Мир Європи і Газпрому: добро та зло для України (аналітика)

Наприкінці минулого тижня Єврокомісія повідомила про мирне врегулювання багаторічного антимонопольного розслідування щодо Газпрому.

На відміну від розслідувань щодо Google чи Intel, які завершилися мільярдними штрафами, умови мирного врегулювання з Газпромом передбачають лише ряд обмежень його діяльності в ЄС. Жодних штрафів накладатися не буде, пише Європейська правда. 

 

Для України є щонайменше дві новини, добра і погана.

Добра – єдиний ринок газу в ЄС означатиме, що Газпром матиме менше важелів впливу у вигляді газових преференцій для своїх друзів в Європі. Це – позитив з точки зору зовнішньої політики, відносин з нашими найближчими сусідами, ЄС та НАТО, пише Дмитро Шемелін, радник юридичної фірми “Астерс”

Погана – після того, як Газпром нібито почне “грати за правилами”, буде значно складніше боротися з проектом “Північного потоку 2”.

До сьогодні, опоненти “Потоку” посилалися на те, що він надасть Газпрому додаткову економічну потужність у відносинах з ЄС. Однак, якщо гра ведеться на полі та за правилами самого ЄС, довести шкоду від “Потоку”буде значно складніше.

Про що домовились

Комплекс зобов’язань Газпрому є досить складним. Він спрямований на усунення штучних бар’єрів між національними європейськими ринками газу та забезпечення єдиного торговельного простору всередині ЄС.

По-перше, Газпром зобов’язується виключити з договорів будь-які положення, які обмежують перепродаж газу за кордон. Покупці газу зможуть вільно визначати, що саме станеться з газом, який вони придбали.

По-друге, Газпром зобов’язується надавати можливість покупцям обирати, куди саме газ повинен поставлятися.

Наприклад, покупець з Угорщини зможе замовити поставку газу до Естонії. Таким чином, спрощується положення тих держав (країни Балтії, Болгарія), які мають проблеми з приєднанням до загальноєвропейської мережі газових трубопроводів (так звані “ізольовані ринки”).

Замість змушувати Газпром чи когось іншого будувати фізичні інтерконектори між газовими системами цих держав, Єврокомісія створює систему “віртуальних інтерконекторів”.

По-третє, Газпром надасть своїм найбільш незахищеним покупцям право перегляду ціни контракту з прив’язкою до цін газових угод на західноєвропейських хабах.

Якщо між покупцем та Газпромом виникне суперечка щодо ціни, вона буде розглядатися в арбітражі, де поки що Газпром не був надто успішним.

Виконання цих зобов’язань, як зазначає Єврокомісія, забезпечується можливістю накладення штрафу на Газпром в розмірі до 10% його річного обороту. Реальність, однак, у тому, що більшість з цих зобов’язань Газпром уже виконує добровільно.

Повну версію матеріалу читайте тут: https://www.eurointegration.com.ua/experts/2018/05/28/7082239/

 

233 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up