Як забезпечити суспільну довіру за допомогою суддівського лідерства? Поради від американського експерта

Голова Суду Денвера, Колорадо Тімоті Тимкович завітав до Львова із лекцією “Важливість суддівського лідерства для забезпечення суспільної довіри та впевненості у судівництві». Зустріч із провідним експертом у справі верховенства суду відбулася 24 травня у Центрі Шептицького.

Тімоті Тимкович вже вдруге відвідав Україну. Вперше він завітав сюди у 2007 році. Цього разу експерт провів лекцію про важливість суддівського лідерства і дав кілька слушних порад про те, як Україні створити належні умови для процвітання верховенства суду та демократії.

Суддівське лідерство в Україні ще замало розвинуте, в порівнянні з американською судовою системою. Проте, як відомо, Сполучені Штати Америки стали першою країною, де запровадили демократію. Тому вони є достойним прикладом для введення демократичних цінностей у інших країнах. Звісно, на демократичні цінності впливають певні індивідуальні впровадження та зміни кожної державної урядової установи, проте єдиним незмінним аспектом демократії є верховенство права. Адже це прозора і недоторканна система.

Верховенство права захищає права меншості, проте вводить у процес захисту більшість. Воно формує належну роль влади, обмежує її свавільство, сприяє боротьбі із корупцією, а також створює умови для забезпечення інтелектуальної власності. Завдяки налагодженню та удосконаленню системи верховенства права більшість європейських країн підтримують сталий економічний розвиток та процвітання демократії. Проте Україна поки що пасе задніх у цьому плані.

Експерт нагадав, що на демократичні режими переважна кількість країн перейшла ще у 1881 році. Звісно, не обійшлося і без тих, хто залишився на боці авторитарних структур. Проте орієнтуючись на власний досвід Тимкович запевняє, чим “законніше” встановлено верховенство права, тим краще процвітає країна.

“Де завершується право і закон – там прокидається тиранія”, – процитував відомий крилатий вислів Тімоті Тимкович.

Для формування сталої і ефективної правової та судової системи важливо враховувати такі важливі аспекти, як незалежність суддів, неупередженість та діяльність громадянських спільнот.

Незалежність суддів є чи не найважливішим фактором забезпечення верховенства права. Адже суд, який не намагається вирішувати поставлені задачі та проблеми, який керується вказівками політичної влади, де немає справедливості, грубо кажучи, це – не суд. Для того, аби запобігти руйнуванню демократичних прав і свобод, в Україні потрібно сформувати чіткі етичні правила для суддів. Судді мають бути незалежними, недоторканними з боку влади. Лише суд може визначати, як забезпечити верховенство права. Проте і громадяни теж повинні докладати свої зусилля для створення належних умов для захисту власних прав і свобод.

Ідея неупередженості теж відіграє не менш важливу роль. Адже, якщо суди є упередженими, то люди втратять до них елементарну довіру. Всі рішення з боку суддів мають прийматися на прозорій основі, і найголовніше, вони повинні аргументуватися, формуватися на основі прав і законів без будь-якого свавілля.

І третім корінним аспектом є громадянські спільноти. До їх кола входять вільні журналісти, групи правозахисників, борці за охорону довкілля тощо. Представники такої сфери зазвичай борються за підзвітність, чесність, відкритість владних органів. Власне, громадянські спільноти відіграли вирішальну роль у формуванні американського суспільства. Вони мають певні повноваження у забезпеченні правопорядку і відверто доносять своє бачення про те, якою має бути судова система.

Попри те, що нова Конституція застосувала певні нововведення для покращення процесу добору нових суддів, ця система ще не дуже налагоджена. Адже для відбору молодих працівників, треба щоби були вже досвідченні представники правових органів, від яких новачки перейматимуть суддівський досвід. Так як в Україні з цим є чималі проблеми, варто впроваджувати професійні правові тренінги, курси тощо.

Як зазначив Тімоті Тимкович, процес становлення верховенства права – річ непроста. Проте Україна зможе досягти хороших результатів у вирішенні цього питання, якщо дотримуватиметься усіх вищезазначених аспектів.

Syla.news

 

311 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up