Україна офіційно завершила АТО: що буде далі

В Україні офіційно завершено Антитерористичну операцію, яка тривала понад 1400 днів. Відтепер її замінено на операцію Об’єднаних сил.

Про це пише видання “НВ”.

Про завершення АТО у п’ятницю, 16 березня, повідомив президент Петро Порошенко під час поїздки на Схід. Він додав, що в 2014 році проголошення АТО дозволило зменшити збитки і кількість жертв на територіях Донецької та Луганської областей, а також дало змогу провести вибори згідно з європейськими стандартами.

Формат АТО буде змінено на операцію Об’єднаних сил. 16 березня на Донеччині президент представив нового командувача Об’єднаних сил  – генерал-лейтенанта Сергія Наєва. Додамо, що його було призначено 7 березня заступником начальника Генштабу Збройних сил України. До цього він був начальником штабу – першим заступником командувача Сухопутних військ ЗСУ. Президент також подякував парламенту за прийняття закону про реінтеграцію Донбасу. Документ ухвалили в січні цього року.

“Саме цим документом, де викладена моя стратегія реінтеграції Донбасу в Україну і відновлення територіальної цілісності України в межах міжнародно визнаних кордонів, ми змінюємо формат цієї операції [АТО] і керівництво переходить до ЗСУ, – підкреслив Порошенко. – Операцію змінено на операцію Об’єднаних сил (ОС). У підпорядкування керівництву ОС переходять представники інших військових формувань та правоохоронних органів, залучених до виконання цих завдань”.

Хронологія АТО

Антитерористична операція на Донбасі продовжувалася понад 1400 днів.

АТО почалася 14 квітня 2014-го року. Указ про проведення операції підписав в.о. президента Олександр Турчинов на день раніше. На такий крок пішли після того, як росіяни почали реалізовувати активну фазу “російської весни” на Сході .

У багатьох містах сходу почали проводити сепаратистські мітинги, захоплення відділків міліції та адмінбудівель – зокрема у Слов’янську, Краматорську, Горлівці, Костянтинівці, Лимані, Бахмуті та Красноармійську. Згодом частину міст на Донеччині та Луганщині було захоплено проросійськими бойовиками. Дві третини Донбасу в ході АТО було звільнено.

Читати також:  АТО: 25 обстрілів з боку бойовиків, одного українського бійця травмовано

Найбільш трагічними сторінками за період АТО були вихід з Іловайського котла в серпні 2014-го року, бої за Донецький аеропорт в січні 2015-го та бої за Дебальцевський плацдарм у січні-лютому 2015-го. Під час проведення АТО загинуло понад 10 тис. осіб. За даними Генштабу, з цієї кількості осіб майже 2400 – військові.

Новий формат – за і проти

Як вважає член комітету з питань національної безпеки та оборони, народний депутат Андрій Тетерук, зміна формату бойових дій на сході країни призведе до більш якісного командування і координації. Головним відомством в операції Об’єднаних сил стають військові, а не спецслужби, підкреслив Тетерук в коментарі Радіо НВ. Тим не менше, за його словами, для солдат на передовій мало що зміниться.

Тепер солдат має право відкрити вогонь тільки за наказом

“Те, що Верховна Рада прийняла законопроект 7163 [Про реінтеграцію Донбасу], яким вводилися всі ці принципи, – ми будемо мати абсолютно чітку, зрозумілу вертикаль виконання всіх поставлених завдань по відсічі агресії РФ, – пояснив Тетерук. – І війська ЗСУ, які будуть підпорядковані вже Об’єднаному оперативному командуванню, будуть діяти вже в дуже зрозумілій, комфортній для військових командирів системі координат, яка дозволять приймати, виконувати і обробляти бойові завдання”.

У військових на передовій додасться відповідальності: тепер вони не зможуть відкривати вогонь у відповідь, заявив в коментарі Радіо НВ військовий експерт Олег Жданов. Переформатування АТО призведе до більшої правової колізії ніж є зараз, вважає експерт.

Читати також:  АТО: шість обстрілів, два поранених

“Якщо раніше ми говорили про те, що ми відкриваємо вогонь для захисту, коли життю наших військовослужбовців загрожує небезпека – таке було формулювання, – то тепер солдат має право відкрити вогонь тільки за наказом, – відзначає Жданов. – Якщо наказу не буде, він не буде відкривати вогонь, буде просто сидіти в окопі. Це породжує чергову хвилю правових порушень, тому що психологічно я ще не бачив жодної людини, яка б витримала, сидячи в окопі під обстрілом, і не відкрила б вогонь у відповідь”.

Те, що відбувається на Донбасі, вже давно не є Антитерористичною операцією, заявив у коментарі радіо НВ політолог Андрій Миселюк. Формат АТО був розмитий, а сама операція – розтягнута в часі. Але тепер можливі позитивні зміни.

“Неможливо було поставити чіткі завдання, знайти відповідальних за них, добитися того, щоб була хоча б якась чіткість і зрозумілість, – порівнює Миселюк. – Зараз, коли з’явився новий закон і відбувається переформатування, то потенційно є можливість того, що ці зміни підуть на користь і буде можливість, по-перше, досягти кращої координації цих сил, а по-друге – підвищення їхньої ефективності”.

Петро Порошенко повідомив, що Росія посилила військову присутність уздовж українського кордону. За словами Порошенка, з 2014 року росіяни розмістили і реорганізували свої сили так, щоб підтримати швидке механізоване вторгнення як з півночі, так і зі сходу України.

Syla.news

373 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up