Філософія фантастики або як вижити за межами реальності (конспект лекції)

Як фентезі може допомогти вирішити актуальні проблеми людства та чому важливо не забувати про свою здатність мріяти? На ці питання дав відповіді доцент кафедри теорії та історії культури ЛНУ ім. І. Франка Ігор Колесник під час своєї лекції у Центрі Шептицького. Лектор розповів про те, для чого необхідно проводити мисленнєві експерименти, саморефлексувати і глибше пізнати філософію фантастики. 

Навіщо вивчати філософію?

Власне, це те питання, яке часто турбує студентів та на яке регулярно доводиться відповідати філософам. В першу чергу, філософія – це наука про мудрість. Простими словами, філософія – це вічне питання людини до себе та світу. Вона здатна пробуджувати рефлексію, тобто змушувати людей замислюватись над своїм буттям.

Які ж питання найчастіше турбують людину?

Перше, про що кожен з нас хоча б раз замислювався – це смерть. Неважливо, чи то у молодому віці, чи вже у зрілому –  поняття смерті лякає всіх. Другим явищем, над яким замислюється людство, є реальність. На думку Ігора Колесника, реальність – це дуже непостійна річ, і ми не можемо бути впевненими, що все, що ми можемо бачити на даний момент є реальністю. Кожна людина сприймає все, що відбувається довкола неї під своїм особливим кутом зору. А тому навіть провідним фахівцям цієї науки важко дізнатися, якою ж є справжня реальність і чи взагалі вона існує.

Читати також:  Філософія Гаррі Поттера. У Львові обговорили роль фентезі в повсякденному житті (Коментарі)

Що таке фантастика і що у неї спільного із філософією?

Фантастика – це величезна кількість різних феноменів, які об’єднуються одним словом. Фантастикою називають жанр, напрям літератури; спільноти фанатів, конференції та конвенції, фестивалі; художнє мистецтво, скульптуру, комп’ютерні ігри, кінематограф, здатність і результат діяльності людської свідомості на основі уяви та інтуїції.

Серед основних жанрів фантастики виділяють наукову фантастику та фентезі. В загальному, наукова фантастика розповідає про технології та візії майбутнього. Найвідомішими представниками цього жанру вважають Жуля Верна, Герберта Велса, Мері Шелі, Станіслава Лема тощо. Фентезі – це щось міфологічне, магічне, своєрідна транспортація у минуле. Серед відомих творців цього жанру Ігор Колесник виділив Урсулу Ле Гуїн, Джона Рональда Руела Толкіна та інших.

За словами Колесника, фентезі – це широке поле для вигадок надзвичайних героїв, які беруть участь або ж творять нереальні речі. Проте, важливо пам’ятати, що кожній вигадці має бути логічне пояснення. Фентезі вчить нас комунікувати, зацікавлює до пізнання непізнаваних речей та явищ, надихає, вчить осмислювати свої та чиїсь вчинки. В основному твори у жанрі фентезі присвячують дітям та дітям, які живуть в середині дорослих.

Але як все-таки пов’язані між собою філософія та фантастика?

Спершу, Ігор Колесник розвіяв деякі стереотипи стосовно цих двох понять. Перший міф про те, що філософія вимагає серйозності та строгості, чіткого висловлення думок. Другий міф – це те, що фантастика оперує образами, уявою, інтуїцією, ірраціональними ідеями. І третій міф – це проблема ескапізму, тобто втеча від дійсності. Насправді ж філософія фантастики – це гуманітарна наука, яка використовує філософські методи та дослідницьку програму з метою дослідження фантастики, як наукової, так і фентезі.

Читати також:  Філософія Гаррі Поттера. У Львові обговорили роль фентезі в повсякденному житті (Коментарі)

Філософія фантастики досліджує такі галузі як онтологію, гносеологію, аксіологію, соціальний аспект, фантастичну антропологію та трансгуманізм. Дивний рядок невідомих назв, проте насправді все доволі просто, принаймні, так запевнив усіх Ігор Колесник.

Отже, онтологія існує для того, щоб зрозуміти, наскільки статус тих чи інших явищ відповідає дійсності. Наприклад, ми можемо задати собі питання про те, наскільки реальним є світ, який створює Толкін. У яких вираженнях він буває? Чи є якась межа, яку можна перейти, аби дістатись іншого виміру?

Гносеологія, у свою чергу, це філософська наука, яка вивчає пізнання та його методи. Аксіологія вивчає проблему цінностей, а фантастична антропологія та трансгуманізм допомагає уявити, якими іншими і “новими” людьми ми могли би бути. Наприклад, стати людиною із двома шлунками чи уявити себе схрещеним із будь-якою твариною чи іншою істотою.

Тобто філософія фантастики допомагає людству пробуджувати рефлексію, вчитися критично мислити, розвивати власну фантазію і вирішувати актуальні проблеми цікавими методами.

Syla.news

437 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up