Верховна рада схвалила законопроект про заборону пальмової олії. Проголосувало 233 депутати. Але чи є цей продукт таким шкідливим та небезпечним. У цьому на сторінках Європейської правди розбиралися президент асоціації “Укркондпром” Олександр Балдинюк та голова Асоціації дієтологів України Олег Швець. 5 міфів про пальмову олію.
Міф 1. Небезпечна для здоров’я
Лобісти заборони пальмової олії стверджують, ніби вченими доведена шкідливість “пальми”, і тому її начебто забороняють у багатьох розвинених країнах світу.
Навпаки, безпека пальмової олії підтверджена її довготривалим застосуванням і статусом GRAS (“абсолютно безпечно”) Американського агентства FDA (Food and Drug Administration).
“Пальма” також входить до переліку 17 видів рослинних олій, які відповідають харчовим стандартам ФАО та ВОЗ, згідно з Кодексом Аліментаріус, який Світова організація торгівлі розглядає в якості провідного харчового стандарту.
Цікавий факт: населення Європейського Союзу споживає 2,7 млн тонн пальмової олії щороку, або в середньому – 5,4 кг на одну людину.
Міф 2. Її без проблем заміниш іншою
У випадку заборони пальмової олії у виробництві харчових продуктів її без особливих проблем можна замінити іншими оліями.
Це неправда.
Світове виробництво рослинних олій становить орієнтовно 198 млн тонн на рік. Із них майже 70 млн тонн – це саме пальмова олія. Тобто це більше 35% загального виробництва олій. Таке ж співвідношення – більше третини – споживання “пальми” у загальному споживанні рослинних жирів спостерігається і в Україні.
Жодна з рослинних олій не виробляється в світі у кількості, необхідній для заміни пальмової олії.
Міф 3. Організм важко її перетравлює
“Пальма” – тугоплавка, тому організм людини не може нормально її перетравити.
Щодо тугоплавкості, то це лише частково правда, оскільки різні фракції пальмового жиру мають різну температуру плавлення:
– пальмовий олеїн – 18-24°C,
– пальмовий суперолеїн – 7-12°C,
– пальмовий стеарин – 47-55°C.
Як бачимо, більшість харчових фракцій “пальми” мають температуру плавлення, нижчу за температуру людського тіла.
Але насправді це не має значення, оскільки олії, як й інші харчові продукти, не плавляться в організмі людини, а перетравлюються. Ми ж не замислюємося над питанням, за якої температури плавиться огірок чи яблуко.
Міф 4. Її не додаватимуть у молокопродукти, коли заборонити
Якщо заборонити “пальму”, то її перестануть додавати в молочні продукти.
Насправді додавати рослинні жири (не лише “пальму”) в традиційні молочні продукти, які повинні містити лише молочні жири, не можна і зараз.
Якщо деякі несумлінні виробники фальсифікують таку продукцію, то це проблема не “пальми”, а державного контролю.
На сьогодні відповідальність за фальсифіковану продукцію достатньо висока, а акредитовані лабораторії мають усі можливості проводити відповідні випробовування. Держава має всі повноваження для наведення ладу у цій царині, потрібно лише їх використовувати.
Міф 5. Це дешевий замінник
“Пальма” – це дешевий замінник “нормальних жирів”, в тому числі соняшникової олії, тому виробники її активно використовують.
Насправді сира пальмова олія на світових біржах торгується майже за тими ж цінами, що і соняшникова олія. А деякі низькоплавкі фракції “пальми”, з яких виробляються в т.ч. еквіваленти какао-масла, є достатньо дорогими. Дорожчими, ніж вершкове масло.