Аналітика подій минулого тижня

Реформа в США, безвізовий режим, зброя із США та антикорупційні реформи…

Політик, засновник благодійного фонду та лідер партії “Сила людей”, Віталій Ковтун підбив підсумки тижня, який минув.

Реформа в США торкнеться всього світу

Історична подія у США – Конгрес прийняв закон про податкову реформу. Це подія, яка стосується не лише Америки, а й цілого світу й України зокрема.

Якщо довге правління демократів підняло соціальні гарантії для незахищених верств населення США, а це тягнуло за собою збільшення оподаткування, й Америка ставала все більш соціалістичною, то сьогодні Трамп повертає першість в ідеології капіталізму і перетворює Америку в такий собі порохотяг світових інвестицій, здешевлюючи розміщення виробництв на території США.

Америка в фінансовому плані концентрується і податкова реформа – це передумова для оздоровлення американської економіки. В той же час – це негативний дзвіночок для всього світу, адже відбудеться відтік капіталів з країн, які поза Америкою. Американська економіка розшириться та нарощується, натомість у решті світу можливі економічні кризові моменти. Можу навіть припускати, що такий хід подій – це передумова для глобальної кризи у світі.

Для України – це також виклик. Адже маємо розуміти, що за прикладом штатів підуть й інші країни, які створюватимуть зручні і вигідні економічні умови на своїй території. Тому нам потрібно спішити, адже за певний період часу можемо втратити всі можливості і шанси. В нас багато проблем, які стосуються регуляції економіки. Нас вбиває дозвільна система. Сьогодні нам важливо встигнути створити інвестиційно позитивний клімат, підкріплений законодавчим полем. А для цього мають бути напрацювання щодо стратегії розвитку країни.

Антикорупційні реформи – в якому напрямку рухаємось?

Верховна Рада відхилила депутатський законопроект про Антикорупційний суд. Очевидно, що в новому році цей законопроект все ж буде внесений, проте цього замало. Політично для Президента дуже зручно «підігріти»  настрої суспільства, яке б акцентувало свою увагу на тому, чи внесе він законопроект про антикорупційні суди чи ні, щоб це було головною темою дискурсу. Тоді інші теми, можливо більш важливі, не будуть «на пульсі».

Якщо ми вже йдемо в напрямку антикорупційних судів, то потрібно думати про антикорупційний господарський суд, суд по захисту інвестицій, суд по захисту приватної власності, та інші… Акцентуючи увагу на одному, ми можемо втратити фокус над цілим українським законодавчим полем. А створення напів легітимних інституцій буде призводити тільки до процесуальної роботи, а не зорієнтованості на кінцевий результат.

Питання боротьби з корупцією на сьогоднішній день дуже заполітизоване. Скоріш за все, ми говоримо про створення додаткових інструментів, додаткових органів, які б мали відслідковувати корупційні дії у топ-політиці та владних ешелонах. При всій повазі до проробленої роботи, наразі –  це такі собі напівзаконні утворення. Тому потрібно ставити питання змін усього законодавчого поля для їх функціонування, і, зокрема, змін у Конституції, адже наразі боротьба з корупцією проходить у сірій зоні. І напрацьовуючи звинувачення, не завжди є процесуально можливо довести справу до логічного завершення. У законодавчому полі України наразі важко довести ті чи інші звинувачення. Як ми бачимо до вироків доходять поодинокі справи, та ще й за умови, що є політична воля.

Так, антикорупційний суд – це важливе питання і він потрібен, адже стане, можливо, доводити до кінця певні справи. Але з іншого боку – є небезпека в тому, що будуть створені цілісні паралельні інституції, які працюватимуть в сірому полі, і є великий ризик зовнішнього управління такими інституціями. За такою логікою можна створити паралельно ще один кабінет міністрів та міністерства. Але це буде шлях в нікуди.

Напевно прийшов час для того, аби обговорювати комплексно питання антикорупційної реформи і розпочати із суспільного договору – Конституції.

Безвізовий режим.

Україна може втратити безвізовий режим із країнами ЄС. Такі заголовки поширювали різні видання минулого тижня. Єврокомісія висунула 6 вимог до України, і однією з них є – забезпечення незалежності, ефективності та стійкості антикорупційних реформ.

Чи насправді є реальна загроза для України втратити безвіз? Малоймовірно, що європейська бюрократія поставить основною умовою антикорупційні реформи для збереження безвізу. Євросоюз пройшов довгий шлях, багато бюрократичних процесів було подолано не для того, щоб зараз усе перекреслити. Окрім того Україна виконала абсолютно всі вимоги для того, аби безвізовий режим було прийнято, і питання антикорупційних реформ не стояло як вимога. Тому це питання, швидше лобіюється внутрішнім чинником. Це може бути такий собі шантаж громадських організацій, які це хочуть використати як певну погрозу до влади, щоби реформи було проведено.

Зрештою робити людей заручниками – це не в дусі європейської демократії. Також Європа повинна розуміти, що рішенням про скасування безвізового режиму вона налаштує проти себе все українське суспільство. І якщо лише теоретично припустити, що таке могло б трапитися, то настрої українського суспільства, яке було зорієнтоване на вектор розвитку в напрямку Європи, можуть охолоджуватися. Адже це було б ударом по національній гідності народу, який відстоює демократичні принципи.

Тому, гадаю, скасувати безвізовий режим сьогодні не те, що малоймовірно, а нереально.

Зброя зі США

Москва погрожує кровопролиттям на Донбасі в разі поставок зброї Україні з США. Цікава поведінка нашого північного сусіда, який може дозволити собі подвійні стандарти. Адже з одного боку, вони виходять з переговорної групи, аргументуючи, що не беруть участі у подіях на сході України, а з іншого боку – погрожують ескалацією конфлікту. Для світу це мав би бути чіткий посил, що, все ж таки, Москва впливає на ситуацію на Сході України, хоч заперечує це.

Така реакція Росії – це піднімання ставок та намагання провести переговори з США, обходячи позицію України.

Зрештою і ситуація з поставкою летальної зброї Україні – це наслідок. Адже очевидно, що Росія не пристала на ті умови, які формували для них США. І це певна відповідь Америки, яка може собі таке дозволити. Тому, поставка зброї в Україну таки матиме місце. Єдине, що Росія ще може піти на умови США, хоч це малоймовірно напередодні президентських виборів, а «царю» не випадає робити крок назад.

Погрози про кровопролиття звучать незрозуміло в будь-якому випадку, адже там відбуваються бойові дії, ескалація і так має місце, там і так відбувається кровопролиття. Зрештою, погрози Росії навряд чи матимуть якийсь вплив на прийняття рішення, яке вже і так прийняте. Адже воно пройшло всі етапи. Трампу, маючи рішення і конгресу і сенату, було дуже легко кинути на стіл рішення про поставку зброї в Україну.

Віталій Ковтун для Syla.news

1065 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up