Роберто Козак – українець, яикй боровся з Піночето і врятував 30 тисяч чилійців

Його називають чилійським Шиндлером. Він мав свій список, в якому йшлося про порятунок сотень простих чилійців від гніву диктатора Августо Піночета. А ще там було вказано, що він – українець.

 

Хунта прийде – репресії наведе

 

11 вересня 1973 року. Адміністративні установи міста Сантьяго захоплює хунта. На чолі військових заколотників – націоналіст і католик Августо Піночет. Починаються репресії проти лівих. Під колеса машини терору потрапляють анархісти, незалежні журналісти, опозиційне духовенство та соціальні активісти.

 

5 років триває перша хвиля утисків. До тюрми потрапляє 80 тисяч осіб. Понад 3 тисячі людей стратили без суду.

 

Ніхто не зміг кинути гідний виклик диктатору та його системі…крім одного українця.

 

Роберто – справжній козак, чилійців рятував тільки так

 

Аргентинський дипломат українського походження Роберто Козак представляв у Чилі Міжурядовий комітет з європейської міграції (ICEM).

 

Як він це робив?

Читати також:  У Чилі мінімальне подорожчання метро призвело до погромів і смертей

 

Схема була не простою, проте спрацювала. Спочатку Козак відвідував тюрми, спілкувався з поліцією, розпитував про арештованих. Часто-густо він мав зустрічі з керівниками правоохоронних структур, пригощав їх віскі, а потім просив:

 

 – А давайте звільнимо пару людей і депортуємо до Європи. У вас он і тюрми переповнені. Вам їх треба годувати, навіщо вам зайві роти. Хай краще будуть вигнанцями. Вам то буде на користь.

 

Світські вечірки, як спосіб боротьби з репресіями

 

До 1978 року Козак вже мав багато знайомств у владі Чилі. Це дало йому нагоду тримати зустріч у самого Піночета.

Він говорив із диктатором про те, як імідж держави псується через порушення прав людини і громадян. В обмін на обіцянку відпустити кілька десятків людей українець Роберто Козак обіцяв похвалити гуманізм влади у європейських та американських газетах.

Читати також:  Держдеп США звинуватив Росію в причетності до безладів в Чилі через «фабрику тролів»

Евакуйовані назавжди

 

Козак досягнув того, що кожного місяця з Чилі вивозили 400–600 людей. Більшість біженців в тому році прийняли сусідні Аргентина і Перу. Велика Британія — 429 в’язнів, Румунія — 328, Франція — 105, ФРН — 104.

 

 – Друга половина моєї роботи полягала в тому, щоб допомогти повернутись і реабілітуватись в чилійському суспільстві вигнанцям, які хотіли це зробити, — розповідав Роберто Козак.

 

Частина людей таки повернулася в Чилі пізніше. І це ледве не вбило самого Козака. Репатрійовані чилійці, що мали комуністичні погляди, влаштували теракт проти Піночета. Диктатор вижив, а комуністів – стратили.

Після того влада взялася за Роберто Козака та його представництво ICEM.

На щастя вірні пси диктатури Піночета не знайшли компромату. Українця відпустили і він далі допомагав чилійцям.

Роман Коржик, Syla.news

1943 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up