Як вижити у горах? Поради експертів

Ви можете любити гори або не любити їх взагалі – золотої середини не існує. Сходження у гори – це спосіб життя, своєрідний вид наркотиків, який на перший погляд здається безпечним і привабливим. Проте не кожен похід – це проста прогулянка заради активного відпочинку. Складні маршрути вимагають надзвичайної підготовки, витривалості, фізичної та моральної волі, аби не зупинитися на півдорозі, і в кінцевому результаті дістатися вершини. Про те, що необхідно брати з собою в похід, як прокласти маршрут та що варто і не варто робити, аби не потрапити у лещата смерті, розповіли експерти з мандрів Українського Католицького Університету під час семінару з альпінізму для початківців та бувалих. Лекція відбулась 28 березня.    

 1. З чим іти в гори: необхідне спорядження

Перед тим як вирушати у похід необхідно продумати, які речі треба мати на собі та із собою. Своїми порадами поділилася керівник магазину туристичного спорядження Gorgany та досвідчена альпіністка Оксана Максимова.

Найважливішим атрибутом у поході є голова. Так жартома зазначила Оксана. Проте насправді до цього жарту варто поставитися серйозно, адже в альпінізмі до всього потрібно підходити з розумінням та усвідомленням своїх дій.

Одяг.  Перед тим, як вирушати у похід, треба продумати як захистити себе від холоду. Для цього треба запастись трьома шарами одягу. Кожен із цих шарів виконує свою функцію. Термобілизна – зігріває, утеплювач – для сухості та зручності, куртка – захищає від вітру та дощу.  Звичайні теплі светри, джинси, натільну бавовняну білизну вдягати у гори не можна, адже вони швидко вбирають вологу і таким чином додають зайвого навантаження. Важливо пам’ятати про функціональність, а не про красу. Не менш важливу функцію у поході відіграє взуття. Воно має бути надійним, не пропускати вологу та вірно підібране за розміром. Не можна забувати й про бахіли, які захищають ваші ноги від потрапляння снігу всередину черевиків.

Спорядження.  Спершу потрібно обрати рюкзак. Він має бути об’ємним і зі зручною спинкою. У рюкзак треба складати життєво необхідні речі, навіть під час легких коротких подорожей. Трекінгові палиці – ось що слугуватиме вам опорою, адже вони переймають 30% навантаження  з колін та полегшують рух.

Їжа та напої. Безперечно треба мати з собою термос з гарячим напоєм, питну воду – хоча б 1 літр на людину (якщо є шанси, що вона не замерзне), канапки та енергетичні перекуси. Не забувайте про дегідратацію та вчасно поповнюйте запаси води в організмі.

Також необхідно мати засоби навігації та електроніку (карта, компас, GPS-навігатор, телефон і powerbank) для того, аби не збитися з маршруту і мати зв’язок з комунікацією. Проте не так важливо взяти це все, як вміти цим користуватись.

Обов’язково візьміть налобний ліхтарик (запасні батарейки), сонцезахисні окуляри (лижна маска), сідачку, ніж, засоби для розпалювання вогню, гігієнічну помаду, сонцезахисний крем, снігоступи, кішки, льодоруби, пальник, з яким можна заварити собі чай або ж залити кип’ятком якусь їжу швидкого приготування. Всі ці речі неодмінно знадобляться у поході. А якщо ні, то тут діє золоте правило: краще бути заздалегідь озброєним, ніж потім шукати допомоги. А в горах допомогу важко знайти.

 1. Як не потрапити в халепу?

Про те, що потрібно передбачити у підготовці до походу, чиєю допомогою скористатися, як перевірити маршрут та зібрати групу мандрівників розповів Андрій Рождественський, досвідчений альпініст та виконавчий директор Центру лідерства УКУ.

Підготовка. Якщо ви новачок і вирушаєте в гори вперше або ж вдруге, то вам обов’язково треба скористатися послугами гіда або досвідченого керівника команди. Легковажність не властива справжньому альпіністу. Але, якщо ви все-таки проігнорували цю пораду, то краще не йдіть у гори.

Перш ніж вирушати в похід, треба перевірити маршрут.  Для цього ви маєте вичислити кілометраж та встановити складність підйому. Необхідно визначитись з місцем для ночівлі, навіть якщо ви плануєте коротку одноденну подорож, бо в горах може трапитись все що завгодно, переглянути ключові, тобто найбільш складні частини маршруту, передбачити зв’язок із соціумом та прокласти аварійні маршрути. Підібрати маршрут вам допоможе корисне посилання:  https://www.tkg.org.ua/node/23805 .

