Міжфракційні об’єднання у Верховній Раді: скільки їх та як вони голосують

 

“За духовність, моральність та здоров’я України”, “Здоров’я нації — основа благополуччя держави!”, “За тверезе майбутнє України”. Це не урочисті тости і не надписи на білбордах політиків. Так народні депутати називають міжфракційні об’єднання. Міжфракційне депутатське об’єднання (МДО) — це добровільне об’єднання нардепів. На відміну від депутатської фракції (групи), у МДО можуть входити депутати незалежно від партійної приналежності. Згідно з Регламентом ВР, міжфракційне об’єднання не має прав депутатської фракції (групи), пише Українська правда. 

За три роки роботи парламенту було створено 116 МДО. І хоча в міжфракційних об’єднань відсутні серйозні права та повноваження, депутати згадують свою діяльність у рамках МДО. Наприклад, розповідають, що напрацьовують разом законопроекти, висловлюють спільну позицію або лобіюють конкретні питання.

Однак чи можна говорити про те, що нинішні МДО в українському парламенті — ефективний спосіб співпраці депутатів?

 VoxUkraine вирішив дослідити, чи впливають міжфракційні зв’язки депутатів на квінтесенцію роботи народного обранця — голосування. Для цього ми проаналізували голосування за 1600 законопроектів та визначили, чи має членство в МДО вплив на голосування депутата (чи є кореляція між тим, як депутати голосують, коли вони є членами одного МДО).

Цим питанням ми присвятили четверту статтю з серії матеріалів про реформу українського парламенту. Проект створено за підтримки проекту ЄС-ПРООН “Рада за Європу” в рамках діяльності Ініціативи “Відкритий парламент”.

Як рахували

Список МДО та їхніх членів було надано проектом ЄС-ПРООН “Рада за Європу” і датовано 16 січня 2018 року. Оскільки офіційної реєстрації членів МДО у ВР немає, деякі депутати можуть уже не бути членами об’єднання.

Для аналізу зв’язків обрано 1595 постанов та законопроектів. До переліку увійшли всі нормативні акти, які були успішно проголосовані (набрали понад 226 голосів) як “за основу”, так і “в цілому”.

Кореляція між депутатами на основі їхніх голосувань розраховувалася за цією методологією.

Загальний огляд

Зареєструвати міжфракційне об’єднання доволі просто: керівник МДО письмово повідомляє голову ВР про створення об’єднання, і потім спікер (або віце-спікер) оголошує про це на пленарному засіданні.

Читати також:  Лісове господарство України потребує реформ: підсумки засідання комітету (Коментарі)

Депутати 8 скликання скористалися цим правом 116 разів. Два МДО вже розпалися, три складаються лише з одного члена і ще п’ять не мають голови.

Структура більшості МДО досить проста: є голова (або кілька співголів) та звичайних членів. Лише 15 об’єднань мають заступників, а сім — секретарів.

Завдяки досить простим назвам деяких МДО ми можемо класифікувати, за яким принципом депутати об’єднувалися:

  • Тематичний – 62 МДО, приклади: “Залучення та захист інвестицій”, “За справедливі податки”, “За розвиток місцевого самоврядування”.
  • Регіональний – 25 МДО, приклади: “За Харків! За Слобожанщину!”, “Рідна Чернігівщина”, “Львівщина”.
  • Партійний – 3 МДО, приклади: “ВО Свобода”, “Народний контроль”, “УКРОП”.
  • Інші – 26 МДО, важко класифікувати.

У міжфракційні об’єднання депутати почали входити майже одразу після обрання до ВР – половина з усіх об’єднань були організовані ще в перші 5 місяців роботи парламенту VIII скликання. Одне міжфракційне об’єднання в середньому налічує 12 членів. Найбільше за кількістю членів МДО – “За тверезе майбутнє” — об’єднало 71 народного обранця.

За законодавством, народний депутат одночасно може бути членом лише однієї фракції (групи), але у випадку з міжфракційними об’єднаннями таких обмежень немає.

Тому депутати охоче стають членами кількох МДО, у середньому один нардеп “афілійований” з чотирма МДО. Проте є депутати-рекордсмени, які є членами 19 міжфракційних об’єднань: Іван Крулько та Ігор Луценко, а Віктор Кривенко є членом 20-ти МДО.

 

Крім того, у МДО немає ідеологічного чи партійного суперництва — серед членів одного об’єднання легко знайти як “коаліціантів”, так і “опозиціонерів”. Ми знайшли лише одне МДО, яке складається з представників тільки однієї фракції (Народний фронт): “Південь України”.

Зв’язки

VoxUkraine неодноразово з’ясовував реальний склад коаліції на основі спільних голосувань народних депутатів. Ключову роль у розподіленні депутатів на коаліціантів та опозиціонерів відігравала фракційна приналежність.

Читати також:  Верховна рада готується до мітингу

Перебування у фракції для депутата, який обирався за списком, — обов’язкова вимога, інакше існує велика ймовірність бути позбавленим мандата.

Членство депутата в міжфракційних об’єднаннях не вимагається. Депутати добровільно об’єднуються в МДО навколо якоїсь цілі. Можна припустити, що наслідком такої добровільності буде досить висока кореляція під час голосування.

Щоб підтвердити або спростувати цю гіпотезу, ми проаналізували майже 1600 голосувань. Високою кореляцією між суб’єктами вважається понад 67%. Розрахувавши середнє значення кореляції між членами кожного МДО, ми виявили об’єднання з найсильнішими зв’язками всередині.

Найбільш одностайними виявилися члени міжфракційного об’єднання “За Харків! За Слобожанщину!”. У середньому у 83% випадків представники цього МДО голосували однаково. На другій сходинці розташувалися депутати з об’єднання “Рівні можливості” — у середньому 80% спільних голосувань. Замикає трійку лідерів МДО “Вінниччина” — 77% спільних голосувань.

Такий високий показник спільних голосувань можна пояснити доволі просто: більшість членів цих МДО — однопартійці або члени коаліції. В об’єднанні “За Харків!” три з п’яти членів — депутати від групи “Відродження”, у МДО “Рівні можливості” 25 із 43 — члени фракцій “Блок Петра Порошенка” та “Народний фронт”, у “Вінниччині” 8 з 10 — з БПП.

МДО можуть впливати на окремі голосування, які важко відстежити у великому масиві даних. Міжфракційні об’єднання можуть впливати й на ініціювання окремих законопроектів. Як показує наше минуле дослідження про законотворчу діяльність народних депутатів, колективно написані законопроекти мають більші шанси на успіх, ніж індивідуальні (83 проти 17%).

Середнє значення спільних голосувань понад 67% (говорить про сильну кореляцію) зафіксовано лише у 12 міжфракційних об’єднаннях. Одне з найвідоміших МДО — “Єврооптимісти”, члени якого декларують об’єднання навколо спільних ідей, — має спільну кореляцію голосувань на рівні 56%.

Відповідно, ми можемо дійти висновку, що членство в МДО у 90% випадків не впливає на голосування депутатів.

470 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up