Підсумки тижня

Підсумки тижня

Особливий статус Донбасу, референдум в Каталонії, падіння гривні та інше…

Політик, засновник благодійного фонду та лідер партії “Сила людей”, Віталій Ковтун підбив підсумки тижня, який ми пережили.

Особливий статус Донбасу
Наприкінці тижня народні депутати таки проголосували за законопроект № 7164, який продовжує дію закону про особливі умови місцевого самоврядування в окремих районах Луганської та Донецької областей. Одразу декілька країн заявили, що підтримують продовження дії закону про «особливий статус» Донбасу.
Влада зробила б дуже мудрий хід, якби по всій країні провела всебічну децентралізацію, а Донбас визнала місцем надзвичайного стану. Що більше реформ було б проведено, що більше повноважень передано владі на місцях, – то більшою була б імовірність збереження територіальної цілісності держави. А також не було б «образ» серед інших регіонів через те, що особливий статус отримує регіон, який взявся за зброю. Тобто було б чітко показано перевагу мирного шляху над військовим.
Натомість міжнародна підтримка особливого статусу для Донбасу є дуже неприємним дзвіночком для нашої влади, та й для України загалом. Цією «підтримкою» легітимізують усі тези про те, що в Україні справді внутрішній конфлікт.
Особливого статусу має набути вся Україна. Адже річ не в тім, як назвати певні преференції; йдеться про те, які наслідки усе це матиме. І коли говорять про особливий статус, то мають на увазі певного рівня автономію. А такий рівень народовладдя має мати вся Україна, окрім тих регіонів, які відстоювали свій статус у силовий спосіб. Тоді у північного сусіда не зостанеться аргументів. І саме такий шлях також буде зрозумілим і для Європи.

Каталонія та її незалежність
Уряд Іспанії намагається досягнути тактичної цілі – збереження територіальної цілісності шляхом заборони. Світ, що спостерігає за розвитком подій, розділився на різні табори. Своїми діями король Іспанії та Уряд поглиблюють протистояння між опонентами; імовірно, з часом через такі дії урядових сил кількість людей, які підтримують незалежність Каталонії, зросте.
І це дуже серйозний виклик не лише для Іспанії, а й для Європейського Союзу, який міг би виступити модератором у процесі владнання цієї проблеми в дипломатичний спосіб – наданням більшої автономії цьому регіону.
Якийсь час Уряду Іспанії вдавалося зберігати певний статус-кво і йти на поступки для каталанців, але, вочевидь, з’явилися глибші протиріччя. Стримувати ситуацію стало важче. Вірогідно, Уряд Іспанії припустився певних помилок, які тепер загострюють розкол, а в суспільстві наростає несприйняття урядової політики.
Якщо моделювати ситуацію на найближче майбутнє, то зрозуміло, що буде багато зацікавлених сил, які постійно це питання актуалізовуватимуть. Найперше йдеться про неєвропейські країни, які будуть підтримувати всі подібні заворушення з натяком на сепаратизм. Водночас засоби, до яких удалася іспанська влада, характеризують Іспанію, як країну, що не позбулася імперської спадщини. Гадаю, в «новому світі», який зараз формується, такого роду методи будуть недієвими та не вирішуватимуть питань. Ця проблема існує саме на європейському континенті, і це ще один тест на спроможність об’єднаної Європи зберігати цю єдність.
Доречним, скажімо, є приклад Югославії: республіки, які отримали незалежність, із часом ставали членами ЄС. Думаю, цей алгоритм міг би бути універсальним у світовому масштабі, коли право націй на самовизначення зберігається під егідою єдності європейського континенту. Саме такий підхід міг би мати право на життя. Проте, побачимо, наскільки гнучкими будуть європейська бюрократія та позиція іспанського Уряду.
Наголошую, ця проблема виходить поза межі внутрішньої проблеми Іспанії. Це наочний приклад того, яким чином вороги об’єднаної Європи можуть послуговуватися будь-якою нагодою, аби зробити все, щоб великої єдності європейського континенту не було. Залишається сподіватися на мудрість чиновників та державних мужів всієї Європи. Повторюсь, Європа зазнає великих випробувань.
Та ціль, яку поставило перед собою європейське співтовариство, є настільки глобальною й масштабною, що на шляху до реалізації цієї мети Європа отримує – відповідно – глобальні проблеми. А вже способи і якість вирішення цих завдань будуть показувати, наскільки успішною є ідея єдиної Європи.

Читати також:  Глава Каталонії звинуватив уряд Іспанії у бездіяльності

Падіння гривні

Стабільність гривні залежить від багатьох різних факторів, зокрема, інфляція має й сезонний чинник. В осінній період, початок опалювального сезону, завжди починається тиск на нашу грошову одиницю. Маємо й кризу платежів, і купівлю енергоносіїв за валюту, й низький рівень платоспроможності населення. Тому цей часовий проміжок я б назвав турбулентним в економічному сенсі. Актуальним є питання передбачливості нашого Уряду щодо сезонних коливань курсу гривні. Вочевидь, на фоні цих коливань відбуваються і спекулятивні операції, адже багато хто хоче скористатися з нагоди. Тіньовий валютний ринок формується й міцніє. А це виливається у відповідні наслідки…
Передбачаючи такі коливання, Уряд мав би формувати резерв, аби мати змогу компенсувати природні економічні відхилення. Нацбанк, своєю чергою, мав би вести правильну регуляторну політику.
Якщо Уряд готовий до сезонних коливань, то мав би виступити зі заявою, назвати цифри й заспокоїти населення, аби не було панічного відтоку депозитів. Якщо ж Уряд мовчить, то можна припустити, що він не готовий до такого розвитку подій, або ж – понад те – зацікавлений у тім, аби «розмити» питання власних досягнень, зростання економіки тощо…
Наостанку зауважу, що знову наступаємо на ті ж самі граблі, входимо в новий бюджетний рік із нестабільною гривнею. І це неабияк непокоїть.

Читати також:  Президент Єврокомісії назвав ситуацію в Каталонії «катастрофою»

Віталій Ковтун для Syla.news

613 огляди
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Copyright © 2018 syla.news. Згідно статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію інформаційного агентства охороняється чинним законодавством України.

up