Світ наш. Українець, який заснував державу Ізраїль і став президентом

Світ належить українцям. Історія Ісаака Шемшилевича підтверджує цю тезу. Політик, який народився та виріс у Полтаві, став засновником держави Ізраїль та її другим президентом. 

Полтава – Вільнюс

Він народився 6 грудня 1884 року. У роки юності брав був активістом, захищав права єврейської громади міста – при чому, збройним шляхом. Поліція знайшла у нього вдома цілий арсенал зброї. Ісаак утік до Вільнюса. Там він подружився із відомим російським поетом Самуїлом Маршаком. Магістр пера під впливом Ісаака навіть захопився ідеями єврейського робітничого руху, і згодом переклав поезію «Клятва», яка була гімном юдейського пролетаріату.

Work and Travel Israel

У 1907 році Ісаак приїхав у Ізраїль. Там він як активний і запальний громадський активіст був обраний делегатом «Поалей Ціон» — єврейської соціал-демократичної робітничої партії. Він разом з партійцями брав участь у 8-му Сіоністському конгресі в Гаазі.

Ісаак Шимшелевич розумів, що боротьба за державу Ізраїль – це багатогранний процес, який повинен включати у себе, як політичні, так і освітні, так і культурні заходи.

Читати також:  Спільний кордон: Зеленський розповів, що об'єднує Україну та РФ

Саме тому він береться до організації в Єрусалимі єврейської гімназії, засновує перший в Ізраїлі соціалістичний журнал на івриті «Ахдут». Та ці спроби розбиваються об міцний кулак турецької влади, яка проти такого піднесення єврейського руху. У 1915 році журнал був закритий, а Бен-Цві та його соратник Давид Бен-Гуріон були арештовані і вислані з Палестини.

Незалежність

До Палестини Ісаак Шимшелевич та Давид Бен-Гуріон повернулися 1918 року й посіли чільні місця у керованій Великобританією за мандатом Ліги Націй єврейській спільнот

Наш герой починає активно працювавти, аби закріпити єврейські політичні інституції. Влітку 1920 року він брав участь у Всесвітній конференції  єврейських соціал-демократів у Відні, де стався розкол, так як частина членів цього руху підпала під вплив російського більшовизму. Шимшелевич зіграв важливу роль в реорганізації руху на твердій сіоністської платформі.

Ця платформа була настільки жорсткою, що спричинила конфлікт між верхівкою соціалістичного сіоністського руху і релігійним єврейським  істеблішментом, який протистояв створенню єврейського світської держави в Палестині.

Читати також:  В Україні відкриють ірландське посольство - Павло Клімкін

Саме тому, у 1924 році Іцхак Шимшелевич брав участь в організації вбивства доктора Якоба Ісраеля де Хана, секретаря Верховного рабина Палестини. Це було перше політичне вбивство в історії сіоністського руху. Ортодоксальні євреї поступово втратили свій політичний вплив.

А тим часом політичний вплив Ісаака та його соратників зростав. У 1944 році він став  президентом Єврейської національної ради.

14 травня 1948 Бен-Цві підписав Декларацію незалежності, ставши таким чином одним із батьків-засновників держави Ізраїль.

8 грудня 1952 року Іцхак Шимшелевич обраний президентом Ізраїлю. Переобраний на цей пост в 1957 та 1962 роки.

Роман Коржик, Syla.news

 

1434 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up