативи їй так запропоновано і не було. Всі, без винятку, пропрезидентські партії існували лише доти, доки існував той Президент, який ними опікувався. Так в небуття пішли і НДП, і “Наша Україна”, і “Партія регіонів”, туди ж піде і БПП. Тож виходить так, що Батьківщина –  майже єдині старожили української політики, бо в цьому сенсі скласти їм конкуренцію  може хіба що така ж давня “Свобода”. Але “Свобода” має дуже специфічну ідеологію і такі ж специфічні гасла, тому підходить далеко не всім. І тому лідирує “Батьківщина”, а не “Свобода”.

По-друге – “Батьківщині”, незважаючи на усі пережиті нею труднощі, вдалося зберегти розгалужену мережу місцевих осередків – напевно найбільш розвинуту з усіх існуючих нині партій. І якими б ці осередки не були, хай там навіть до них і є маса претензій, але свою роботу вони поволі роблять.

По-третє – це, безперечно, харизма самої Юлії Володимирівни. Те, що їй ще й досі вдалося зберегтися в українській політиці – навіть незважаючи на ув’язнення, її власні прорахунки і зраду колишніх соратників, підкупає виборця. Люди шукають стабільності і впевненості, а тому в Юлії Володимирівні бачать хоч щось незмінне з роками – замість тих депутатів, що за цей час могли вже 3-4 фракції поміняти.

Четверте, і, напевно, саме основне – це те, що за Тимошенко тягнеться хвіст, якщо можна так сказати “нереалізованих надій” виборця. В 2005-му їй не дали працювати Ющенко і Порошенко, в 2010-му – Янукович, програш на виборах  і наступне ув’язнення. Тому, розчарувавшись в БПП і «Народному фронті», виборці вже просто не бачать, на що мають надіятися. Тобто, якщо говорити коротко і дещо спрощено, виборець розчарувався в черговому політичному проекті чергового президента, нові політичні сили так і  не з’явилися (а «Самопоміч» не має яскравих харизматичних лідерів), а тому залишилася тільки Тимошенко з її «Батьківщиною», – говорить Ігор Лубківський.

 

Жінки вже без коси, але з планом

 

Лідер «Інституту публічної політики і консалтингу» Сергій Биков вважає, що рейтинг «Батьківщини» має висхідну динаміку, що пояснюється не тільки невдоволенням владою, але і комплексними пропозиціями партії щодо змін в країні.

Лідер «Інституту публічної політики і консалтингу» Сергій Биков
Лідер «Інституту публічної політики і консалтингу» Сергій Биков

За його словами, серед політиків першого ешелону тільки «Батьківщина» пропонує чіткий та зрозумілий покроковий план реформування країни:

 – Було презентовано «Новий аграрний курс», що направлений на індустріалізацію АПК з метою переорієнтування експорту з сировинного на виробничий. Також 15 червня Батьківщиною планується презентація галузевого плану реформ під назвою «Новий курс України». Позитивним моментом є те, що партія готова обговорювати деталі Нового курсу з групами інтересів: аграріями, промисловцями, активістами, науковцями тощо. Також на користь партії грає пам’ять українців про періоди перебування Тимошенко на посту Прем’єр-міністра.

Щонайменше, люди пам’ятають не тільки «Юлину тисячу» (повернення 1000 грн зі вкладів Ощадбанку СРСР), але і старт інших соціальних програм, як впровадження державної підтримки при народженні дитини, – говорить Сергій Биков.

Окрім того, додає експерт, «Батьківщина» володіє надпотужною виборчою машиною – зберігає розгалужену систему партійних осередків, шо мають високий мобілізаційний потенціал:

 – Вибори до Об’єднаних територіальних громад  це підтвердили. Це забезпечило рівномірну підтримку партії по всій країні. Слід зазначити, що Батьківщина сьогодні є єдиною партією, котра в усіх областях долає прохідний бар’єр. Також запорукою успіху партії став баланс у риториці партійних спікерів, у тому числі і самої Тимошенко. Вони говорять не тільки про національні проблеми, але і про виклики, що турбують пересічного українця, орієнтуючись на ціннісні дослідження, – підсумовує Биков.

 

Соціально-бентежний електорат

 

Віталій Загайний, голова правління Центру Громадянських Ініціатив «Цегрін» пояснює лідерство Юлії Тимошенко широким електоратом 45+, який чутливий до соціальних негараздів у країні, а значить буде голосувати за відому політичну силу, яка обіцяє покращити справи у соціальній сфері:

 – Умовно можна розділити політикум на “старих” та “нових”. «Батьківщина» – лідер серед “старих”, але результат 12-14% сталий показник, який вказує на число електорального запасу Тимошенко, також серед виборців «Батьківщини» переважно люди старшого віку, від 45+ та з категорії соціально вразливих (пільговики, пенсіонери, субсидіанти) які чутливі до теми соціальних гарантій, послуг.

Особливість виборців – значний рівень виборчої дисципліни, тому при низькій загальній явці виборців це перетворює 14% на 25-28% від числа тих, які прийшли на виборчі дільниці. Також, виборчі штаби Тимошенко та «Батьківщини» спеціально використовують виборчі мобілізаційні технології на що вказують результати виборі до ОТГ, – говорить пан Віталій.

Віталій Загайний, голова правління Центру Громадянських Ініціатив «Цегрін»
Віталій Загайний, голова правління Центру Громадянських Ініціатив «Цегрін»

 

Той, хто дихає у спину

Анатолій Гриценко за опитуваннями соціологів набирає 12,7%. По-суті, у нього є рік на розбудову осередків і домовленостей про вплив на телевізор. Інакше як завжди – “перший непрохідний”. “Громадянська позиція” має 11,5% – це потужно для бренду. Загрозою може бути спроба влізти під прапори Гриценка людей з поганою репутацією на місцях.

Рейтинг Гриценка – це суміш впізнаваності та відносної нескандальності персони Гриценка. Тимошенко і у тюрмі сиділа, й була втягнута в політичні скандали ще у 90-хх роках. Виборці розрчарувалися в тих, кого вже знають, українці люблять малювати собі образ месмії, тому Гриценко ідеально вписується у ці політичні перегони, як один із фаворитів. Саме він “дихає у спину” Юлії Тимошенко, претендуючи на роль Президента.

Політичний консультант Олександр Вербицький говорить, що Гриценко має хорошу підтримку на місцях, хоча не витрачав на це великих ресурсів, тому він має певний приховний потенціал:

 – Стосовно Гриценка, то ситуація взагалі не зрозуміла. Але якщо подивитись на його регіональні осередки , які він взагалі не розвивав, то він має гарну підтримку там. Він постійно перебуває в епіцентрі різних політичних перепитій, починаючи від Саакашвілі та співпрацює з різними  політичними діячами,  за рахунок яких набрав свій рейтинг. Довгий час він помовчував в стороні,  а наразі критикує владу підібравши під своє крило соратників Саакашвілі та інших політичних представників, – говорить Вербицький. 

 

Яким би не був результат президентських виборів 2019 року, глобальна ситуація та політична культура не змінюється: українці досі голосують за лідерів, за обличчя, за відомих людей, а не за програми та ідеї. Вождистський принцип, як за Гетьманщини, як за царизму, як за комунізму панує у політичній свідомості наших земляків. І саме у цьому – новий, мабуть останній шанс Юлії Тимошенко стати Президенткою.

 

4359 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up