Балканський шлях. Як ідуть в ЄС Сербія, Чорногорія, Косово, Албанія та Македонія

“Балканський саміт”, що відбувся наприкінці минулого тижня у столиці Болгарії (ця країна нині головує в ЄС), став знаковим, навіть якщо від нього й не чекали прориву. Річ у тім, що востаннє лідери держав-членів ЄС та країн Західних Балкан збиралися разом аж 15 років тому.

Про це для Європейської правди пише  Дарія Гайдай, аналітик-міжнародник.

 

Завдання “Членство – понад усе” – немає 

У Брюсселі планують не лише збільшити фінансову підтримку для Західних Балкан, а й зробити діалог із ними системнішим. За приклад взяли досвід Східного партнерства, що проводить спільні саміти з ЄС кожні два роки. Отже, новий балканський саміт відбудеться вже у 2020 році у Хорватії, яка головуватиме в Євросоюзі у той час.

 При цьому хорватське керівництво каже, що хотіло би зробити зустріч “самітом розширення”, винісши на порядок денний приєднання до ЄС одного або кількох нових членів.

У квітні Єврокомісія рекомендувала розпочати переговори про вступ до ЄС з Албанією та Македонією. Очікується, що Рада ЄС підтвердить їхній старт у червні, хоча частина держав виступають за жорсткіші умови для перемовин.

Що ж до Сербії та Чорногорії, переговори з якими тривають з 2014 і 2012 відповідно, то Стратегія ЄС щодо Західних Балкан каже: вони можуть стати членами ЄС ще до 2025 року. Хоча це досить оптимістичний прогноз, зважаючи на повільну динаміку переговорів.

Та й завдання “членства понад усе” в ЄС перед собою не ставлять.

Наступного року – нові вибори до Європарламенту. Побоюючись зростання євроскептицизму, європейські лідери надзвичайно обережно говорять про можливість розширення Союзу. Але все одно, риторика щодо Західних Балкан якісно відрізняється від риторики щодо України, навіть коли йдеться про заяви друзів нашої держави.

Читати також:  Міністри країн ЄС підписали важливу угоду в справі оборони

Росія – не альтернатива

Європейська інтеграція для колишніх югославських республік та Албанії була логічним продовженням та кінцевою метою мирного процесу на Балканах. Та незважаючи на тривалі зусилля ЄС, ці країни залишаються нестабільними демократіями зі слабкою економікою та неефективними державними інституціями.

Одне з найболючіших питань – це організована злочинність, а особливо її тісний зв’язок з владою країн регіону.

Минулорічне дослідження Balkan Barometers свідчить, що майже половина населення Західних Балкан бажає емігрувати. Росте зневіра у реалістичності вступу до ЄС, особливо у Сербії та Боснії (найбільше європейську інтеграцію підтримують в Албанії та Косові).

Читати також:  Європейська комісія заявила, що для безпеки ЄС транзит газу через Україну є стратегічним

Якісно змінити ситуацію покликана так звана “софійська пріоритетна програма”, схвалена на саміті.

План дій включає низку інфраструктурних проектів, створення регіональної економічної зони, включення країн до Енергетичного союзу, зниження плати за роумінг, нові можливості для молоді (зокрема, через подвоєння фінансування Erasmus+) та інші ініціативи. Ключовою ідеєю є поєднання економік та громадян Західних Балкан як з ЄС, так і між собою, що має дати поштовх економічному розвитку.

ЄС надасть кошти на реалізацію 11 транспортних проектів (дороги, залізниця, порти) у розмірі 190 млн євро. Планується, що ці інвестиції допоможуть залучити ще до 1 млрд євро від міжнародних фінансових установ. Йдеться, зокрема, про фінансування “Шосе миру” (Ніс-Пріштіна-Дуррес), що з’єднає Сербію, Косово та Албанію, та “Блакитної автомагістралі” уздовж Адріатичного узбережжя. Ще 30 млн євро передбачено на реалізацію нової цифрової програми для Західних Балкан, що передбачає  інвестиції у широкосмуговий зв’язок по всьому регіоні.

Повну версію матеріалу, а також про ситуацію з Косово читайте у тексті: https://www.eurointegration.com.ua/articles/2018/05/21/7081952/

376 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up