Російський Адвокат Ілля Новіков: про Крим, ФСБ та затриманих Москвою українців. Інтерв’ю

Колишній учасник телевізійної версії гри «Що? Де? Коли?» Ілля Новіков став відомий українській публіці також і як адвокат Надії Савченко у російському суді. Сьогодні він веде справи ще чотирьох затриманих українців, яких Москва підозрює у шпигунстві. На думку інтелектуала такі справи потрібні не скільки кремлівській владі, скільки співробітникам ФСБ, щоби вислужитися. Про це, а також про справу норвежця Фруде Берга, її подібність до справи українця Юрія Солошенка, анексію ми говорили у пілотному випуску нашої програми «На першому плані».

Розпочнемо з того, що сьогодні ви приїхали до Львова як учасник міжнародного турніру з гри «Що? Де? Коли?». Розкажіть про цей турнір та його результати для вашої команди?

Для нашої команди результати приємні – ми перемогли. У останком у турі ми отримали 13 балів. Я ще не чув, скільки очок у  наших конкурентів, але вже відомо, наша перемога гарантована.

Це традиційний турнір. Не пам’ятаю, який раз він проводиться, але знаю, що наприкінці січня кожного року, ми маємо викроїти вихідний, їхати до Львова і це наша така приємна традиція.

Ви вже багато років берете участь у таких міжнародних турнірах. Тож скажіть, як змінилися стосунки українських, російських та білоруських інтелектуалів після 2014 року, після анексії Криму, війни на Донбасі?

 Загалом змін немає. Понад 90 відсотків тих, хто бере участь у наших іграх, все чудово розуміють і ніхто не підтримує анексію. Декілька людей, які ж навпаки – за анексію, випали з нашого кола спілкування. Іноді на відкритих іграх бачу Анатолія Вассермана. Але ми не спілкуємося так, як це було до анексії. Бо певні особи відзначилися і через те, що вони підтримують ці події, з ними вже не можна спілкуватися так, як раніше.

Важко було потрапити в Україні? Візовий режим працює?

 Ні, візового режиму, насправді, ще немає. Є процедура, яка передбачає, що російські громадяни повинні здавати відбитки пальців на кордоні. Але мені то не перешкоджає. Я раз на два-три тижні буваю в Україні й прикордонники бачать, що у моєму паспорті багато українських штампів і проблем з перетином кордону немає.

Ви згадували про справу Надії Савченко, але вона уже закінчилася. Сьогодні ж я захищаю інтереси чотирьох українських громадян, ув’язнених в Росії. Мені є що тут робити.

Читати також:  Один з ідеологів команди "Зе" розповів, яким Зеленський бачить питання війни, ЄС та НАТО

Сьогодні Росія утримує в СІЗО Українців, які фігурують як підозрювані в гучних політичних справа: Сущенко, Виговський, Клиш Карпюк. При цьому, ви заявляєте, що з боку української сторони не видно ніяких спроб спонукати Росію реально піти на обмін.

Ну, це мне зовсім так. Зараз ведуться переговори. Кожні два чи три тижні відбуваються зустрічі у форматі мінської контактної групи. Але я не бачу конкретних кроків з української сторони, щоби примусити Росію піти на компроміс у цьому питанні.

Важливо розуміти, що Москва не хоче звільняти своїх громадян, які ув’язнені в Україні. Російське суспільство не має такого попиту на звільнення своїх, але такий попит має Україна.

Тому важливо розголошувати інформацію про російських затриманих в Україні. Зараз відбувається судовий процес у справі росіянина Віктора Агеєва, якого затримали в Луганській області. У Росії про це майже ніхто не знає.

Тому потрібно, приміром, під час підготовки до чемпіонату світу з футболу, коли російська влада не бажатиме чути нічого неприємного, систематично закидати інформацію, мовляв, дивіться – тут ваші хлопці сидять, чому ви їх не витягаєте?

Не може бути компромісу, коли одній зі сторін байдужий результат. Тому я би хотів, щоби українські політики нагадували росіянам, про те, що їм є кого витягувати.

Нещодавно українська влада визнала Росію агресором. Що зміниться після прийняття цього закону в плані обміну полоненими та політичними в’язнями.

 Це ні на що не впливає. Бо те, що російська влада робить чи не робить, не стосується напряму того, які закони приймаються в Україні. Їм дуже важливий піар. Вони живуть з того піару, бо крім нього у Росії немає ніякого зв’язку між владою та громадянами. Якщо ніхто не знає, хто такий Агеєв і чому він сидить в українській тюрмі, то проблеми немає і це означає, що не треба нічого робити.

Інша політична справа, так би мовити, свіжа, справа норвежця Фруде Берга, якого влада Росії звинувачує у шпигунстві. Чи готові норвежці захищати свого громадянина та видирати його з лещат російської феміди?

 Я дав підписку про нерозголошення інформації по цій справі. Але я дав чимало коментарів по цій темі ще до підписки про нерозголошення.

Норвежці не мають досвіду щодо підтримки своїх затриманих громадян, який українські дипломати набрали у Росії за останні 4 роки. Вони не дуже розуміють, що треба робити.

Читати також:  Угорщина перевищує повноваження на території України — МЗС

Норвезькі громадяни, мешканці міста Кіркінес, з якого походить сам Берг,  почали кампанію з його підтримки. У них є попит на повернення свого громадянина додому.

Думаю, що шанси є. Росія звинувачує його у тому, що він професійний розвідник. Він цей факт заперечує. У обох варіантах – містер Берг має шанси на звільнення. Але це має статися тільки після суду.

Справа Берга нагадує мені справу українця Юрія Солошенка. У обох випадках маємо такий самий почерк – її веде той самий слідчий, людина похилого віку на прохання свого друга, приїздить до Росії, її арештовують і звинувачують у шпигунстві. Якщо це є провокація, а справа Юрія Солошенка – це провокація, то Фрудо Берг має шанси на звільнення.

Навіщо російській владі такі провокації?

 Владі можливо і не треба. Але тут потрібно розуміти, як у нас в Росії діє вся ця каральна і правоохоронна система. Такі справи (справа Солошенка, Клиха, тощо – ред.) починалися, як кар’єрний стартап, який розпочинає можливо і не дуже високого ранку посадовець, слідчий або керівник слідчого ФСБ. Вів вважає, що ця справа може позитивно вплинути на його кар’єру. От після війни з Грузією ми мали багато справ і стосовно росіян, і стосовно грузинів, які звинувачувалися у державній зраді. Із початком війни проти України, Росія відкрила немало справ проти своїх громадян по звинуваченню у державній зраді.

Ще один момент. Протягом останнього року погіршилися стосунки між Росією та Норвегією. Тому й треба було чекати чогось такого, як арешт Фруде Берга. Бо на це є попит. Може влада і не вважає це за потрібне, але співробітники ФСБ, які працюють за свою невеличку платню, шукають способи отримати орден. Це для них шанс.

Тому, коли у Росії погіршуються стосунки з якоюсь європейською країною, можна очікувати подібних затримань?

Так, напевно, що можна.

Як ви гадаєте, яке майбутнє у стосунках України та Росії? Коли можна очікувати припинення війни на Донбасі?

Я не вірю, що поки Путін при владі, можливі якісь позитивні зміни. Може він і хотів би виторгувати Донбас на визнання анексії Криму, однак компроміс у таких питаннях неможливий.

Розмову провів Роман Коржик

Відео: Роман Гурський

Syla news

9141 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up