Як дружина Сосюри спочатку зрадила його, а потім врятувала від розстрілу

Період “розстріляного відродження” відомий не лише тиранією та масовими розправами із культурними, зокрема й літературними, діячами, а й прихованими богемними витівками тих самих митців. Чутки про те, що творчі люди активно ведуть розгульне життя насправді не є чутками. Такою “творчою” рисою був наділений і відомий усім поет-дисидент, або як його називають, божевільний поет Володимир Сосюра.

Надмірне захоплення жінками тривало ще з раннього дитинства поета. Адже, за спогадами його рідних та з мемуарів Сосюри відомо, що він часто закохувався у дівчат з різних сіл, проте йому не вдавалося втримати їх поруч із собою, адже сім’я поета постійно переїжджала з одного села в інше.

“Здається любов не виросла зі мною”, – писав Володимир Сосюра.

Власне, поет зарано отримав і свій перший сексуальний досвід. Однак він не втратив здатність все ще наївно закохуватися.

Дослідники його творчого життя вказують на той факт, що любов Сосюри до жінок є унікальною не в плані пікантних історій про його романи, а через кількість жінок, з якими у нього були стосунки. Однією із таких жінок була його остання дружина Марія Данилова, з якою у поета трапилась дуже цікава і водночас трагічна історія.

Вона була на 12 років молодшою від  34-річного поета. На час їхнього одруження вона тільки-но закінчила Київську балетну школу. Проте сімейне життя подружжя зовсім не було схоже на партію “Лебединого озера”. Адже скандали й бурхливі сварки виникали у сім’ї часто, інколи навіть на світських вечорах. Вони не соромились своїх почуттів та емоцій, тому завжди справляли яскраве враження у будь-якій компанії. Чимало сучасників, які досліджують творчість Володимира Сосюри стверджують, що Марія була “сущим дияволом”, і що дівчина взагалі не мала почуттів до свого чоловіка.

Зовсім скоро поет дізнався, що Марія стала агентом НКВД і змушена була доносити на Володимира та його найближче коло друзів і приятелів. Проте він абсолютно спокійно жив із цією думкою й надалі. Для поета така новина не була причиною для розлучення.

Під час таємної служби  в НКВД дівчина здобула собі неприємний статус. Через те, що їй часто доводилося переховуватись у явочних квартирах, люди почали вважати її мало не повією. Звісно, через це дівчина впала у розпач. І в такому стані вона написала листа тодішньому голові Спілки письменників України Олександрові Корнійчукові, у якому попросила “розвіяти неприємні плітки”. Проте така витівка навпаки зіграла з Марією злий жарт. Адже Корнійчук показав листа “кому треба” і того ж дня авторку й заарештували на 10 років через розголошення державної таємниці. Але ще задовго до цього інциденту вона розлучилася із Володимиром Сосюрою.

В цей час Володимир Сосюра опублікував свій вірш “Любіть Україну!”, за який його жорстоко цькували. Адже у вірші не було жодного слова про Радянський Союз, натомість там возвеличували “якусь Україну”. Через це Сосюру називали націоналістом, петлюрівцем, божевільником.

Період “Рострілюваного відродження” – час, коли поетам-дисидентам неможливо було врятуватися від рук радянської влади. Але Володимиру Сосюрі все ж вдалося. І, як не дивно, у цьому йому допомогла екс-дружина Марія Данилова. Поет не витримав численних обвинувачень у свій бік, зокрема звинувачення були спровоковані віршем “Любіть Україну!”, і написав листа до Сталіна, який завершив словами: «Ты мое единственное спасение и прибежище. Отец! Спаси меня!». Проте перед тим, як його відправити, на той час вже знову дружина Сосюри Марія Данилова потайки поклала у конверт разом із листом медичну довідку Володимира Сосюри з психіатричної лікарні, де були вказані діагноз та історія хвороби.

Так як Сталін вважав, що люди із психічними розладами не здатні адекватно сприймати все, що відбувається довкола, відповідно вони й не здатні влаштовувати будь-які протести у бік влади, а тому він не вважав Сосюру небезпечним для радянської влади.

У відповідь на лист Сталін наказав: “Восстановить в партии. Лечить”.

Ірина Пилипишина, Syla.news

 

724 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up