Емпайр-Стейт-Білдінг: про історію легендарного хмарочосу США

1 травня у США святкують 87 річницю відкриття однієї з найвеличніших будівель — Емпайр-Стейт-Білдінг. Хмарочос є одним з найбільш відвідуваних туристичних місць не лише у Нью-Йорку, а й загалом в Америці. 

Масштаби будівлі 

Оглядові майданчики Емпайр-Стейт-Білдінг неймовірні за своєю красою. Крім того, лише там можна побачити панорамний вид на місто, як вдень, так і вночі на 86-му поверсі, де кут огляду 360 градусів. До того ж, там немає скла, на відміну від інших майданчиків.  Висота будівлі 80 метрів до даху та 443,2 метра до верхівки шпиля. Від 1931 впродовж 41 року споруда була найвищою у світі, і тому в перші роки своєї експлуатації Емпайр-стейт-білдінг прирівнювали до восьмого чуда світу.

Загалом будівля має 102 поверхи, а це – 6500 вікон і 73 ліфти. До того ж, загальна кількість сходинок на гору — 1860. До речі, щороку відбуваються незвичні змагання з швидкісного підйому по сходах хмарочосу. У 2003 році Полом Крейк встановив рекорд, який досі ніхто не побив— 9 хвилин 33 секунди.

У вежі розташовано близько 1000 офісів, а кількість співробітників становить аж 21 000 осіб. До слова, житлових місць там зовсім немає.  Тому Емпайр-Стейт-Білдінг є другою за числом співробітників будівлею Америки після Пентагону.

Історія будівництва

Будівницвто хмарочосу припало на скрутні часи Великої депресії —  загальносвітової потужної економічної кризи, яка настала восени 1929 року та тривала до кінця 1930-х років. У той час велася гонка будівництва, що сприяло ефективнсті — для повної побудови такої величезної, найвищої на той час, будівлі знадобилося лише 410 днів. Навіть грошей було витрачено на половину менше, ніж планувалося. Будівництво обійшлося в суму – 41 мільйон доларів. Через економічну кризу в оренду не вдавалося здати всі приміщення, а будинок одержав назву «Порожній-Стейт Білдінг». Проблема вирішилася через 10 років. Зрештою, будівля не приносила доходу власникам близько 20 років, аж до 1950.

Історія назви та відкриття

Свою назву вежа отримала від похідного найменування штату Нью-Йорк, якого називають «імперський штат». Тому назву хмарочосу ще перекладають як «Будинок Імперського Штату». 1 травня 1931 відбулося офіційне відкриття. Тоді президент США Герберт Гувер включив освітлення будівлі, натиснувши на кнопку в Вашингтоні, а діти губернатора Сміта перерізали стрічку.

Трагедія 

28 липня 1945 у північний фасад будівлі врізався літак між 79 і 80-м поверхами. Один з двигунів пробив башту наскрізь і впав на сусідню будівлю, інший впав у шахту ліфта. Пожежу ліквідували через 40 хвилин. В інциденті загинуло 14 осіб. Найцікавіше, що ліфтер Бетті Лу Олівер вижила після падіння в ліфті з висоти 75 поверху – це досягнення навіть потрапило до Книги Гіннесса. Проте будівля не була закрита, а робота в більшості офісів на наступний робочий день продовжилася.

Емпайр-Стейт-Білдінг — своєрідна зірка сучасних кінофільмів та комп’ютерних ігор. Воно й недивно, ця будівля, хоч тепер і не найвища у світі, але назавжди залишеться легендарною.

Світлана Небилович, Syla.news

 

565 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up