Декомунізація по-львівськи. Як бути з радянським минулим та його пам’ятниками (Коментарі)

Сьогодні в Україні діє закон про «засудження комуністичного та націонал-соціалістичного тоталітарних режимів». Заборонено називати вулиці на честь радянських політичних діячів. Однак, пам’ятники радянським солдатам і полководцям, які боролися з нацизмом, мають право залишитися у наших містах. Та нещодавно львівські громадські активісти та представники націоналістичних організацій пошкодили Монумент слави – пам’ятник борцям з гітлерівцями. Частина містян вважає, що радянська армія – нічим не гірший окупант, ніж нацисти. Журналісти видання Syla.news вирішили по спілкувати з професійними істориками та з’ясувати, що ж нам робити з радянським минулим та його пам’ятниками, вважати цей період окупацією та як узагалі його правильно означити.

З одного боку – такі дії націоналістів є природними, оскільки влада не завжди реагує на бажання активних членів громади та нав’язує таку собі «шизофренію історичної пам’яті», коли українці мають шанувати як вояків УПА, котрі боролися за Незалежну Україну, яку маємо зараз і в той же час – бійців Червоної Армії, які воювали за радянський лад. Таку думку озвучує історик Михайло Галущак.

Читати також:  Відвідувач ресторану "Старгород" загинув після конфлікту з охоронцями

З іншого боку, Україна – демократична країна і питання демонтажу пам’ятників має вирішуватися у законний спосіб, після обговорення відповідними органами влади. Такої думки дотримується історик, викладач Українського Католицького університету Олександр Зайцев. Він говорить, що Монумент слави не потрібно зносити. І хоч це колишній символ радянської армії, офіційно він є пам’ятником перемоги над нацизмом. В умовах сучасної інформаційної війни Росія може використати цю новину для роздмухування полум’я пропаганди, дискредитації України та міста Лева.

Залишається відкритим питання – що ж нам робити з радянською спадщино, як означити той період? Вважати окупацією, чи бачити УРСР як певну форму державності.

Поняття окупація має юридичний термін та публіцистичний вимір. У публіцистичному сенсі – окупацію можна трактувати як завгодно, переконаний Олександр Зайцев. Юридична сторона медалі говорить нам, що окупація не тривала довгий час, бо органи влади УРСР були не окупаційними, а все ж – адміністративними. Самі ж українці брали активну участь у становленні тоталітарного радянського режиму, зауважує пан Зайцев.

Читати також:  LvivTech.City: інноваційний парк у Львові

З іншого боку – українці були причетні до розбудови СРСР на початку 20-хх років ХХ століття. І все це привело до численних жертв, голодомору, масових сталінських репресій. Тому, на думку Михайла Галущака – радянське минуле є періодом знищення України, коли ми були змушені воювати за чужі інтереси. І хоч від цього періоду не можливо відмовитися, та українці мають пам’ятати наслідки цього періоду та вчитися на власних помилках.

Нагадаємо, що 15 лютого представники «Правого сектору», ОУН та організації «Сокіл» у Львові частково пошкодили Монумент слави на вулиці Стрийській у Львові. Цією акцією вони намагались привернути увагу влади.

431 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up