Склад групи та фізичний рівень учасників.  Фізична підготовка є однією з найважливіших функцій під час підйому в горах. Для цього потрібно постійно тренуватися, а саме займатися бігом хоча б тричі на тиждень. Без підготовки ваше тіло може не піддаватись вашим амбіціям. Також варто враховувати досвід в альпінізмі та наявність хворіб. Якщо ви відчуваєте, що трохи застудилися перед подорожжю, то краще лишайтесь вдома. Бо в горах, особливо в зимовий період, стан вашого здоров’я може погіршитись ще більше і призвести до трагічних наслідків.

Погода. Перед походом неодмінно треба звіритися з прогнозом погоди. Адже, через необачність, у горах вас можуть спіткати різноманітні стихійні лиха (сильний вітер, надмірні снігопади, тумани, каменепад тощо). Варто враховувати й перепади температури, щоб принаймні визначити чи можна буде в конкретний час у конкретному місці встановити палатку. Звіритись з погодними умовами на прокладеному маршруті вам допоможуть посилання: https://www.mountain-forecast.com/peaks/Goverla/forecasts/2061 та https://www.yr.no/nb/detaljer/graf/2-708247/Ukraina/Zakarpattia/ Hora%20Hoverla.

Перед походом обов’язково треба перевірити спорядження, дізнатись чи відповідає воно маршруту та погоді.

Комунікації. Група повинна зробити контрольний зв’язок з цивілізацією. Треба попередити рятувальників про дати та маршрут вашого походу чи сходження, а телефони служби мають бути збережені на мобільному та записані на аркуші паперу.  Якщо раптом ваш телефон розрядився, а у телефоні вашого товариша немає номера рятувальників, то клаптик паперу з номером служби спасіння стане вам у нагоді. Але варто пам’ятати, що таку своєрідну візитку допомоги треба зберігати у водонепроникному пакеті разом із документами близько до тіла. Також бажана наявність рацій в групі для комунікації першого та замикаючого.

Рух в горах. Найсильніші та найдосвідченіші повинні йти попереду і позаду групи. Найслабші мають триматися сильніших. Такий вид руху в альпінізмі називають «спаніель». Переважно потрібно йти близько один біля одного. І важливо обрати темп, у якому команда зможе рухатися 6-8 годин до критичної втоми. Сходити на вершину варто до 12-13 години дня, щоби потім не здійматися в сутінках.

 1. Екстремальна ситуація в горах: як вибратися

Про це розповів гірський рятувальник, інструктор з альпінізму Іван Бандрівський. Гори – непередбачувані, а тому й не дивно, що там можуть трапитися екстремальні ситуації. Наприклад, команда загубилася, збилася з маршруту. Що робити?

Якщо ж група альпіністів загубилася, то необхідно дотримуватися такого алгоритму дій:

 • Зберігати спокій!
 • Оцінити стан групи. Наскільки вона стомлена, виснажена, визначити моральний настрій та можливість рухатись далі.
 • Визначити своє місцезнаходження. Для цього потрібно повернутися назад до відомого вам місця і продовжити маршрут, визначити місцезнаходження за допомогою GPS, почекати кілька хвилин, щоб оцінити ситуацію та зорієнтуватися на місцевості.
 • Намітити маршрут евакуації, тобто прокласти безпечний шлях до цивілізації.

Якщо хтось у команді травмувався чи має проблеми зі здоров’ям, то необхідно:

 • Заспокоїтись;
 • Надати першу медичну допомогу;
 • Забезпечити травмованому комфортні умови;
 • Доставити постраждалого до найближчого медичного пункту.

Трапилась негода і ваш маршрут неможливо продовжити? Не переймайтесь, вихід є і з цієї ситуації. Вам всього лише треба перечекати негоду і згодом продовжити маршрут, або ж звернутись до цивілізації.

Темрява. Вам важко орієнтуватись або ви вже заблукали? Тоді прислухайтесь до таких порад: спустіться до комфортного місця (зона лісу), організуйте місце ночівлі, сховайтесь від негоди, якщо є намети, то немає причин для хвилювання, використовуйте природні укриття: дерева, ущелини, великі каміння, розведіть вогонь, розмовляйте, розказуйте історії, грайте в ігри, робіть фізичні вправи, дочекайтеся світанку і продовжуйте маршрут.

Як уникнути екстремальних ситуацій?

– Ретельно готуйтесь до походів усією групою;

– В групі повинен бути керівник;

– Повідомляйте рідних та друзів про деталі походу;

– Реєструйтесь в рятувальників;

– Майте при собі телефони рятувальників;

– В Карпатах мобільний зв’язок кращий на вершинах та хребтах;

– Носіть з собою пальник;

– Газ взимку мерзне і погано горить;

– Завжди беріть запас їжі, яка не потребує готування;

– Шоколад швидко надає енергію, горіхи довго тримають тепло;

– Рухайтесь;

– Кожен член групи повинен мати рюкзак з життєво необхідними речами;

– Наявність спорядження ще не означає, що воно вам допоможе.

А головне, не підкорюй вершини – підкорюй себе!

Іра Пилипишин, спеціально для Syla.news

551 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up