“Справа Бабченка” та підрив довіри до СБУ: нема чого підривати, люди не довіряли цим інституціям (погляд)

Після “смерті” та раптового “воскресіння” Бабченка серед журналістів та блогерів почали ширитися дискусії про підрив довіри українців до СБУ та системи правоохоронних органів вцілому. Втім, на думку експертів, люди й раніше не особливо довіряли спецслужбам. 
Редактор спеціалізованого порталу для журналістів та медіапрацівників Medialab Отар Довженко коментує цю ситуацію. 
– Особисто я, звісно, погано почуваюся з цією ситуацією, але цілковито приймаю аргумент, що це – поширена та прийнятна практика спецслужб. Ольга Худецька зібрала приклади інсценування вбивств в Україні , які нікого не обурили, очевидно, через те, що «жертвами» були менш публічні люди. Звісно, було б краще не переживати всього того, що ми пережили через звістку про смерть Аркадія, але якщо це було ціною знешкодження злочинців і убезпечення його життя, то нічого, переживемо.
Зайшло питання про рівень довіри до прес-служб офіційних установ та відомств. Для регіональних та частини всеукраїнських медіа, повідомлення прес-служб – сировина для новин та іншого контенту, та й загалом прес-відділи часто стають ньюз-мейкерами для видань.
Отар Довженко. Фото: Роман Балук/ZIK
Отар Довженко. Фото: Роман Балук/ZIK
Однак Отар Довженко переконаний, що довіряти прес-службам – найгірше, що взагалі можна придумати, бо медіа мають перевіряти інформацію. 
 – Довіряти прес-службам – це найгірше, що взагалі можна придумати. Медіа потрібно перевіряти ВСЮ інформацію. Інша справа, що якби вони дізналися, що це інсценування, до того, як це можна було б розголошувати, вони опинилися б у геть складній ситуації моральної, етичної, професійної дилеми. Чесно кажучи, не хотів би я бути тим журналістом/редактором, який приймає таке рішення.
Я ознайомився з аргументами тих людей, які обурені і вважають, що все це підриває довіру до влади, правоохоронців, ЗМІ і так далі. Насправді нема чого особливо підривати, все одно люди не довіряли всім цим інституціям (і, до речі, багато хто далі сумнівається в тому, що на Бабченка готували замах – саме через недовіру; і якщо вони виведуть замовника і він зізнається на камеру, все одно будуть ті, хто вважатиме, що все це підлаштовано і нам брешуть…) Але я радше повірю в те, що Росія замовила вбивство свого чергового ворога-емігранта, ніж у те, що СБУ і прокуратура собі так порозважалися задля піару.

Словом, дай Боже, щоб ми рідше потрапляли в такі ситуації, і сподіваюся, що Україна нарешті перестане бути прохідним двором для російських агентів, і тоді не доведеться рятувати ворогів Кремля в такий спосіб. Але ніякої трагедії в тому, що сталось, я не бачу, – підсумовує Отар Довженко. 

Інше питання – як тепер довірятимуть такій інформації топові видання України. Цікава ситуація склалася з журналом “Новое Время”. Після вбивства Бабченка головний редактор написав колонку “Коли твій сусід – терорист”, в якій сказав, що Росія – терористична держава і це проблема для нас, яку можна вирішувати збільшуючи витрати на оборону, спецслужби та вивчаючи досвід спецслужб США, Британії, Ізраїлю.

Читати також:  Експерт про критику СБУ у справі Бабченка: "Якби таку операцію провели ФБР або МІ-6, то всі плескали б у долоні"

У той час Віталій Сич, як редактор, зіткнувся з проблемою – що робити з випуском журналу “Новое Время”. Видання було готове до друку, на обкладинці намалювали Бабченка, написали рпо нього тексти.

Віталій Сич. Фото: Радіо Свобода
Віталій Сич. Фото: Радіо Свобода

Про те, як “НВ” вийшло з цієї ситуації, Сич написав пізніше:

 – Думаю, після мого вчорашнього посту, декому цікаво, що ж ми помістили на обкладинку.

А на обкладинку ми поставили українського режисера Олега Сенцова і витяги з його автобіографічної прози, написаної до того, як він оголосив безстрокове голодування в російській колонії. До речі, цікаво почитати. І, боюся, що Сенцов по-справжньому сидить в російській колонії.

Бабченко з обкладинки ми зняли, як і людську статтю про нього і багато іншого. Дуже добре, звичайно, що він виявився живим. Правда, сама спецоперація мені – і багатьом моїм знайомим – здалася дивною. У нас тут багато людей його знали і вчора з квітами ходили до нього додому. Про подробиці переживань я промовчу. Деякі – як російський журналіст Іван Яковина – цілу добу досить справедливо вважали, що вони можуть бути наступними. Ну добре, наші емоції і переживання – це одне. А ось довіра світової спільноти і преси – то інше.

Багато-хто поставили вбивство на першу шпальту, а МЗС зробили різкі заяви із засудженням за вбивство Кремля. Не впевнений, що наступного разу вони з таким же завзяттям візьмуться захищати Україну і засуджувати Москву. Багато з них до цих пір у здивуванні.

Питання в тому, чи можна було запобігти вбивству без інсценування і того, щоб добу дурити весь світ, залишається відкритим. Сподіваюся, що не можна, і сподіваюся, що СБУ пред’явить вагомі докази причетності до замовлення російських спецслужб.

Аркадію бажаю, звичайно, міцного здоров’я і довгих років життя. Якщо масштаб намірів російських спецслужб виявиться правдою, нам доведеться обговорювати ревізію відносин і системи безпеки з Росією в цілому, – сказав Віталій Сич. 

Раніше Syla.news писала, що українські спецслужби беруть методи та прийоми роботи у художній літературі, світовій класиці. Коментуючи ситуацію з “убивством”, а потім “воскресінням” Аркадія Бабченка,  радник Міністра внутрішніх справ Антон Геращенко сказав, що метод інсценування старий, як світ і цим прийомом послуговувався найвідоміший детективний герой Шерлок Холмс.

Читати також:  Експерт про критику СБУ у справі Бабченка: "Якби таку операцію провели ФБР або МІ-6, то всі плескали б у долоні"

З іншого боку- політичний експерт Юрій Ситник вважає операцію СБУ – постановкою і наводить свою аргументацію щодо цього інсценування.

Syla.news

 

 
617 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up