107 років солідарності: як зародилася звичка відпочивати 1-го травня

Мабуть по-справжньому відчути весну можна лише з початком травневих свят. Адже у цей день всі офісні та позаофісні працівники можуть забути на декілька днів  про довготривалу трудову рутину  і насолодитися повноцінним всесвітньо визнаним відпочинком у колі друзів та родини. Всі радіють такій можливості і щороку з нетерпінням чекають цього дня. Проте мало хто знає якою ціною було впроваджене свято. 

Вперше боротьбу за гідні умови праці розпочали австралійські робітники у 1856 році. Цю ж тенденцію підтримали згодом і в Чикаго. 1 травня 1886 року сотні тисяч американських промислових робітників влаштували масові страйки з вимогою впровадити 8-годинний робочий день, вищу заробітну плату та шанобливе ставлення до працівників. Мітинги та страйки тривали впродовж 80-х років, проте найбільшого руху набули у 1886 році, коли боротися за свої права вийшло понад 500 тисяч працюючих громадян США.

Тогочасна американська влада намагалася всіляко придушити масові зворушення, проте спроби виявились марними, адже, окрім жителів Чикаго, у боротьбу за гідні умови праці вступили й представники пролетаріату з Нью-Йорка, Балтимора, Вашингтона, Мілуокі, Цинциннаті, Пітсбурга, Детройта.

Трудові демонстрації були настільки запеклими й динамічними, що “битва” за права трудящих породила чимало поранень та смертей.

Кульмінаційним роком довготривалої боротьби став 1888, коли з’їзд Американської федерації праці у Сент-Луїсі оголосив 1 травня Днем загальнонаціональної боротьби за права робітників.

І вже 1890 року вперше Міжнародний день солідарності трудящих відсвяткували у 142 країнах світу. Зокрема, й на Галичині. Першу маївку на українських землях організували австрійські та польські соціал-демократи у Львові. 1 травня 1890 року  у Львові біля міської ратуші зібралися близько 4 тисяч українських, польських та єврейських робітників. У День праці площу Ринок відвідали й відомі люди, як от Іван Франко та Михайло Павлик. Цим днем влада Львова офіційно підтвердила введення 8-годинного робочого дня, заборону експлуатації дитячої праці та нічної праці для жінок, а також запровадила загальне виборче право.

Незважаючи на те, що США стали ініціаторами заснування Міжнародного дня праці, жителі штатів не святкують цей день. 1 травня для мешканців США – це День лояльності та права. Більше того, на Гавайських островах 1 травня влаштовують свято гавайських танців. А у Саскачевані, окремому штаті Канади, святкують День ховраха. В цей день жителям канадського штату “забороняється” засинати тверезими.

Країни Європи теж вирізняються авторськими святами. До прикладу, Франція запровадила День конвалії, а Фінляндія 1 травня проводить традиційний карнавал студентів. Жителі Латвії святкують День конституції.

Свою популярність для європейських країн не втрачає й Вальпургієва ніч, яку святкують з 30 квітня на 1 травня. Вона вважається символом весни та дохристиянських традицій.

У Казахстані святкують День єдності народів Казахстану, а у Південній Кореї – день народження Будди.

Попри те, що не в усіх країнах надають великого значення Дню солідарності трудящих, у будь-якому випадку 1-го травня можна знайти привід для відпочинку.

Syla.news

 

 

 

 

465 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up